ויטמין B4 – ביוטין

ויטמין B4 הוא אחד משמונת הוויטמינים השייכים לקומפלקס ויטמיני B.
הוא ידוע כגורם מרכזי בהתפתחות המוח, מערכת העצבים, כושר החשיבה והיכולת הלימודית. נטילתו מסייעת בשיפור תפקודם של כל המערכות הללו, וכן בהגנה על הכבד ובהורדת רמות כולסטרול גבוהות.

בנוסף ויטמין B4 חיוני למערכת העצבים, למערכת החיסונית, ליצירת כדוריות הדם האדומות וליצירת ההורמונים הנשיים. מצוי בדבש מלכות, בכבד ובחלמון ביצה.גם הוא כמו יתר ויטמיני ה B הינו ויטמין אשר מסיס במים, פעילותו העיקרית קשורה במטבוליזם של סוכרים ושומנים.

מחסור בויטמין B4 יתבטא בסיפטומים הבאים:

מחסור בויטמין זה די נדיר היות וויטמין B4 קיים במזונות רבים, אך למי שהתזונה לקויה למדי המחסור יתבטא בפריחה אדמומית בעור סביב העיניים האף והפה, נשירת שיער, דיכאוןו חוסר תחושה בזרועות וברגליים. חשוב לדעת שצריכה מוגזמת של חלבון ביצה ,שימוש באנטיביוטיקה ותרופות נוגדות בחילה עלולים לגרום למחסור בוויטמין זה.

ויטמין B4 נקרא גם: כולין, לא נחשב חלק מהמשפחה ממש, אבל בדומה למשפחת ויטמיני B, הכולין מתפקד כקו-אנזים בחילוף החומרים. הכולין הינו תרכובת אורגנית קטנה המשמשת כחומר מוצא למספר תרכובות חשובות בתאיהם של יצורים חיים. הכולין הוא הגורם המרכזי להתפתחות תקינה של המוח, מערכת העצבים, כושר החשיבה והיכולת הלימודית, וכמו כן בהגנה על הכבד ובהורדת רמות כולסטרול גבוהות.

ויטמין B4

תפקיד הויטמין בגופנו:

הכולין נוצר בגופנו מחומצת האמינו גליצין. ומהמזון הוא נצרך כלציטין, המצוי במאכלים רבים כמו ביצים, מוצרי סויה וכבד. לכולין יש תפקידים חשובים בגוף האדם, כשתפקידו העיקרי הוא סיוע בפירוק השומנים והעברתם מהכבד. בנוסף הוא משמש כאבן בניין לפוספוליפידים: חומרים הבונים את התאים שלנו ומאפשרים את שלמותם ואת תפקודם התקין. יש לו חשיבות רבה לתפקוד תקין של מערכת העצבים משום שהוא חומר המוצא לאצטילכולין (Acetylcholine), חומר מפתח לתפקוד תקין של מערכת העצבים. נוסף על כך, הוא דרוש לתפקוד תקין של השרירים, הכרחי להעברה תקינה של כולסטרול מהכבד וקריטי לתפקוד תקין של המוח, בעיקר למרכז הזיכרון.

מחסור בכולין:

מאופיין בחוסר חיוניות, בכאבים ובהרס של שרירים, בבעיות זיכרון, בבעיות גדילה בקרב ילדים ובכבד שומני. מחסור בכולין עלול לגרום לשחמת ולאי תקינות הכליות, הלב או הריאות. הסימנים העיקריים המעידים בדרך כלל על חוסר בכולין הם: טרשת עורקים, יתר לחץ דם, כיב קיבה מדמם.