אנשים הסובלים ממחלת הקרוהן ישתדלו לבלות יותר זמן בבית מאשר בחוץ על מנת להקל על ההתמודדות עם הסימפטומים. תסמינים כגון: התייבשות, אנמיה, אובדן משקל, חום ואישפוזים בבתי חולים הם רק חלק מההתמודדות של אנשים החולים במחלת הקרוהן. טיפול בקרוהן מתחלק לשני סוגים. טיפולים הקונבנציונאלים מבוססים על שליטה ברמת הדלקת בדופן המעי, והתרופות הפופולאריות ביותר שניתנות במסגרת הרפואה הקונבנציונלית הם ממשפחת ה: 5-ASA, השכיחות ביותר הן Assacol, Raffasal, Pentassa, Mesalizine. במקרים קשים יותר יוסיפו גם קורטיקוסטרואידים כגון: Prondizone, Solfasalzine, methotrexate ותרופות אחרות שמדכאות חיסון. גם תרופות אנטיביוטיות ניתנות לרוב כקו טיפול ראשון במחלת הקרוהן. טיפול בקרוהן יכול להיות גם טבעי יותר, ועל כך בכתבה הבאה.

תופעות לוואי של קרוהן: כאבי ראש, בחילות, הקאות, אובדן תיאבון, פריחה, חום וירידה בספירת כדוריות הדם הלבנות, ירידה בספירת הזרע ובמצבים חריגים דלקת בלבלב (פנקריאטיטיס). יתר לחץ דם, שינוי במבנה הפנים (מיוחס בעיקר לתרופות ממשפחת הקורטיקוסטרואידים), עלייה בסיכון לזיהומים, עודף משקל, אקנה, מצבי רוח משתנים, פסיכוזות, שיעור יתר בפנים, קטרקט, סימני מתיחות, רמה גבוהה שלסוכר בדם, דלדול עצם (אוסטאופורוזיס) ונדודי שינה (אינסומניה).

טיפול טבעי בקרוהן

טיפולים טבעיים או טיפולים אלטרנטיביים בקרוהן יכולים להפחית ולצמצם באופן משמעותי את תסמיני המחלה, לחזק את המטופל, לסייע לו להבריא ולהתמודד עם המחלה באופן יציב והדרגתי מבחינה פיזית ונפשית.

ֿמחקרים שבדקו את ההשפעה של תזונה על הדלקתיות במעיים גילו שמזונות מסויימים בעיקר חלבון מן החי עלולים להחמיר את הסימפטומים של המחלה, כמו כן גם מזונות אלרגניים.

טיפול בקרוהן באמצעות תזונה

אנשים שסובלים ממחלת הקרוהן מומלץ להוסיף את המזונות באים לתפריט:

 • מזונות המכילים אבץ: קטניות, זרעים, אגוזים, נבטים.
 • ירקות ירוקים עליים – עשירים בויטמין K שהוכח כעוזר בריפוי כיבים.
 • חומצות שומן חיוניות: מחקרים הראו שצריכת אומגה 3 יכולה לדחות הופעה חוזרת של מחלות מעי דלקתיות. במחקר מסוים שנערך במשך שנה, 69% מחולי מחלת קרוהן שהשתמשו בתוספי אומגה 3 חוו הקלה בסימפטומים לעומת 28% מהחולים שקיבלו תרופת דמה.
 • סיבים תזונתיים (חוץ מסובין חיטה) מעודדים צמחית חיידקים ידידותיים בפלורת המעיים. חשוב לא לצרוך סיבים במהלך התקף שכן סיבים עלולים לגרות את המעי ולגרום לפציעה.

לצורך טיפול טבעי בקרוהן, מומלץ להימנע מהמזונות הבאים:

 • שומנים רווים וחלבון מן החי. מכילים חומצה ארכידונית אשר מגבירה את הסיכון לדלקת.
 • מזונות אלרגניים: תירס, חיטה, חלב ומוצריו, בוטנים, חומרים משמרים וצבעי מאכל.
 • אלכוהול, קפאין, משקאות קלים ומוגזים, עישון
 • מזונות תעשייתיים ומעובדים המכילים צבעי מאכל וחומרים משמרים.
 • מזונות מגבירי חומציות: בשר, פירות הדר, עגבניות, תפוח אדמה, חצילים, חלב ומוצרי חלב.
 • מזון חריף, מטוגן, מתובל ועשיר בשומן מן החי, ולהימנע מצריכת פחמימות וסוכרים.

טיפול בקרוהן

טיפול בקרוהן באמצעות צמחי מרפא

ככל שעובר הזמן מתרבים הנתונים שיש מקום לטיפול תזונתי בתכשירים רפואיים גם לשמירה על הפוגה וגם לסיוע בתופעות הלוואי של התרופות.
תוספת של צמחי מרפא לטיפול יכולים להוות יתרון גדול לבריאות הכללית ולקדם מצב של רמיסיה.

לצמחי המרפא הנכונים יש את היכולת לחזק את המערכת החיסונית, ולשמור על תפקוד נכון של מערכת העיכול בהפחתה של מתחים וצמצום התהליך הדלקתי.
הטיפול הוא עדין, בטוח, ונטול תופעות לוואי. מטרת צמחי המרפא היא להפחית באופן משמעותי את הדלקת במערכת העיכול בפרט ובגוף בכלל.

