היDעתם? כל מה שרציתם לדעת על ויטמין D

אין ספק שויטמין D הוא אחד מהויטמינים החשובים ביותר בגופנו, אך מעטים יודעים כי הוא בעצם הורמון שתפקידיו העיקריים הם וויסות חילוף החומרים של סידן וזרחן וחיזוק מערכת החיסון.

לעולם בעקבות השמש!

לאורך רוב ההיסטוריה האנושית היה אור השמש המקור העיקרי לוויטמין די.

לאחר חשיפה לקרניים אולטרה-סגוליות (UV) מהשמש ויטמין D מופק משומן על גבי עור הגוף ונכנס לזרם הדם : הוא נוצר בדרך ייחודית הדורשת שילוב של השמש יחד עם כולסטרול. כל התאים בגוף האדם מכילים כולסטרול, כשהשמש פוגעת בתאי העור הכולסטרול שנמצא בתאים, מתחיל לעבור שינוי מולקולארי, חלקיקים מהכולסטרול מגיעים לכבד, שם הם עוברים תהליך נוסף ומהכבד אותם תאי כולסטרול זורמים במערכת הדם ומגיעים לכליות, מתוך הכליות הם יוצאים בתואר החדש: ויטמין D.

במאה האחרונה אורח החיים השתנה משמעותית, חשיפה לשמש הפכה למועטה מאי פעם ומחסור בו הפך לנפוץ במיוחד.

שימוש במסנני קרינה, כהגנה מפני סרטן העור, חוסם את קרני ה-UV מהשמש הנחוצים לייצור ויטמין D בגוף, הימצאות במשרדים במהלך רוב שעות היום, כיסוי  הגוף בבגדים גם הוא מונע מעבר של הקרינה. לכן, מרבית האוכלוסייה אינה מייצרת בעור מספיק ממנו באמצעות חשיפה לשמש. הוסיפו לכך את העובדה שככל שאנו מתבגרים יורדת היכולת של האדם לייצר ויטמין D, החל מגיל 70 יורדת
הספיגה של הוויטמין בכ 75%.

למה הוא כל כך חשוב?

תפקידו של ויטמין D, מעבר לוויסות הסידן והשפעתו על העצם, נתגלה כבר בשנות ה-80 המוקדמות של המאה הקודמת, כאשר גילו רצפטורים לוויטמין D בתאי לוקמיה של עכברים ובני אדם. בעקבות חשיפתם לנגזרת הפעילה של ויטמין D ,ירד שגשוג התאים הסרטניים והתמיינו חזרה לתאים נורמאליים.

במחקרים נוספים נמצא כי רמות גבוהות של ויטמין D בדם קשורות, בין היתר, לתחלואה נמוכה יותר של סרטן, מחלות לב, פסוריאזיס, תסמונת מטבולית ומחלות אוטואימוניות.

כמו כן רמת וויטמין D  גבוהה בדם מפחיתה את הסיכון במגוון מצבים בריאותיים כגון: תגובה חיסונית לקויה, תפקוד גופני ירוד, רעלת הריון ובעיות פוריות.

 

איפה הויטמין שלי?

נתחיל בחדשות הפחות טובות –  קשה לספק ויטמין די מהמזון, כי הוא נמצא באופן טבעי במזונות מועטים בלבד כגון כבד וחלב ובכמות מזערית. חלב דל שומן מועשר בוויטמין די וכיום מעשירים בוויטמין גם חלק ממוצרי החלב, אך כל זאת לא מספיק למלא את המכסות היומיות הדרושות לנו.

החדשות הטובות – ישנם תוספי תזונה כיום שמספקים כמות קטנה של הוויטמין הכה חשוב הזה. הבעיה העיקרית כאן היא האיכות הירודה של חומרי הגלם, הרכיבים וחומרי הציפוי והשימור שמשמשים לייצור הטבלייה או הקפסולה. כל הגורמים הללו יוצרים מצב של פירוק איטי ולא יעיל של הוויטמין ובסופו של תהליך יציאה שלו החוצה מן הגוף.

