איך מתמודדים בצורה הטבעית?

אי אפשר להתעלם מהעובדה שלחץ וחרדה מלווים אותנו ביום יום. המקור של החרדה בימים אלו מגיע בעיקר מהמצב הבטחוני, ממשיך בחרדות בריאות,  מחלות,  מערכות יחסים, חיי חברה, קריירה, משפחה, חשבונות  ועוד ועוד.סטרס לחץ

בשביל להבין מה קורה אצלנו בגוף כשאנחנו במצב של חרדה צריך לדעת שמעל הכליות יש לנו 2 בלוטות אדרנל שמשחקות תפקיד מרכזי בכל מה שקשור לסטרס. בכל פעם שהגוף נכנס למצב מתח  או חרדה מכל סיבה שהיא, בלוטות האדרנל מפרישות את הורמון הקורטיזול לתוך זרם הדם. אחרי הפרשת הקורטיזול אנחנו מרוויחים אנרגיה,  הופכים להיות עירניים יותר, הכח הפיסי שלנו יכול לגדול, ואנחנו יכולים להעביר, לעבד ולקלוט מידע מהר יותר מבדרך כלל. זהו מנגנון מולד. כאילו שהגוף יודע שאם אנחנו במצב של סטרס אז אנחנו בטח בסכנה.

העובדה שאנחנו מפעילים את מערכת החירום כל כך הרבה פעמים מדי יום גורמת לשחיקה גופנית ונפשית. לא רק שמערכת החירום אינה מסייעת לשמור על התפקוד הפיזי-נפשי לאורך זמן, אלא שהיא גם פוגעת בו.

חוקרי לחץ טוענים שהסטרס והחרדה הם כמו רעל, שמטפטף בשיטתיות בגוף, פוגע בכל מערכותיו וגורם למקרי מוות פתאומיים כמו התקף לב, התפתחות מחלות כרוניות. אי סדירות בווסת, אסטמה, דיכאון, סוכרת, סרטן, תסמונת מתח טרום וסתית ,מיגרנות, אולקוס, מחלות של מערכת החיסון, מחלות לב וכלי דם דלקת מפרקים שגרונית, יתר לחץ דם וכו'.

קיים גם מחיר נפשי, המתבטא בחוסר שקט ומצבי חרדה. המנגנון הפנימי הבלתי מודע גורם לנו לפעול בהתאם ל"מצבים מסכני חיים" גם אם בהכרה המודעת ברור לנו שאיננו פועלים נכון. כשאנשים נמצאים תחת לחץ, לרוב הם נוטים לפעול בצורה פרדוקסלית. הם מגבירים את העישון, הזלילה, שתיית האלכוהול והקפה כדי להקל על הלחץ, מה שעושה כמובן את ההפך. פרדוקס נוסף הוא שלמרות שאנחנו יצורים סתגלנים, ככל שניתקל ביותר מצבים של לחץ, נהפוך לפחות עמידים בפניו, ולא להפך.

הסטרס הוא כמו אש, כשיודעים לשלוט בו ולהשתמש בו למטרה מסוימת הוא משרת אותנו נאמנה. פעילות גופנית למשל, גורמת לסטרס, אבל פעילות גופנית משולבת עם מנוחה זה מה שיגרום לגוף לגדול חזק יותר.

הלחץ הוא תגובה ראשונית של מרכזים פרימיטיביים במוח. זוהי תגובה למצב שנתפס על ידי המערכת הגופנית-נפשית כאיום קיומי, פעולת הפרשת ההורמון פועלת בצורה זהה גם אצל בעלי חיים בטבע: זברה שבורחת מלביאה מצויה בלחץ גבוה ביותר או חתולה סיאמית שנתקלת בכלב דוברמן ונלכדת בפינה, שערותיה יסמרו והיא תפעל באמצעים הקיצוניים ביותר. כמו כן גם תרנגלות, פרות וכבשים לפני שחיטה גם הן מפרישות הורמוני סטרס, גם להן יש פעימות לב מהירות, עלייה בלחץ הדם והפרשת הורמוני סטרס קורטיזול ואדרנלין הגורמים לגיוס חירום של מערכות האורגניזם להתמודד עם סכנה קיומית.

לקריאה על דרכי טיפול טבעיות בהתמודדות עם לחץ וחרדה