מזה אלפי שנים משמש שורש הכורכום כאחד התבלינים החשובים במטבחי אסיה השונים והוא נצרך מדי יום על ידי  למעלה משליש מאוכלוסיית העולם והוא אחד מהתבלינים היחידים שנמצאים בשימוש רציף מעל ל 5000 שנים. הרכיבים הפעילים העיקריים בשורש הם רכיבים פוליפנוליים הקרויים כורכומינואידים (Curcuminoids), בהם גם הרכיב הידוע כורכומין (Curcumin), אשר מעניק לכורכום את צבעו הצהוב ואת סגולותיו הבריאותיות הייחודיות. כיום הכורכומין נחשב לרכיב הטבעי הנחקר ביותר בעולם והוא זכה לסיקור של למעלה מ-8,000 פרסומים ומחקרים מדעיים שונים.

כורכום המרפא הקדום

כבר בימי קדם הכורכום לא שימש רק לשיפור טעמם של מאכלים אלא כרכיב פעיל בשלל תרופות ותמרוקים. הוא ידוע כעוצר דם טבעי ומרפא מהיר של פצעים שונים. אין ספק שהקדמונים הרגישו בחוש כמה התבלין מסייע לבריאות אך התמורה הגדולה התרחשה בשנים האחרונות. בעשורים האחרונים מוצג הכורכום באלפי מאמרים מדעיים כתבלין בעל תכונות המסייעות במניעת גידולים סרטניים, בהתפשטות גרורות ובהגברת היעילות של כימותרפיה והקרנות. הוא נמצא בחזית המחקר של שלל מחלות ובכללן בעיות במערכת העיכול, כאבי ראש, בעיות במערכת הנשימה, פסוריאסיס, דכאון, פיברומיאלגיה ומצבים אחרים.

הכורכומין הוא בעצם רכיב הפלא והמקור ליעילותו של הכורכום במצבים בריאותיים מגוונים. אך מהו בעצם הכורכומין? איך הוא נוצר וכיצד ניתן למקסם את יעילותו?

 

הכורכומין

הכורכומין נוצר בקנה השורש של הכורכום, ונמנה עם קבוצת הכורכומונואידים, פיגמנטים המעניקים לכורכום את צבעו הצהוב-כתום והינם חלק למקבוצת הפוליפנולים. הכורכומין הינו החלק הפעיל בצמח ועשיר באנטי-אוקסידנטים ובנוסף הוא אנטי דלקתי. כאשר סקרו החוקרים 34 מזונות צמחיים השכיחים בתזונה ההודית, נמצא שלכורכום התכולה הגבוהה ביותר בפעילות האנטי-אוקסידנטית שלו. עוד פן מרתק בפעולת הכורכומין הוא מניעת פועלו של הגורם NF-KAPPAB, המשפיע על פעילות דלקתית לא-תקינה שמובילה למצבים בריאותיים שונים וחמורים כמו ארטריטיס וסרטן. בנוסף יש טענה כי גורם זה משפיע גם על סימפטומים אחרים הקשורים לסרטן, כגון חוסר תיאבון, כאבי שרירים, ירידה במשקל, דיכאון ועייפות. מחקרים מצביעים כי הכורכומין בולם באופן ישיר את יצורו של ה NF-KAPPAB עד כדי כך שחלק מהתאים הסרטניים חוזרים למצבם הנורמלי ובכך מונעים היווצרות גרורות. פעילות הכורכומין נבדקה בניסיונות מעבדתיים שונים ורבים, והדגימה כיצד הכורכומין פועל כנגד מרבית סוגי הסרטן הידועים כמו סרטן השד, סרטן ערמונית, סרטן ריאות וסרטן המעי הגס כאשר הוא מונע הפעלת גנים הגורמים לסרטן, מונע את התרבות תאי הגידול ואת הטרנספורמציה הסרטנית של תאים בריאים. הוא הורס תאים שהפכו לתאים סרטניים ומונע את התפשטות הגידול לאיברים נוספים.

