מה ההקשר בין ויטמין D לתינוקות ורככת ועצמות חלשות?

מדוע ויטמין D הוא הויטמין החשוב ביותר לתינוקות? ויטמין D לתינוקות קשור לצמיחה ולתהליך התפתחות תקין. ויטמין D אחראי על בנייה של עצמות חזקות, התפתחות תקינה של התאים בגוף ובריאות השיניים.

תינוקות שנמצאים במחסור של ויטמין D נמצאים בסיכון של מחלת הרככת, מחלה המשפיעה על התפתחות תקינה על עצמות.

ויטמין D לתינוקות – מי נמצא בקבוצת סיכון למחסור?

נשים בהריון עם מחסור בויטמין D בעלות סיכוי גבוה להעביר את המחסור לעובר ובכך לגרום להתפתחות מחלת הרככת. לויטמין D בתקופת ההריון יש השפעה מרחיקת לכת על בניית העצמות אצל הילדים, הן על גודלן והן על תכולת המינרלים שבהן.

ויטמין D עוזר לספיגת סידן מהמעי ולבניית העצמות. חסר בויטמין זה גורם לפגיעה בחוזק העצם, לסיכון מוגבר לשברים ולרככת . לויטמין D תפקידים נוספים בפעילותם התקינה של מערכות ואיברים רבים נוספים בגוף, כגון: המוח, הלב, מערכת החיסון ועוד.

ויטמין D לתינוקות

מדוע תינוקות יונקים צריכים תוספת ויטמין D?

חלב אם הוא המזון הטוב והמזין ביותר לתינוק ומכיל בתוכו גם ויטמין D. אבל הויטמין D בחלב נמצא בכמויות קטנות מדי (4-40IU לליטר), ואינו מספיק כדי לענות על הצרכים ההתפתחותיים החשובים של התינוק שלך.

מאחר שמשרד הבריאות ממליץ להגביל את חשיפת התינוק לשמש, ולתינוק  אין מקורות תזונתיות טובים לויטמין D, מומלץ לתת ויטמין D3 לכל תינוק במשך שנת החיים הראשונה.

האם נשים מניקות יכולות להסתמך על ויטמין D מהתזונה?

למרות שבמזונות מסוימים ישנם מקורות של ויטמין D, הם לא מספקים מספיק ויטמין D3 ולא מעשירים את כדי החלב עד לרמה שהתינוק צריך.

מחקר בריטי שעקב במשך 9 שנים אחר התפתחות ילדים גילה שעצמות הילדים שאמהותיהם לקו במחסור בוויטמין D במהלך ההריון, נטו להיות חלשים יותר.

כמו כן מחסור בוויטמין D בתקופת ההריון עלול לגרום להתרככות עצמות הגולגולת של הילוד. זו תופעה שמופיעה אצל כ-22% מהתינוקות.
משרד הבריאות ממליץ לכלל התינוקות  ללא קשר לסוג המזון שהם מקבלים, לקבל תוסף של ויטמין D כבר מהלידה.