אחד החששות הגדולים ביותר של האדם הוא לחלות והחשש הגדול ביותר הוא לחלות במחלת הסרטן. עד כדי כך אנו חוששים מן המחלה, שרבות הפעמים היא אפילו אינה מוזכרת בשמה אלא בשם "המחלה הארורה".

מהו סרטן?

מחלת הסרטן היא איננה מחלה אחת היא קבוצת מחלות המורכבת  מ- 200 סוגים שונים ויותר. מחלת הסרטן מאופיינות בהתרבות מהירה ולא מבוקרת של תאים בגוף. כאשר ההבדל בין סוגי מחלות הסרטן תלוי בסוג האיבר בו מתפתח הגידול, סוג התאים מהם התפתח ותהליכים מיקרוביולוגים שונים.

"חולה" נחשב כמי שהתגלתה אצלו המחלה ועד כ 5 שנים מיום העלמה המוחלט, אם כך בעולם מאובחנים מדי שנה 11 מליון חולים, וכ- 7.6 מליון בני אדם נפטרים מדי שנה כתוצאה מהמחלה.

מחקרים שונים העוסקים במציאת תרופה ובחקר מניעת המחלה יחד עם ארגון הבריאות העולמי מסכימים – ניתן ב כ 40% להשפיע על גופנו ולמנוע את הסרטן.

לפני קצת יותר מ80 שנה ד"ר פרדריק קלנר היה מפורצי הדרך הראשונים שטיפל וריפא בקלות יחסית מאות חולים בעזרת מינונים גבוהים של עשרות ומאות גרמים ויטמין C שניתן דרך הווריד או דרך הפה. הוא טען כי כל חולה שמגיע לבית החולים, צריך לקבל זריקה של 15 גרם ויטמין C עוד לפני שהרופא מתחיל לברר את פרטי התלונה. נאמן למילתו הוא נהג כך לא רק לגבי חולים, אלא גם לגבי נשים הרות בריאות, אותן החזיק על משטר של ויטמין C במהלך ההריון כולו. דבר שמנע הפלות (וסימני מתיחה) אצל היולדות והביא להולדת ילדים כה מלאי חיות ובריאים עד שניתן להם הכינוי "תינוקות ויטמין C" בבית החולים בריידסוויל שבצפון קרוליינה.

אז גם היום רופאים רבים ממליצים על נטילת תוספים בספיגה גבוהה לחזק את הגוף בפני מחלות, אך כאשר, לצערנו, אדם מקבל דיאגנוזה חיובית כי אכן הוא חלה בסרטן, לוויטמינים הללו משמעות קריטית לטיפול ולהצלחתו.

ויטמין C ומלחמתו בסרטן

33163436 - health food and cancer fighting foods nutrition concept.

ויטמין C מהווה כיום חלק בלתי נפרד מהטיפול הטבעי לחולי סרטן, העבודות המדעיות של השנים האחרונות מראות כי ללקיחת ויטמין סי בכמות גבוהה יש חשיבות רבה הן כחומר המחזק את המערכת החיסונית והן כחומר המונע היווצרות של התא הסרטני לאחר שנוצר כדי למנוע המשך התפתחותו.

למעשה ויטמין C גורם לעצירת ה cell cycle (תהליך חלוקת התא) ובצורה כזאת נותנת לתא אפשרות להתאושש מנזק ל- DNA הנגרם על ידי רדיקלים חופשיים.

בחיות מעבדה נמצא כי ויטמין C הוא חומר אנטיסרטני חזק במיוחד.

תאי NK הם אקטיביים באופן מיוחד במאבק נגד הסרטן והם אקטיביים רק באם הם מכילים כמויות גדולות של ויטמין C.

רמות גבוהות של ויטמין C בדם יכולות להשמיד גידולים באופן סלקטיבי.

בעבר על מנת לטפל ביעילות הרבה ביותר במטופלים חולי סרטן וחולים במחלות כרוניות אחרות היה מקובל לתת עירוי של ויטמין סי במינונים גבוהים. בימים אלו הטיפול שנחשב אלטרנטיבי עד היום מוצא את עצמו בסל התרופות.

מדוע ויטמין C כל כך יעיל בקרב נגד הסרטן?

ויטמין סי פועל כנגד הסרטן תוך כדי שהוא מנצל את השוני הקיים בין תאים בריאים בגוף לבין תאים סרטניים.

התאים הבריאים מתפקדים בסביבה עשירה בחמצן, לעומת התאים הסרטניים שפועלים ומשגשגים בסביבה דלה בחמצן.

אם כן מתן של ויטמין C במינון גבוה יכול להוות טיפול יעיל בהרס תאי הסרטן. הוא פועל על התאים כמו כימותרפיה אך אינו רעיל. כשויטמין סי נכנס לתא הסרטני נוצר תהליך כימי היוצר מי חמצן אשר להם יש פעילות הרסנית על התא הגידולי.

 ויטמין C בטכנולוגיה ליפוזומאלית

מלבד השיטה של עירוי הוויטמין ישירות לדם, ישנה דרך משלימה שיכולה להפחית את כמויות העירויים ולהפחית את תופעות הלוואי שהן בעיות היציאה ובעיות מעי. אחת הסיבות לנתינת עירוי תוך-ורידי , היא הסיבה כי וויטמין C הינו מסיס במים ועדין מאוד, על מנת שהוא ישפיע על המטופל ליטול כמויות גדולות. הבעיה היא שרוב המוצרים מגיעים בצורה של חומצה אסקורבית רגילה אשר גורמת להעלאת החומציות במערכת עיכול, גורמת לגירוי שלה ולתופעות לוואי לא נעימות.

ויטמין C ליפוזומלי הינו פיתוח חדשני ופורץ דרך שמטרתו היא לגרום לספיגה הגבוהה ביותר של הויטמין סי לתוך התאים.

למעשה התהליך הליפוזומלי הינו פיתוח חדשני בו המולקולה של הויטמין נעטפת בציפוי של פוסוליפידים – אלה הם אבני הבניין של קרום התא האנושי. תהליך הייצור הייחודי הזה נקרא טכנולוגיה ליפוזומאלית מכיוון שהציפוי של הפוספוליפיד יוצר מולקולות שומניות עגולות הנקראות ליפוזומים – ואלה מכילות בתוכו את הויטמין.

צורת ספיגה זו חזקה פי 5 מנטילה של כל מוצר אחר, ויעילה גם למחלת הסרטן וגם למחלות כרוניות אחרות מהסיבה שאפשר לקחת כמויות גבוהות של הויטמין ללא גירוי מערכת העיכול.

מחקר שנעשה על מתן ויטמין סי ליפוזומאלי לחולי סרטן