 

לצד מחקרים אלו, מחקרים נוספים בעשור האחרון הדגימו שכורכומין גורם לגידולים להפוך לרגישים יותר לתרופות כימותרפיות ומשפר את יעילותן. חשיפה לכורכומין מגבירה גם את הרגישות להקרנות במצבים כמו גליומות, נוירובלסטומה, סרטן המעי, סרטן הערמונית ואחרים. אמנם עיקר העדויות לפעילות הכורכומין נמצאת במחקרי מעבדה, אך קיימים גם מספר מחקרים קליניים בפועל המראים את השפעתו המדהימה של הכורכומין במחלות כגון בפוליפוסיס משפחתית, סרטן לבלב ומיאלומה נפוצה.

מכורכומין אל טומריק

אך עם כל הטוב שהכורכומין עושה קיים קושי גדול בדבר החשוב ביותר עבור כל תוסף – ספיגה.

כאשר אנו נוטלים תוסף תזונה הזמינות הביולוגית היא הקובעת את יעילותו של התוסף. על אף השפעותיו הקליניות המבטיחות של הכורכומין, הוא אינו נספג היטב במערכת העיכול משום שאינו מיטיב להתמוסס במים או בממיסים אורגניים אחרים. בעיית הספיגה יוצרת מצב בו הזמינות הביולוגית נמוכה, וברוב המקרים איננה מאפשרת להפיק תועלת רפואית מרבית מן הצמח. על מנת להפוך את הכורכומין לתוסף בעל זמינות ביולוגית גבוהה, אנו באקוסאפ שילבנו כמה טכנולוגיות על מנת להגיע לתוסף שלא רק שומר את החומר הפעיל, אלא גם מביא אותו לתוך התא ממש, שם הוא מתפרק ובזמינות ביולוגית גבוהה יותר מפי 10 מכל תוסף קיים.

טומריק

ראשית, הכורכום של אקוסאפ מופק לא רק מצמח הכורכום אלא גם מהשורש ובכך מספק משתית טבעית מלאה של החומר הפעיל (משתית – רקמת חיבור תומכת בין חלקיו החשובים של הצמח). שורש הכורכום מכיל רכיבים חשובים וחיוניים ביותר המשפרים את היעילות של הכורכום. הטומריק מכיל את הרכיבים הבאים: כורכומינואידים, שמן אתרי של הכורכום, סיבים של השורש כורכום ומינרלים. הנוכחות של הכורכומינואידים שמצויים בתוך שורש הכורכום משפרים את יעילות פעילותו של הכורכום פי 10 מכל כורכום אחר

טכנולוגיית PNS

טכנולוגיה ייחודית זו מאפשרת חדירה חלקה של קירות רקמת המטרה – דופן המעי המורכב משכבה קוטבית ושכבה לא-קוטבית. לכן טכנולוגיית ה PNS משתמשת במולקולות חומר פעיל קוטביות ולא קוטביות. מה המשמעות? מולקולה אחת מסיסה במים ואחרת שאינה מסיסה במים. הלול משלימות זו את זו ובכך מסייעות לחדירה טובה יותר של החומר אל דופן המעי.

הטכנולוגיה הליפאזומלית

טכנולוגית ה PNS סייעה לנו לעבור את הקושי העיקרי של הספיגה – היותו של החומר מסיס במים ובחומרים אורגניים והביאה אותנו אל מעבר דופן המעי. אך על מנת לגרום לזמינות ביולוגית חסרת תקדים עלינו להביא את המולקולה אל תוך התא ממש! לכן כל מולקולה נעטפה במולקולה מסיסה בשמן הנקראת פוספוליפיד וכך נוצר ליפוזום: מולקולת שומן עגולה המכילה בתוכה את הויטמין. הפוספולואיד הינו חומר המשמש כאבן הבנייה של התא ולכן כאשר מולקולת הויטמין העטופה בפוספולואיד מגיעה אל התא, התא מזהה אותה כחלק אינטגרלי בגופנו, נותן למולקולה "אישור מעבר" אל תוך התא, שם המולקולה מתפרקת והחומר הפעיל בוויטמין מגיע אל מרכז התא ובכך מעניק לו את כל תכונותיו של הכורכומין ללא אובדן החומר הפעיל.

טומריק של אקוסאפ מאפשר לגופנו ליהנות מפי 10 יותר חומר פעיל ומזמינות ביולוגית חסרת תקדים!

הגיע הזמן הצהוב – הזמן להתקדם מתוסף כורכום אל טומריק – הדור הבא של הספיגה!

השאר תגובה