מדוע יש צורך ליטול ויטמין D בהריון?

אחד מתפקידיו הרבים של ויטמין D  הוא שמירה על רמות תקינות של סידן וזרחן, המסייעות בבניית העצמות והשיניים של תינוקך. חשוב ליטול ויטמין D בהריון, מאחר ומחסור בו במהלך ההריון עלול לגרום לפיגור בגדילה, להתפתחות תקינה של העצמות. ולהשפיע על משקל העובר.

נשים אשר נמצאות במחסור של ויטמין D בהריון נמצאות בסיכון גבוה יותר שלתינוקן תתפתח מחלת הרככת וההתפתחות הגופנית תתעכב.

מחקר המוכיח כי מחסור בויטמין D במהלך ההריון יכול להשפיע על התפתחות עצם ותפקוד מערכת חיסון מלידה ועד לבגרות.

 

ויטמין D בהריון ורעלת הריון 

היא סיבוך של ההריון אשר מלווה בעליית לחץ דם, ולעיתים פגיעה בתפקוד אברים שונים בגוף כגון הכבד והכליות.

רעלת הריון ויתר לחץ דם בהריון הם הסיבוכים השכיחים ביותר בהריונות ומתרחשים ב- 5% מכלל ההריונות בדרגות חומרה שונות. רעלת הריון מהווה את הגורם הראשי לפגות ולתחלואה של אמהות ותינוקות, והיא בעלת השלכות רפואיות ארוכות טווח. ממחקרים רבים שבוצעו לאורך השנים עולה שאצל נשים החסרות ויטמין D, שיעור שכיחות רעלת הריון קשה גדול פי 5-4 לעומת נשים עם רמת ויטמין D תקינה. כמו כן, נמצא קשר בין חוסר בויטמין D בהריון ובין לידת עוברים קטנים במשקלם ביחס לגיל ההריון, דבר המעיד על נחיצות ויטמין D בתהליכים התוך שילייתיים, בהם מתבצע מעבר של חלבונים וסוכרים הנחוצים לבניית רקמות העובר. במחקר רחב היקף בקרב נשים הרות שנערך כבר בשנות ה-50 נמצא כי מתן של ויטמין D בשיעור של 2,500 יחידות יומיות הוריד את הסיכוי להתפתחות רעלת הריון ויתר לחץ דם בשיעור של כ-32%.

ויטמין D בהריון וסוכרת הריונית 

נשים המפתחות סוכרת הריונית נמצאות בסיכון יתר לפתח סוכרת מאוחר יותר בחייהן. עוברים הנחשפים לסוכרת של האם בהיותם ברחם, מפתחים מנגנונים שיגרמו להם מאוחר יותר בחייהם להיות שמנים וסוכרתיים. חוסר בויטמין D נמצא כגורם המפעיל או מונע הפעלה של מספר רב של גנים הקשורים בהתפתחות סוכרת במהלך הריון.

 

31057238 - small boy kissing belly of his pregnant mother outdoorsויטמין D בהריון וניתוח קיסרי

הליך רפואי זה הפך להיות נפוץ מאד בעולם המערבי. מעריכים שמספר הניתוחים הקיסריים הכפיל את עצמו פי 6 ב-40 השנים האחרונות. חוקרים שבדקו את הקשר בין מחסור בוויטמין D לבין שכיחות הניתוחים הקיסריים, הופתעו לגלות שקיים יחס הפוך ביניהם. מספר הנשים שנאלצו לעבור ניתוח קיסרי ושהיו להן רמות ויטמין D נמוכות (מתחת ל-15 נ"ג/מ"ל) היה גבוה פי 4 בהשוואה לנשים עם רמות גבוהות יותר (מעל 37 נ"ג/מ"ל).

ויטמין D בהריון ודלקת נרתיק חיידקית

נשים הרות שהיו בעלות הרמות הנמוכות ביותר של ויטמין D בדמן נטו ללקות בזיהום חיידקי בנרתיק (כבר בטרימסטר הראשון) כמעט פי 2 יותר מאשר אלו בעלות רמות תקינות.

ויטמין D בהריון ומניעת לידה מוקדמת

התכווצויות שריר הרחם (כמו גם יתר השרירים), תלויות במעבר יונים של סידן חופשי בתעלות סידן. תהליך זה נשלט לאורך כל שלביו על ידי ויטמין D. במחקר שבדק למעלה מ-80,000 נשים מצאו החוקרים עדות לא ישירה לפיה מספר הלידות המוקדמות בנשים שהרו במהלך הקיץ היה נמוך לעומת אלו שהרו במהלך החורף.

ויטמין D בהריון 

מאמרים מדעיים רבים שהתפרסמו בעשור האחרון טוענים שמחסור בוויטמין D אצל האישה ההרה "מטביע חותם" אצל העובר והופך את התינוקות מועדים להתפתחות מחלות האופייניות למבוגרים. רמות גבוהות של ויטמין D במהלך הטרימסטר האחרון עשויות להוות גורם שמגן מפני התפתחות טרשת נפוצה בגיל מבוגר יותר אצל הילוד.

התפתחות העובר וויטמין D

ויטמין D מפעיל למעלה מ-3,000 גנים שונים בעלי תפקיד בהתפתחות תקינה של העובר. זו הסיבה שחוסר בויטמין D בהריון נקשר למכלול רב של בעיות התפתחותיות בקרב עוברים ברחם. מספר מחקרים הראו כי ילדים שנולדו לאמהות שסבלו מחוסר בויטמין D בהריון סבלו משמעותית יותר מברונכיטיס ספסטית, אסטמה, השמנה, סוכרת נעורים ואפילו הפרעות נפשיות פסיכיאטריות.