גנטיקה VS. אפיגנטיקה

בשביל להתחיל להבין מהי אפיגנטיקה צריך קודם להבין שאם דנ״א/גנטיקה זה המחשב שמפעיל את גופכם, אז אפיגנטיקה זו התוכנה שמפעילה את המחשב.  
למעשה מדובר בנושא חדש לגמרי בעולם המדע ופריצת הדרך הראשונה בתחום האפיגנטיקה אירעה רק בשנת 2003 בדמותו של עכבר רזה וחום.
צוות חוקרים באוניברסיטה חילק חבורת עכברי אגוטי לשתי קבוצות זהות, שתי הקבוצות קיבלו טיפול ותזונה זהים לחלוטין, חוץ מהבדל אחד קטן. אחת הקבוצות קיבלה בנוסף לתזונה הרגילה תוספת של ויטמין B12 וחומצה פולית על מנת שבעזרתם יווצרו בגוף קבוצות מתיל, וקבוצות המתיל יתיישבו על גבי הדנ״א וישפיעו על הגנטיקה בצורה ישירה. 

aguti

התוצאות טלטלו את עולם המדע. עכברות צהבהבות ושמנמנות שהזדווגו עם עכברים צהבהבים ושמנמנים המליטו עכברונים רזים וחומים. הממצאים הפריכו בהינף יד את כל הידע המבוסס של הקהילה המדעית בדבר תורשה. התעלומה רק התסבכה כשהמדענים ערכו לעכברונים החומים והרזים בדיקה גנטית. הגנים שלהם היו זהים לאלה של הוריהם. גן האגוטי נמצא אצל העכברונים הרזים והחומים בדיוק במקום הצפוי, ערוך ומוכן לשלוח את ההוראות שהיו הופכות אותם לעכברונים צהבהבים ושמנמנים.  אז מה בדיוק קרה?

החוקרים קבעו שלתוספת של ויטמין B12 וחומצה פולית היתה השפעה ישירה על ״כיבוי״ גן האגוטי. לאחר ההמלטה אמנם הכיל הדנ״א של העכברונים את גן האגוטי, אולם הגן לא בא לידי ביטוי – למעשה אותן קבוצות מתיל שנוצרו עקב מתן תוספת של B12 וחומצה פולית, נקשרו אל הגן ומנעו ממנו להתבטא, במילים אחרות – קבוצות המתיל כיבו את הגן האגוטי לחלוטין!
תארו לעצמיכם אילו השלכות יש לממצאים האלה.  ניתן לדכא את הגנים שמתבטאים בדרכים מזיקות – או להדליק גנים מועילים שכובו.

בנטילה של ויטמין B12 בצורתו הטבעית (מתיל-קובלמין) אנחנו בעצם תורמים לגוף קבוצות מתיל אשר נצמדות ל-DNA ושומרות עליו.
יותר ויותר חוקרים מסכימים היום שלויטמין B12 וחומצה פולית ישנן השפעות חיוביות לא מבוטלות כלל, ושהאפיגנטיקה מסוגלת להעניק לנו אמצעים חדשים לגמרי לשליטה בבריאותנו.
ד״ר שרון מועלם ניסח את זה הכי טוב כשאמר: ״הדנ״א הוא גורל – עד ששולפים את עט המיתול ומתחילים לשכתב אותו.״

כל מה שצריך לדעת על ויטמין B12 מתילקובלמין

למה חשוב לשלב B12 + חומצה פולית?