מהו ויטמין B12, מהו מקורו וכיצד הוא נספג בגופינו?

מהו ויטמין B12, מהו מקורו וכיצד הוא נספג בגופינו? על אילו תהליכים חיוניים בגופינו הוא אחראי ומדוע הוא נחשב לבעל השפעה חשובה כל כך על בריאותינו ותפקודינו היומיומי? כל התשובות במדריך שלפניכם!

בניגוד לדעה הרווחת, ובניגוד לויטמינים אחרים החיוניים לבריאותנו, ויטמין B12 אינו מצוי בכמות מספקת במזונות אותם אנו צורכים, וזאת בעיקר בגלל שהוא אינו נוצר באופן ישיר בצומח או בחי. מקורו של ויטמין B12 הוא מבקטריה שמקורה מהאדמה ומשמה היא מגיעה אל גופם של בעלי החיים ואל הצומח. תהליכי הסטריליזציה בתעשיית המזון המודרנית, הם אלו המונעים מהויטמין להיות מצוי בכמות מספקת באדמה ובמזון.
יחד עם זאת, גם בתעשיית הבשר הבינו במהלך השנים האחרונות את החיוניות בצריכת ויטמין B12 בקרב בעלי החיים (לצרכי הגידול), ומרבית מגדלי הבקר מוסיפים כיום את הויטמין כתוסף תזונה למזון אותו צורכים בעלי החיים. גם פעולה זו איננה מבטיחה לאנשים האוכלים בשר צריכה מספקת של ויטמין B12, וזאת מכיוון שאכילת בשר גורמת לתת חומציות בקיבה (מה שמכונה בשפה המקצועית: היפוכלורידיה), דבר המוביל בהרבה מקרים דווקא לתת-ספיגה של ויטמין B12. מה גם שבעלי החיים עצמם מקבלים את הויטמין כתוסף תזונה.

ויטמין B12 – מדוע הוא כל כך חיוני לגופינו?

ויטמין B12 הוא למעשה הויטמין החשוב ביותר לצרכי ההתפתחות של גופינו, וזאת בשל העובדה שהוא קשור להליכי ייצור של החומר הגנטי (DNA) בתאי הגוף. הויטמין משמש גם ליצירת תאי דם (בעיקר כדוריות דם אדומות) על ידי מח העצם, ומחקרים מדעיים רבים כבר הוכיחו כי ויטמין B12 הינו בעל חשיבות מכרעת בכל הנוגע לפעילות תאי המוח, הזיכרון ומצב הרוח. מעבר לכך, ויטמין B12 נחשב לויטמין הנחוץ ביותר (בכל גיל) לשמירה על המערכת העצבית בגוף.

חוסר בויטמין B12 – למה הוא גורם?

חוסר בויטמין B12 עלול לפגוע במערכות הגוף השונות בכל גיל, ובין יתר הבעיות הבריאותיות הנגרמות כתוצאה מחוסר בויטמין B12 יהיו:

  • אנמיה מגלובלסטית – אנמיה המתאפיינת ביצירת תאי דם אדומים גדולים במיוחד, ובדומה לכל אנמיה היא עלולה להוביל לחולשה כללית, קוצר נשימה ואף אי ספיקת לב.
  • מחלות לב וכלי דם הכוללות בין היתר: מחלת לב כלילית, שבץ מוחי ועוד.
  • פגמים מולדים – חוסר ויטמין B12 בקרב האישה ההרה עלול להוביל להיווצרות פגמים מולדים אצל היילוד. כמו כן, חוסר הויטמין עלול להוביל לשיעור גבוה של הפלות טבעיות.
  • פגיעה במערכת העיכול כגון כאבי בטן, גזים, עצירות ועוד.
  • ירידה בזיכרון ובעיות קשב וריכוז בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים כאחד.
  • תופעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות – תופעות אלו אופייניות בעיקר בקרב קשישים והן כוללות: קהות חושים, איבוד זיכרון, אלצהיימר, היחלשות שרירי הגוף, בעיות שליטה בסוגרים, דיכאון ועוד.

