הידעת? סטרס היא מחלה של העידן המודרני וממש כמו כל מחלה גם לה יש תסמינים , השפעות וגם פתרונות.

בחיי כל אדם יש קשיים, התלבטויות, עומסים, תסכולים, פחדים, דאגות. את התגובה הגופנית שלנו לכל המצבים האלה ירשנו מאבותינו הקדמוניים. אתם מכירים אותה בשם "סטרס" אך הביולוגים והפסיכולוגים קוראים לה תגובת "הלחם או ברח".

בעבר הקדום כאשר אבותינו היו ציידים תגובה זו שירתה אותם להערכת מצבם ולהינצל מטורפים או מציידים אחרים, היא מתריעה על סכנה ואז כל מערכות הגוף מוכנות לפעולה ומספר שינויים מתרחשים – עליה בקצב פעימות הלב, לחץ הדם, קצב הנשימה, עליה במתח השרירים ועליה בכמות האנרגיה הזמינה.

סטרס

 

אז מה קורה לנו כשאנחנו ב"סטרס"?

כדי לאפשר את שינויים אלו , הנחוצים ל"מלחמה" או "בריחה" ושנויים נוספים, התפתחה תגובה פיזיולוגית אוטומטית מורכב – אזור הנקרא "היפותלמוס" מייצר הורמונים המופרשים ויוצרים תגובת שרשרת הורמונלית בגוף ומתנעים את המנוע הפנימי שלנו לבערה- כשאנחנו תופסים גורם כלשהו כאיום, הגוף שלנו מוצף בשני הורמונים עוצמתיים הידועים בשם הורמוני הסטרס: אדרנלין וקורטיזול. הם אלה שגורמים ללב שלנו ולשרירים שלנו לעבוד טוב יותר והם אלה שהצילו את אבינו הקדמון מנמר או משכן מהמערה הסמוכה.

היום הדבר היחיד שרודף אחרינו הוא קצב החיים המודרני- העבודה, המחויבות לבית ולמשפחה, החברה התחרותית. נכון כל אלו לא משתווים לשיני נמר אימתני או נבוט סורר , אך מוחנו עדיין מפרש איומים בסביבתנו באותה צורה,  המציפה את גופנו אדרנלין וקורטיזול בכל פעם שאנחנו חווים דאגות, עומס, תסכול בפקקים, עימותים במערכות יחסים, קשיים כלכליים, או תחרותיות ופחד מכישלון.. כל אלה מפעילים את תגובת הסטרס שלנו לעיתים כמה פעמים ביום!

קודם כל- תירגעו

כתוצאה מהלחץ היומיומי אנו מסתובבים תדיר עם רמות גבוהות מהנדרש של קורטיזול ואנדרנלין שבתורם מתישים את כל מערכות הגוף מזיקים לבריאות התקינה שלנו, ללחץ הדם, ולמצב רוחנו הכללי ובמקרים מסוימים מובילים למצבים כירורגיים כמו התקף לב.

מלבד העובדה כי התקפי חרדה ולחץ אינם נעימים, זו דרך מאוד לא סימפטית להעביר את החיים.

אז מה עושים?

קודם כל תירגעו. בטוח שמעתם על יוגה, מדיטציה, ספורט, כמפיגי לחץ מצוינים. אין ספק שהם יעילים ביותר במצבי לחץ כמו גם טיפול פסיכולוגי, אך בנוסף לטיפול בנפש גם הגוף זקוק ל"כדור הרגעה" שמחזיר לו כוחות. זה לא כדור במרשם ולא צריך לרוץ לסופר פארם- אלו הם ויטמינים. הגוף שלכם בכל התקפת סטרס, מכלה מאגרים שלמים של אנרגיה ובמאגרים אלו הוא מכלה את צריכת הוויטמינים שלכם ומלבד זאת בזמן לחץ מופרשות חומצות המזיקות לגופנו. קומפלקס של ויטמני B מחזיר לכם את הכוחות והוויטמינים שאבדתם, מפחית את רמת הפרשת החומצות הרעילות , לא רק זאת-  ידוע כי ויטמין B12 וB6 יחד עם חומצה פולית , הינם מרכיבים חשובים המסייעים לבריאות נפש והפחתת לחץ בהיותם מרכיב עקיף ביצירת סרוטונין שאחראי על מצבי אושר ורוגע.

אז צאו מסיר הלחץ, תגידו יפה שלום לסטרס ותיהנו מאיכות חיים בדיוק כמו שהטבע התכוון.

קיראו גם: איך מורידים לחץ וחרדות באופן טבעי.