בשנים האחרונות אנו עדים למגוון רחב של בעיות עיכול. המזון המתועש חוסר ההתאמה שלו לגופנו שעדיין לא הדביק את פער האבולוציה אל מזונות מהונדסים- השילוב הזה גורם למגוון דלקות שונות הפוגמות באיכות חיינו.

מחלות המעי הדלקתיות הנפוצות ביותר הן קרוהן וקוליטיס הנחשבות מחלות הפוגעות בעיקר באוכלוסייה מערבית, כאשר גיל ההתפרצות הוא בין 5-30. מחלות אלו מאופיינות בכיבים דלקתיים הפוגמים קשות באיכות החיים ולא פעם מצריכים התערבות כירורגית קשה.

האחות התאומה של קרוהן

הכוליטיס כיבית היא דלקת כרונית של המעי וכאחותה הקרוהן, היא שייכת למחלות האוטו-אימוניות, כלומר מחלות בהן הגוף תוקף את עצמו ללא סיבה נראית לעין. התופעות המלוות את המחלה – שלשולים מלווים בדם, דלקות וכאבי פרקים, דלקות עיניים ועור, עייפות, חולשה, תת תזונה וחוסר איזון של המשקל מחלת הקוליטיס מאופיינת בתקופות רגיעה (רמיסיה) ותקופות של התקף ו"התעוררות". חומרת התופעות משתנה ממצבים קלים המגיבים היטב לטיפול בתרופות ודיאטה קלה ועד למקרים חמורים המחייבים אשפוז או התערבות כירורגית.

קוליטיס - מחלת מעיים

ישנן דרכים רפואיות כגון סטרואידים ותרופות אנטי דלקתיות שונות לטיפול במחלה אך כל הרופאים פה אחד יאמרו לכם כי תזונה נכונה לא רק עוזרת היא נדבך חשוב והכרחי בריפוי המחלה. במצבי קוליטיס קשים החולים מוגבלים בתזונתם מאוד ורבים חווים תת משקל ותוך כדי כך יאבדו ויטמינים ומינרלים חיוניים. התזונה הנכונה היא המפתח לבעיות הקוליטיס ואת מה שלא ניתן לאכול אפשר להשלים במגוון תוספים.

קוליטיס – עשה ואל תעשה

כמה כללי אצבע לחולי הקוליטיס:

  • הימנעו ככל האפשר ממשקאות המכילים קופאין ואלכוהול.
  • צמצמו דרסטית את צריכת האוכל המתובל
  • לתקופות מסוימות בהן הדלקת חמורה מומלץ להימנע ממוצרי חלב.
  • לסובלים משילשולים- מומלץ לשתות הרבה מים כדי לשפר את מאזן הנוזלים
  • עוד טיפ לסובלים משילשולים- אכלו מזונות המאטים את פעילות המעיים- אורז, צנימים.
  • בשל מחסור בחיידקים "טובים" פרוביוטיים הקפידו לשלב תוסף מזון המכיל כמות גבוהה שלהם.

בנוסף נטורופטיים רבים ממליצים על חליטות תה העוזרות לנקות את מערכת העיכול- חליטת קמומיל או מנטה למשל. כמו כן מומלץ ליטול אומגה 3 למזעור הדלקת, חומצת האמינו גלוטמין מסייעת בבניית רירית המעי וגם היא מומלצת

ולא פחות חשוב- מנוחה

קרוהן וקוליטיס נחשבות מחלת המעיים של המערב, אורח החיים המתבסס על שעות עבודה ארוכות, מטלות מרובות, לחץ שמתחיל כבר בבית הספר והולך ומתעצם בהמשך, אורח חיים מנותק מהטבע ומקצב יום-לילה הטבעי וכמובן-תזונה קלוקלת ,גורמים לעליה משמעותית בתחלואה במחלה זו. מלבד להסתכל פנימה אל המזון שאנו מכניסים לגוף, מומלץ לקחת נשימה להסתכל פנימה ,להירגע מהלחץ ומאורח החיים העמוס ולנשום עמוק.