לאחרונה פורסם מחקר אוניברסיטאי מקיף שנעשה על 171 סוגי אומגה 3 והוכיח באופן חד משמעי: שמני דגים ושמני קריל אינם יציבים ומתחמצנים תוך זמן קצר כך שאינם שומרים על רמת האומגה 3 המובטחת ע״י היצרנים.
ואכן הדבר החשוב ביותר שאתם צריכים לדעת על אומגה 3 הוא שבשביל שהיא תהיה אפקטיבית היא חייבת להיות יציבה לאורך זמן ובעלת יכולת ספיגה מקסימאלית בתאים.
אבל קודם כל בואו נבין מה זה אומר חומצת שומן אומגה 3.
חומצת שומן היא מולקולה המורכבת מפחמן, חמצן ומימן. חומצות השומן השונות נבדלות ביניהן לפי כמות הפחמן שנמצא בהם ולפי כמות הקשרים הכפולים שמחברים את האטומים בינם לבין עצמם. אומגה 3 נכנסת לקטגוריה של “שומן רב-בלתי-רווי”, משמע, יש להם יותר מקשר כפול אחד במולקולה שלהם ומה שמבדיל ביניהן הוא מיקום הקשר הכפול הראשון. המבנה המיוחד שלהן גורם להן להיות רגישות לחמצן.
לחומצות השומן EPA DHA יש תפקיד חשוב ביותר במבנה המוח שלנו, מערכת העצבים, מעטפת התאים, מערכת החיסון והמערכת ההורמונאלית.

איך מבטיחים אומגה 3 יציבה? באנו לעשות לכם סדר:

1. סוג השמן – שמני דגים הם חומר גלם רגיש שמתחמצן בתוך זמן קצר. איך תדעו שמדובר במוצר מחומצן? פשוט מאוד, לאומגה 3 המופקת מדגים יהיה ריח חריף ומחומצן של.. דגים! תהליך ההתחמצנות מוריד בהדרגה את כמות שתי חומצות השומן החיוניות באומגה: DHA ו EPA, לכן אנו משתמשים בחומר גלם שאינו דגים, אלא בשמן ממקור יציב המופק ממיקרו אצות ים המגודלות בסביבה מבוקרת נטולת מתכות ורעלנים. שמן האצות מכיל פיטוכימיקלים וקראטונואידים המגבירים את הפעילות נוגדת החמצון של השמן, בנוסף הוספנו למוצר שני נוגדי חמצון חזקים: ויטמין E טבעי ותמצית שמן רוזמרין .
2. תהליך המיצוי – אנו מפיקים את האומגה 3 מאצות ים מיקרוסקופיות בתהליך קר, ללא חמצן וללא זיכוך. אצות הים עוברות תהליך של מיצוי לאומגה 3 צמחית, יציבה וטרייה.
3. עטיפה בליפוזומים: הגנה מפני חמצון – הייצור הליפוזומאלי מבטיח טריות של החומרים הפעילים, מכיוון שהחומר הפעיל נשמר בתוך מעטפת הליפוזום. חמצן אינו יכול להגיע לחומצות השומן באומגה-3 כיוון שהן מוגנות על ידי הקרום הדו-שכבתי של הליפוזום. זו הסיבה העיקרית לכך שליפוזומים לא רק מגבירים את הזמינות הביולוגית של המרכיבים הפעילים אלא גם שומרים על תוכן הליפוזום מהרס והתחמצנות.
4. אצוות קטנות – אנחנו מייצרים אצוות קטנות מחומר גלם טרי בלבד. כל המוצרים שלנו עוברים מבדקי יציבות קפדניים לפני הגיעם לארץ.
5. ביקבוק – כיום חלק מתהליך היצור של אומגה 3 נוזלית כולל את שלב הביקבוק, שלב קריטי לשמירה על יציבות הנוזל במהלכו מתבצעת אטימת הבקבוק באמצעות חמצן. הבעיה היא ששיטת סגירה זו גורמת להתחמצנות! האומגה 3 שלנו עושה שימוש בטכנולוגיה ליפוזומאלית חדשנית, במהלכה הביקבוק נעשה תוך שימוש בחנקן, ולא בחמצן, מה שמבטיח את היציבות המרבית של המוצר.
6. הספיגה הגבוהה ביותר – על מנת להבין איך הייצור הליפוזומאלי משנה את ההולכה של האומגה לתאי הגוף צריך קודם להבין את המבנה הליפוזומאלי:
ליפוזום זו בועית מיקרוסקופית העשויה שכבה שומנית כפולה העשויה מפוספוליפידים הנסגרים בקצוותיהם לצורה מעגלית. מבנה הליפוזום דומה למבנה של ממברנת התא. בתהליך היצור, מולקולת האומגה 3 נעטפת בשכבה של פוספוליפידים, כך נוצרים מבנים כדוריים עגולים הנקראים: ליפוזומים. הייצור הליפוזומאלי מבטיח טריות של החומרים הפעילים, מכיוון שהחומר הפעיל נשמר במעטפת הליפוזום, שחודר את קרום התא, ושם הוא מתפרק בצורה הטובה ביותר.
המבנה הייחודי הזה של הליפוזום, מבנה כדורי עגול שמכיל בתוכו את האומגה 3, הפך אותו למערכת ״נשיאה״ מהמתקדמת ביותר בתחום התרופות ותוספי התזונה. המבנה הליפוזומאלי משנה את ״אופן השינוע״ של החומר הפעיל תוך כדי שהוא שומר עליו מפני התחמצנות ומשפר את הזמינות והספיגה שלו בתאים.

במאמר הסקירה (Siekmeier et al. 2008), מראים כיצד ניתן למזג מערכות ליפוזומאליות עם תאים במעיים ולהחדיר את החומר שהוטמן בהם אל תוך התא. מדובר בתגובה טבעית, משום שהשכבות הכפולות של קירות התא מורכבות מפוספוליפידים, אשר המבנה שלהם זהה לזה של הפוספוליפידים שבליפוזומים.ליפוזומים
הדימיון בהרכב ובמבנה מאפשר לליפוזומים להתמזג עם קרומי התא ולסייע בהובלת החומר הפעיל אל פנים התא.

7. חומרי טעם – המחקר מדבר על כך שהוספת חומרי טעם לשמני דגים גורמת לחמצון מהיר. במקרה שלנו זה לא רלוונטי מאחר ואיננו משתמשים בשמן דגים, אלא בחומר גלם טבעי של אצות ים מיקרוסקופיות.
אומגה 3 ליפוזומאלית מועשרת בתמצית טעם אננס טבעית. אהוב במיוחד על ילדים ומבוגרים כאחד. אינו מכיל סוכר או ממתיקים מלאכותיים.

 

לקריאת מחקר על השיטה הליפוזומאלית כשיטה יעילה לשמירה על יציבות חומצות שומן אומגה 3

לקריאת מסמך מקיף שבדק הולכה של ליפוזומים לתאים ולרקמות היעד