ועוד מגוון נרחב של בעיות בריאותיות בהתאם לגילו של האדם הסובל ממחוסר בויטמין B12 ובהתאם למצב בריאותו הכללי. על פי הערכות שונות, קרוב ל-90% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלת בשלב כזה או אחר ממחסור בויטמין B12, וזאת בעיקר בשל המחסור בויטמין במזונות אותן נוהגים לצרוך במדינות העולם המערבי, זו הסיבה שבארצות הברית קיימת המלצה של מנהל התרופות האמריקאי לצרוך ויטמין B12 באמצעות תוספי מזון באופן קבע מגיל 50 ואילך באופן קבוע.

כיצד תזהו סימפטומים של מחסור בויטמין B12?

מחסור בויטמין B12 בא לידי ביטוי בתחושה בריאותית-כללית ירודה, ובין יתר הסימפטומים הנלווים למחסור בויטמין B12 בגופינו תמצאו: בעיות חוזרות ונשנות בריכוז ובזיכרון, השמנה, שינויים הורמונאליים מהירים וקיצוניים, ירידה מתמשכת במצב הרוח עד לכדי תחושת דיכאון, עייפות תמידית, סחרחורות, לחץ דם נמוך ותחושת קור בלתי מוסברת.

נקודה חשובה לגבי בדיקה של ויטמין B12 בבדיקות הדם: בדיקות דם שגרתיות המיושמות בקופות החולים, אינן יכולות לספק לרופא המטפל את התשובות הנחרצות בנוגע לרמת הויטמין בגוף, וזאת מכיוון שבדיקת הדם השגרתית מגלה אך ורק מהו סך רמת הויטמין בדם ולא ברקמות. בדיקת המעבדה האמינה ביותר של ויטמין B12 מיושמת באמצעות בדיקת שתן ונקראת: חומצה מתיל-מלונית.  היא מצטברת בדם ובשתן במקרים של חסר תאי בויטמין B12.
למידע נוסף אודות הבדיקה

 

מדוע חשוב שויטמין B12 יהיה נוזלי?

  • מחקרים מוכיחים ש 98% מתוסף תזונה בצורתו הנוזלית יספג ישירות בגוף, אחוזי הספיגה בקפסולות או כדורים יהיו בין 5-18% בלבד.
  • בתוספי תזונה נוזליים אין צורך לדחוס ולהוסיף לאבקת החומר חומרים שונים כמו חומרי דילול, ריכוך, חומרים מלכדים וחומרי ציפוי. התוספים הנוזליים לא משאירים אבקה בגוף ונספגים מיידית אל מחזור הדם.
  • נוחות שימוש לרוב האנשים במיוחד לקשישים וילדים שמעדיפים ליטול תוספים בצורתם הנוזלית.

 

המדריך המלא לויטמין B12

לא כל סוגי ה B12 זהים.

כדורי ה-B12 המוכרים מכילים נגזרת סינתטית בשם Cyano-cobalamin (ציאניד+קובלמין) וגורמים לגוף לאבד קבוצות מתיל חיוניות בתהליך פינוי הציאניד (ועלולים לגרום לנזק לכליות).

צריכת B12 בצורה הטבעית (מתיל קולבמין) תורמת לגוף קבוצות מתיל החשובות לשמירה על ה-DNA ועל הגלוטטיון (האנטי אוקסידנט החזק ביותר בגוף) ומעודדות פעילות בריאה של תאי המוח, תאי הזיכרון, מצב הרוח, תפקוד קוגניטיבי ועוד.

מדובר בוויטמין פורץ דרך בעל יתרונות רבים ומשמעותיים: הוא שומר על קבוצות המתיל הטבעיות של הגוף ללא צורך בהמרה נוספת ומסייע לחילוף חומרים תקין ולוויסות מצב הרוח (על ידי ייצור של SAM-e – חומר טבעי בגוף החשוב להתמודדות עם חרדה, דיכאון והפרעות קשב וריכוז).

היותו של הויטמין B12 כנוזל משפרת את ספיגת הוויטמין בגוף, וכך הוא נשמר ברקמות לאורך זמן. זהו התוסף היחיד שמגיע בצורתו הטבעית ביותר, הוא טעים, אינו מכיל ממתיקים מלאכותיים ומתאים לשימוש גם עבור תינוקות, ילדים ונשים בהריון. הוויטמין מגיע בשילוב עם חומצה פולית, החיונית לחילוף חומרים תקין ולבניית תאי הגוף.