לחץ נפשי וחרדה והקשר לקומפלקס ויטמיני B

לחץ ומתח נפשי הם לא דבר רע. בכל זאת, הגוף האנושי יותר מתוחכם ממה שנדמה לנו והוא יודע להתמודד עם המצבים הללו, כשהם מגיעים אחת לכמה זמן כדי לעורר אותנו ולהזהיר מפני סכנה קרבה ולא נשארים כ"דייר קבוע".

הספרות המקצועית מדברת על כך שמצבי מתח חד פעמיים לא משאירים שום סימן על הגוף והכל ממשיך להתנהל על מי מנוחות.

אלה הם הלחצים היום יומיים, הכרוניים, אלה שחוזרים על עצמם בגלל העבודה שלנו, המצב הביטחוני, הבעיות עם הבנק, הדאגה לילדים ומה לא – הם שמזיקים לנו וגורמים למחלות.

ליתר דיוק, מתח נפשי יכול להתבטא בבעיות בעיכול, לחץ דם, כאבי שרירים, כאבי גב, לחץ בחזה, הפרעות שינה, מחלות לב, מיגרנות, רגישות יתר של העור, התכווצויות שרירים, סכרת, בריחת שתן, אולקוס, פגיעה במערכת העצבים, פגיעה במערכת החיסונית ומחקרים כבר הוכיחו קשר אפשרי בין מתח נפשי להתפתחות מחלות סרטן.

פורמולת קומפלקס B היא פתרון מצויין עבור אנשים שחווים לחץ ומתח נפשי יום יומי והיא הותאמה במיוחד עבור אנשים המצויים במצב הזה באופן כרוני למשך תקופות ארוכות כמו תלמידים או סטודנטים הנמצאים בתקופת מבחנים, נשים הנוטלות תרופות הורמונליות (גלולות למניעת היריון או טיפול הורמונלי חלופי) ואנשים הסובלים מנשירת שיער או מלחץ דם גבוה כתוצאה ממתח.

בקומפלקס B יש  שילוב מיוחד של קבוצת ויטמיני B יחד עם ויטמין C במינון גבוה וביופלבונואידים (נוגדי חמצון מהצומח). מי שמרגיש על הגוף שלו את התסמינים שמתחילים לתת או אותותיהם, יכול רק להרוויח מלהתחיל ליטול את הפורמולה הזאת. אם התסמינים קשורים למחסור בויטמיני B, זה כמובן יסייע, אם לא, אין בעיה של עודף ויטמין B, מדובר בויטמינים מסיסיים במים היוצאים יום יום בשתן, אם הגוף לא עושה בהם שימוש.

 

אבל מה הקשר בין וויטמינים ללחץ?

חוקרים מאוסטרליה ביקשו לבדוק בדיוק את זה. בניסוי קליני הם חילקו עובדים ממקומות עבודה מלחיצים באופן אקראי לשתי קבוצות למשך תקופה של 3 חודשים. קבוצה אחת קיבלה קומפלקס ויטמיני-B והשניה קיבלה גלולות פלצבו.

החוקרים בדקו את מצב ה"לפני ואחרי" של הנבדקים מבחינת מצב הרוח, תכונות אישיות וגילו גילו כי הוויטמינים הפחיתו במידה ניכרת את הלחץ במקום העבודה. העובדים שנטלו ויטמינים מקבוצת B קומפלקס דיווחו במיוחד על ירידה במצבים של בלבול ומצב רוח דכאוני.

ממצאים אלו אינם מפתיעים כשחושבים התפקיד של הוויטמינים השונים מקבוצת B בגוף שלנו,  במיוחד חומצה פולית, ויטמין B6 וויטמין B12, שהם בעלי השפעה ניכרת וחיונית על התפקוד המנטלי ובריאות הנפש.

הם מפחיתים את רמות ההומוציסטאין, חומצת אמינו רעילה שנקשרה במחקרים בסיכון מוגבר לחלות במחלת האלצהיימר. מחקר אחר מצא קשר בין חוסר בויטמין B ובין רמות גבוהות של הומוציסטאין ותופעות הלוואי הנלוות לכך, כולל הפרעות במצב הרוח.

בנוסף, ויטמיני B משפרים את מצב הרוח בכך שהם ממלאים תפקיד עקיף אך קריטי ביצירת סרוטונין ונוירוטרנסמיטרים אחרים.

כמובן אפשר לעשות עיסויים, מדיטציות, דמיון מודרך ועד הרבה שיטות להפחתת לחץ ומתח נפשי, אבל אם החלטתם לעשות את זה גם מבפנים, ממערכת העיכול ומחזור הדם שלכם, קחו ויטמינים, זה גם יסייע בהפחתת הלחץ וגם יקרב אתכם לבריאות טובה יותר. שימו לב שתוספי תזונה מומלץ ליטול במצבם הנוזלי. אם החלטתם להרגיע את הגוף, אין טעם בלהעמיס עליו עבודת ניקוי רעלים המצויים בחומרים שנועדו להפוך את הוויטמינים לכדור או טבלייה. קומפלקס ויטמין B שלנו הוא גם נוזלי, כך שהוא נספג בצורה יעילה יותר וגם יש לו טעם נהדר של פירות יער.