החדשות המדהימות – לאקוסאפ יש פריצת דרך מדעית!  וויטמין D3  (כוליציפרול) בזמינות ביולוגית גבוהה במיוחד, ולראשונה בישראל ממקור צמחי!

ויטמין D3 טבעוני וליפזומלי – רק באקוסאפ

באקוסאפ אנחנו לא מסתפקים רק בלהביא אליכם את המוצר האיכותי ביותר בשוק, אלא מביאים אליכם מהפכה שלמה! ויטמין D  בזמינות ביולוגית גבוהה ומהצומח בלבד!

רבים מהמוצרים שהוצגו כויטמין D3 ממקור צמחי, אך בבדיקה מעמיקה יותר התגלו כוויטמין D2 (ארגוקלציפרול) או שמכילים תוצרים של לנולין (צמר כבשים).

ויטמין D3 ליפוזומאלי של אקוסאפ הינו הויטמין D3 הראשון שחומר הגלם שלו נרשם ונושא את סמל ושם העמותה הטבעונית הבינלאומית, ונכון לכתיבת מסמך זה מדובר בויטמין D3 היחיד שנרשם כמוצר טבעוני.

 

איך זה עובד?

תמצית שמן ויטמין D3 של אקוסאפ מופקת מזן מסוים של צמח החזזית (Lichen).

חזזיות הן צמחים סימביוטיים אשר מורכבים מפטריות ואצות שהישרדותן תלויה זו בזו. שמן זה מופק מחזזיות הצומחות בטבע תוך שמירה על בית הגידול שלהן והמשכיותן. התמצית מופקת ומזוקקת מחזזיות בתהליך רב-שלבי הכולל הפקה, זיקוק וריכוז. לאחר מכן הויטמין נעטף במעטפת של פוספוליפידים (אבני הבניין של קרום התא בגוף שלנו) וכך נוצרים מבנים כדוריים הנקראים – ליפוזומים.

הליפוזום משונע במחזור הדם וחודר את קרום התא בקלות וביעילות, מה שמבטיח את הספיגה והזמינות הביולוגית הגבוהה ביותר.

 

התהליך הליפוזומאלי 

בתהליך חדשני וייחודי אנחנו מצפים כל מולקולה של הויטמין בציפוי מיוחד הנקרא פוספוליפידים – אלו הם אבני הבניין של כל תא ותא בגופנו. לאחר התהליך מתקבלת מולקולה שומנית עגולה הנקראת ליפוזום. ציפוי זה מסייע למולקולת הוויטמין לחדור ממש אל תוך התא שם הוויטמין מתפרק בצורה הטובה ביותר ואנו מקבלים את מלוא החומר הפעיל בתוסף התזונה. תהליך זה מגדיל משמעותית את יכולת ההמסה, הספיגה, והזמינות הביולוגית לעומת כל ויטמין D אחר בקפסולה, נוזל, או טבליה. מנגנון ספיגה חדשני זה של הוויטמין כמולקולה שומנית הדומה למבנה התא שלנו, מגדיל  את הזמינות הביולוגית עד ל 90% !

אז מה הופך את וויטמין  D3 של אקוסאפ לכל כך נפלא?

  • ויטמין D3 של אקוסאפ משפר את ספיגת הסידן והזרחן בגוף.
  • בעל ספיגה גבוהה – במיוחד לאנשים עם ספיגה לקויה.
  • ויטמין די היחיד בישראל ממקור צמחי!
  • מתאים לתינוקות וילדים.
  • מסייע במצבים של אוסטאופורוזיס וחיזוק העצמות.
  • מתאים לנשים בהריון,
  • בטעם ליים מרענן במיוחד!

מחקר על מנגנון הספיגה של ויטמין C

מסמך מפורט על מנגנון הספיגה הליפוזומאלי בתאים

כיצד ליפוזומים מסייעים לתרופה או לתוסף התזונה להגיע לרקמות היעד ולתאים