חזרתם מעוד אספת הורים ושוב שמעתם את המשפט הכל כך מעצבן הזה "יש לו כל כך הרבה פוטנציאל אבל הוא לא מממש אותו" ואז המורה מונה את הסיבות וקובעת שהילד צריך טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז ועוד מוסיפה " היועצת המליצה". מרגיז, לא? לאו דווקא העובדה שהילד מתקשה בלמידה היא שמרגיזה אלא שתרופות הפכו לפתרון קל שבסופו של דבר לא מתאים לכל ילד ואף יכול להזיק.

על הפרעות קשב וליקוי למידה

הפרעת קשב וריכוז זוהי אחת מההפרעות בפסיכולוגית ילדים, שקשה לשים עליה את האצבע. ראשית כי לא ברור לא ברור לאיזה תחום רפואי היא שייכת – לרפואת הילדים, לפסיכיאטריה של הילד או לנוירולוגיה.

בעבר הדעה הקדומה על ילדים המוגדרים כבעלי קשיי למידה וחוסר ריכוז הייתה כי הם לא משתדלים מספיק, כי הם הבעיה, האישיות שלהם – משהו לא בסדר איתם. עם השנים אנו מסירים את הלוט מעל בעיות אלו ומבינים כי למעשה אלו בדרך כלל ילדים אשר כושר הבנתם והאינטליגנציה שלהם גבוהה מן הממוצע, למעשה מחקרים מראים כי דיסלקטים אף יכולים להיות בכ 20% חכמים יותר מילדים רגילים והפרעת קשב וריכוז מלמדת על ילד בעל נפש עמוקה ורגישה לסביבה.

אז מאין מגיעה בעיית הקשב והריכוז? לרוב היא קשורה בוויסות הדופמין במוחנו – הדופמין אחראי על שתי תגובות הקשורות מבחינה אבולוציונית ליכולת שרידה – יכולת קשב וריכוז גבוהה למשך זמן ארוך, פעילות זו הייתה חיונית לשלב חיפוש הציד, המארב, וכינון כלי הנשק אל המטרה בסבלנות. שנית, פעילות גופנית מתפרצת מכוונת מטרה אשר נחוצה לקרב עצמו שבו היה על הצייד לרוץ ולתקוף למשך פרק זמן קצר במהירות גבוהה. מכך אנו לומדים כי מחסור בדופמין מוריד את יכולת הריכוז מחד ואת היכולת לקפוץ ממשימה למשימה בלי לאבד חוט מקשר מאידך. כאשר חסר דופמין האדם יגיב בצורה "מפוזרת" לגירויים סביבתיים מה שאנחנו קוראים לו "ילד היפראקטיבי".

ילדים אלו אינם יודעים בגילאים צעירים לבטא את אשר על ליבם והם פונים להתנהגות היפראקטיבית. לצערנו, בשנים שעברו ילדים כאלו בגיל רך קיבלו טיפול ברטלין אשר אמור להגביר את ייצור הדופמין אך ההשפעה אינה חדות מחשבה, להפך הילדים הופכים לצל של עצמם– מנומנמים, חסרי חיים וברק ונעדרים כל תכונה המאפיינת אותם. המערכת לרוב לא ידעה איך "לאכול" אותם ורק דאגה ש"ישבו בשקט". אך עם ההבנה כי הרטלין מזיק לילד לא רק בהשבעות קצרות הטווח – הוא עלול לגרום לדיכאון קליני, חוסר תאבון ובעיות עיכול – הגיע גם ההבנה כי קיימת חלופה טבעית יעילה הרבה יותר – אומגה 3.