פורמולת קרונקס+

פורמולת צמחי מרפא, המתאימה לסובלים מדלקות במערכת העיכול, שלשולים, גזים וכאבי בטן.
פורמולת קרונקס+ מיוצרת בתהליך ייחודי, מכל צמח מופקים עשרות ומאות חומרים פעילים והשילוב בינהם יוצר את ההרכב הייחודי המקנה לה פעילות: נוגדת דלקת, נוגדת עווית, מצמתת, מעודדת התחדשות רקמות, מפחיתה גזים, ונוגדת שלשול.
פורמולת קרונקס+ יכולה לסייע לגוף בשיקום רקמת המעי הפגועה שיקום רירית המעי והחזרת מערכת העיכול לפעילות תקינה.

חומרים פעילים:

פלבנואידים, פנולים, טאנינים, מונוטרפינים, ססקוויטרפנים, סטרולים, ועוד..

הפורמולה מורכבת מהצמחים הבאים:

חמוצית הרים

ברפואת הצמחים האוסטרית משמש להפרעות במערכת העיכול, כליות, דרכי השתן וחום. מכווץ, עוצר דימומים, נוגד חולשה, דטוקסיפיקציה, ומחטא.

ארכובית

מקורו באסיה ובאירופה. ידוע ברפואת הצמחים כצמח בעל תכונות העוצרות שלשול, שימש בעבר כטיפול יעיל לשלשול, לדיזנטריה, להפרעות במערכת העיכול ולדימומים פנימיים במערכת העיכול. אנטי-דלקתי, מעודד התחדשות  רקמות, נוגד שלשול, עוצר דימומים, מצמת, וסופח.

חמשן – פוטנטילה

ברפואת הצמחים משמש בעיקר לטיפול בזיהומים במערכת העיכול. אנטי דלקתי, מחטא, מצמת, סופח, נוגד שלשול.

תלתן אדום

מטהר, מסלק רעלים, משתן, נוגד עוויתות, אנטי דלקתי, מכייח, מחטא, מאזן מערכת הורמונלית (נשים).

פשטה תרבותית

ברפואה העממית מאמינים בכוחם של זרעי פשתה נגד כאב-בטן, אבנים בכליות, בעיות עיכול, תולעים בבטן, טחורים, שיעול, נשירת שיער ואין-אונות.

פעילות רפואית: מסדיר פעילות מערכת העיכול, נוגד עצירות.

נענע חריפה

ידוע עוד מימי קדם כבעל תכונות המסייעות למערכת העיכול. פעילות רפואית: נוגד עוויתות, נוגד גזים, נוגד זיהום, נוגד חיידקים ווירוסים, מונע דלקות, עוצר דימום, מאלחש עדין, מעורר, משפר ריכוז, ממתן תנובת חלב, מכייח נוגד חום, מזרז פעילות כבד, מגביר הפרשת מרה, ונוגד בחילות.

פסיליום

ידוע ברפואת הצמחים כמשמש להסדרת מערכת העיכול במצבים של עצירות ושלשול חריף (הפחתת תדירות היציאות). מרגיע, משכך, מצפה ומגן על הרירית.

שבטבט

מכיל כמויות גדולות של סילקה ואשלגן ידוע ברפואת הצמחים לטיפול בחולשה ואנמיה.

פעילות רפואית: עוצר דימומים, מעודד התחדשות רקמות, מצמת, אנטי דלקתי ומשתן.

מרווה רפואית

ממשפחת הדגניים, שיח רב-שנתי שמקורו בארצות הים התיכון, ידוע על שימוש ברפואת הצמחים מתקופות קדומות ומשמש לטיפול במערכת העיכול, בעיות במערכת הנשימה ובעיות לחץ דם. פעילות רפואית ברפואת הצמחים המסורתית: אנטי בקטריאלי, מחטא, משפר פעילות מערכת העיכול, נוגד גזים, מפחית חום, מקדם אסטרוגן, מצמת, סופח וממריץ.

ערבז ססגוני

נודע בזכות יתרונותיו להפרעות בעיכול, חוסר מיץ קיבה, או חוסר פפסין או חומציות נמוכה במיץ הקיבה. מזרז של העיכול, נוגד דלקת עדין, מוריד חום.

מתי לא מומלץ להשתמש בקרונקס+ 

לא מומלץ להשתמש בקרונקס+ במצבים הבאים: עצירות, היצרות דומיננטית , בתקופת החלמה מניתוח , לנשים בהריון,
נשים מניקות או במקרה וידועה רגישות לאחד ממרכיבי הפורמולה.

טיפול בקרוהן – המלצות נוספות:

 • מומלץ לשלב את תוספי התזונה הבאים: ויטמין B12, ברזל, אומגה 3, ופרוביוטיקה.
 • מומלץ להפסיק לעשן – עישון פוגע בפלורת המעי

 • מומלץ לבצע פעילויות המפחיתות מתח ולחץ.

 • במידת האפשר מומלץ לבצע פעילות גופנית כחלק משגרת היום יום.