קרוהן וקוליטיס אלה מחלות מעי דלקתיות (IBD). שתי המחלות נחשבות למחלות אוטואימיוניות ושתיהן מתייחסות למצבים כרוניים הגורמים לדלקת בחלק כלשהו של המעיים. גם בקרוהן וגם בקוליטיס דפנות המעיים יהיו נפוחים ומודלקים, דבר שיגרום לחוסר נוחות ובעיות עיכול.
הסימפטומים המדויקים תלויים באיזה חלק של מערכת העיכול הוא מעורב.

מחלת קרוהן

מחלת קרוהן הינה מחלה דלקתית כרונית הפוגעת במערכת העיכול, כאשר לרוב מתאפיינת בפגיעה במעי. מחלת קרוהן מאופיינת בפעילות יתר של מערכת החיסון כלפי מערכת העיכול, כאשר תחילה מותקפת השכבה הראשונית הנקראת רירית (פלורה), ולאחר מכן עלולה להופיע פגיעה בשאר שכבות המעי ברמות שונות. במחלת קרוהן הפגיעה במערכת העיכול הפגיעה עשויה להופיע לאורך המערכת כולה, מהפה ועד פי הטבעת. במקרים רבים המחלה פוגעת במעי הדק ובמעי הדק הסופי, ובמקרים אחרים כוללת גם חלקים נוספים כגון: התריסריון, הקיבה, פה, מעי גס, ורקטום. המחלה מאובחנת לרוב בין הגילאים 18-40.

תסמינים של מחלת קרוהן

קרוהן מורכבת ממספר רב של תסמינים ואינה חייבת לכלול את כולם. התסמינים העיקריים עליהם מדווחים החולים הם כאבי בטן בעוצמות שונות ובמיקומים שונים, שלשולים בתדירות של פעמים בודדות עד לעשרות פעמים ביממה, כאשר השלשולים עלולים להיות ריריים או דמיים. תסמינים נוספים הם: חום, חולשה, ירידה במשקל, חוסר תאבון, בחילות, תחושת נפיחות ועוד. כמו כן, עלולים להופיע סיבוכים הכוללים אבצסים, פיסטולות, התנקבות המעי, חסימת המעי, הרחבה של המעי, חוסר תנועתיות של המעי, וכמו כן עלולה להופיע פגיעה בכבד, בדרכי המרה, בעניים ובעור.

קרוהן קוליטיס

קוליטיס

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית. ההבדלים המרכזיים בינה ובין מחלת הקרוהן הינו שקוליטיס כיבית פוגעת במעי הגס בעיקר, ובניגוד למחלת הקרוהן – בקוליטיס כיבית נפגעת רק השכבה הראשונה הרירית, כאשר הפגיעה מתאפיינת ברציפות האזורים הפגועים. לעיתים קשה מאוד להבדיל בין מחלת קרוהן לקוליטיס כיבית, שכן מחלת קרוהן עלולה לפגוע גם היא במעי הגס, ולפעמים רק את במעי הגס. המחלה מאובחנת בבדיקה אנדוסקופית פשוטה הנקראת קולונוסקופיה. גם היא מתאפיינת בתקופות רגיעה ובתקופות בהן המחלה פעילה, המחלה פוגעת באיכות החיים של החולים בה, ובמקרים קשים מתבצעת כריתה של המעי הגס כולו – פעולה המכחידה את מחלה.

גם כאן הגורם למחלה עדיין אינו ידוע. הרפואה הקונבנציונאלית מאמינה שהתפתחות המחלה תלויה בגורמים גנטיים וסביבתיים. התיאוריה הנפוצה ביותר היא כי המחלה מתפרצת עקב תגובת יתר של מערכת החיסון כלפי החיידקים החיים במערכת העיכול. חיידקים אלה אמורים לחיות בסימביוזה (שיתוף) עם גוף האדם, כאשר תרומתם היא עזרה בפירוק ובספיגת המזון. כך, בשל "טעות בזיהוי" של מערכת החיסון את החיידקים ה"טובים" וסימונם כ"אויב", היא מתחילה לפעול כנגדם ויוצרת דלקת הפוגעת תחילה ברירית המעי, ולאחר מכן בשאר החלקים של מערכת העיכול.

תסמינים של מחלת קוליטיס

המחלה מאופיינת בשלשולים בתדירות של בין פעמים בודדות ביום ועד לעשרות פעמים ביממה. השלשולים עלולים להיות ריריים או דמיים, וקיימת גם דחיפות בצורך ליציאה, כאבי בטן, חום, חולשה כללית ולעיתים גם אנמיה. לעיתים עלולים להופיע סיבוכים הפוגעים בדרכי המרה ובכבד.