ויטמין B12 כמזון למוח לילדים מקשת האוטיזם

כולנו יודעים שויטמין B12 חיוני לתפקוד התקין של המוח ומערכת עצבים, אבל בשנים האחרונות נמצא כי ילדים רבים מקשת האוטיזם סובלים ממחסור חמור ב B12 ומתהליך מתילציה לקוי.

התפקיד החשוב ביותר של ויטמין B12 מתיל קובלמין הוא הסינרגיה עם חומצה פולית במסלול המטבולי. המתיל קובלמין מספק קבוצות מתיל חיוניות למולקולת ה DNA, RNA והוא ממלא תפקיד  חשוב בסינטזה של חלבונים. כל התהליך הנ״ל חשוב להתחדשות תאי עצב  ולטיפול נרחב בספקטרום האוטיזם.

מעבר לזה B12 מתיל קובלמין שומר על מערכת עצבים בריאה ומשפר משמעותית את התפקוד הקוגניטיבי. ויטמין B12 מסוג מתיל קובלמין וחומצה פולית חיוניים לשמירה של רמה פיזיולוגית בריאה  וערכים תקינים של הומוציסטאין במחזור הדם.

לקריאת מסמך רשמי המסכם את נושא טיפול האוטיזם בעזרת מתילקובלין

הצורה הסינטטית של ויטמין B12 והנפוצה ביותר נקראת: cyanocobalamin (ציאנו קובלמין), אנשים רבים לוקחים את הסוג הסינטטי כדי למנוע אנמיה וערכי הויטמין אכן עולים, אבל חשוב לזכור שבגוף מתבצע תהליך שלם במהלכו מולקולות הציאניד מתפנה דרך הכליות (רק בהנחה שהכליות עובדות באופן תקין). אנחנו ״מבזבזים״ קבוצת מתיל חיונית לתהליך המתילציה, במקום להשתמש ב B12 טבעי מסוג Methylcobalamin (מתיל קובלמין) שלא מצריך מהגוף תהליך המרה נוסף ונספג כמו שהוא.  בנוסף  צורת המתיל קובלמין Methylcobalamin נדרשת כדי לשמור על בריאות נוירולוגית.  מתיל קובלמין הינה צורת האנזים הפעילה ביותר של ויטמין B12 והיא הסוג היחיד הקיים במערכת העצבים המרכזית במוח שנדרש להוביל קבוצות מתיל חשובות, וחשובה לחלבונים במעטפת המיאלין המקיפה את העצבים.

ויטמין B12 ואוטיזם
הכבד באופן טבעי ממיר כמות קטנה של cyanocobalamin לMethylcobalamin, אבל מתיל קובלמין נחוץ להתחדשות של נוירונים ולמעטפת המיאלין שמגנה על אקסונים ועצבים היקפיים.

נמצא כי B12 מתיל קובלמין  חסר בדרך כלל בקרב ילדים אוטיסטים. המצב הלקוי של הויטמין תורם לחומרת האוטיזם , ולעתים קרובות הופך את הטיפול באוטיזם לקשה למדי.

ויטמין B12 וחומצה פולית

ויטמין B12, יחד עם חומצה פולית B6, סידן, מגנזיום ואומגה 3 חיוניים להתחדשות וצמיחה תקינה ובריאה של המוח , הדבר רלוונטי במיוחד בטיפול באוטיזם. תוסף B12 כטבליה נמצא כלא יעיל בגלל חוסר הנוחות שבנטילתו, ובגלל שבדרך כלל בטבליה מדובר ב-B12 סינטטי מהסוג הלא מומלץ – ציאנו קובלמין, ואילו אוטיסטים מוכרחים לקבל B12 בצורתו הטבעית ביותר – מתיל קובלמין בצורה הנוזלית, לספיגה גבוהה ישירות למחזור הדם.

צפו בסרטון של ד״ר ג׳ימס ניוברנדר – מומחה לטיפול באוטיזם


למה כל כך חשוב לקחת B12 מסוג מתיל קובלמין?