מפתרון כימיקלי לפתרון הטבעי – אומגה 3

נתחיל בכך שאומגה 3 אינה טובה אך ורק לילדים עם קשיי למידה וקשב וריכוז – היא עוזרת בכל שנות חיינו המוקדמות לגדילה טובה של המוח – 30% מחלקו השומני של מוחנו זקוק לחומצה הפעילה שבו ה- די אייץ אי  אך זה לא הכל – החומרים הפעילים באומגה 3 ממש מפעילים את מוחנו ועוזרים לקולטנים במוחנו להתפתח. מהי בעצם אומגה 3 אתם וודאי שואלים – אומגה 3 היא חומצת שומן בלתי רוויה המורכבת מ 3 חומצות שונות אשר בה שתי שחקניות עיקריות ה די אייץ איי והאיי פי אי. כל אחת מהן בעלת תפקיד קריטי ושתיהן יחד קריטיות לגוף האדם –

DHA

חיונית מאוד להתפתחותה של מערכת העצבים, לרקמות המוח ורשתית העין למעשה היא מסייעת בהסדרת התקשורת הכימית בין התאים במוח ומונעת זליגת אותות עצביים אל הנוזל המימי במוח.

אומגה 3 וקשיי למידה

 

EPA

מונעת דלקות, מסייעת בהורדת הכולסטרול הרע, מסייעת לכלי הדם ומונעת מחלות לב.

אומגה 3 אינה מגבירה את ייצור הדופמין במקום זה היא עושה דבר מה יותר יעיל – היא מונעת את מחסורו! הוסיפו לכך את העובדה שהיא גם עוזרת לתאי העצב לתקשר טוב יותר ותוכלו להבין מדוע רופאים ממליצים עליה במקום הרטלין.

מחקרים אשר נערכו בקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נמצא כי אומגה 3 יעילה בטיפול בהם, מכיוון שחל שיפור בחומרת התסמינים בקרב הילדים שקיבלו אותה לעומת אלה שקיבלו פלסיבו. המחקרים מראים חד משמעית שצריכה מגיל צעיר במינון מותאם למשקל הגוף יעילה וטבעית לטיפול ואף מניעה של בעיות קשב וריכוז ואף ליקויי למידה אצל ילדים.

אומגה 3 טבעית.

בעבר הדרך להפיק אומגה 3 כך אמרו לנו הייתה כרוכה בדייג מאסיבי של דגי ים עמוקים – כ 20 דגים שמנים נדרשים לקופסא של 120 כדורים. מלבד העובדה כי דגי הים מלאים כספית וחומרים הנפלטים מספינות, ההשפעה האקולוגית בעקבות תעשיית האומגה 3 גובה את מחירה – כ 25% מדגת העולם ניצודה עבור תעשיית האומגה 3 ובכך אנו מסכנים את המאזן האקולוגי של האוקיינוסים והוסיפו לזה שאף ילד לא ירצה לדעת שהתרופה שלו מגיעה מנמו. היום אנו יודעים כי אומגה 3 כלל לא נמצאת בדגים – הם רק קבלן משנה – היא נמצאת באצה מיוחדת שייצורי הים הקטנים אוכלים ואז הדגים אוכלים אותם ואנחנו בעצם מקבלים אומגה מיד שלישית – גם בכמות נמוכה וגם באיכות ירודה. לכן אנו באקוסאפ הלכנו ישירות אל האצה ושאלנו את פיה. הפקנו את האומגה 3 בריכוז מושלם מהאצה ולאחר מכן הוספנו לכך את הטכנולוגיה פורצת הדרך – הטכנולוגיה הליפוזומלית. כל מולקולת אומגה 3  נעטפת בציפוי של פוספוליפידים: אלה הם אבני הבניין של כל תא ותא בגוף שלנו. ציפוי זה יוצר מולקולות שומניות הנקראות ליפוזומים המתכתבות באופן מושלם עם גופנו ולכן האומגה 3 של אקוסאפ היא בזמינות ביולוגית הגבוהה ביותר בשוק תוספי התזונה – מהמקור ישירות אל התא!

 

היכנסו לקריאת מאמר נוסף בנושא אומגה 3 והתמודדות עם קשיי קשב וריכוז 

לפרטים נוספים