פרוביוטיקה – חיידקים טובים למען החיים

פרוביוטיקה הינו מונח שמקורו ביוונית ופירושו הינו "למען החיים". כיום משתמשים במונח זה לתיאור קבוצות של חיידקים חיוניים שתפקידם לקדם את בריאותינו באמצעות שמירה על האיזון המיקרוביאלי במערכת העיכול. ריבוי החיידקים מייחד בעיקר את המעי הגס ומספרם של חיידקים אלה מגיע למאות מיליארדים.

האדם והחיידקים הפרוביוטיים נימצאים במערכת יחסים סימביוטית, החיידקים ניזונים משאריות המזון ומסביבת המחייה שאותה מספק האדם ובתמורה מספקים לו תמיכה במטבוליזם והגנה מפני הפוטנציאל של "חיידקים מזיקים" במעיים להשפיע לרעה על תפקוד מערכת החיסון ועל הנוחות במערכת העיכול.

פרביוטיקה לנשים

מדענים וחוקרים קבעו שגוף בריא של אישה מכיל יותר מ75 טריליון חיידקים שונים – כמעט 5 ק"ג ממשקל הגוף של האישה. רוב החיידקים הללו נמצאים במערכת העיכול, חלק מתפקידם הוא נטרול הורמונים וסיוע לעיכול של מזון. חוסר באיזון של חיידקים אלה עלול לגרום לבעיות במערכת העיכול, בעיות הורמונליות ובעיות מעיים.

סקר מקיף שנעשה בשנת 1996 גילה כי 85 אחוזים מכל הנשים בגיל העשרה ומעלה סבלו לפחות פעם אחת בחייהן מגרד ו/או פטרייה בנרתיק. רב הנשים הללו ימשיכו לסבול מזיהומים בנרתיק לעוד שנים קדימה. למרות שיש היום המון תרופות במרשם או לא במרשם, ומגוון ותכשירים הנמכרים ברשתות הפארם לטיפול בדלקת בנרתיק, מוצרים אלה מספקים הקלה סימפטומטית, ולא יטפלו בגורם הבעיה.

דלקת נרתיקית יכולה להיגרם ממספר גורמים: קרינה, שינויים הורמונליים, שימוש באנטיביוטיקה, הריון/גיל מעבר, מחסור בויטמיני B, שימוש מוגזם בסבון, היגיינה לקויה באזור הנרתיק, תולעי מעיים, ואפילו תרסיסי דאודורנט.

שימוש באנטיביוטיקה הוא "החשוד העיקרי" בדלקת נרתיק אצל נשים לא הרות מתחת לגיל 45. כאשר מושבות של חיידקים ידידותיים נמצאים בכמות מספקת בתוך רירית הנרתיק, האזור ישמור על תנאים מאוזנים. עם זאת, כאשר החיידקים החיוביים יסיימו את תפקידם, לאורגניזמים משמרים יש את האפשרות לגדול ולייצר מצב דלקתי כי הם לא הרגו את אותם אורגניזמים באמצעות אנטיביוטיקה.

איזון מיקרוביאלי הוא הכרחי לגוף האדם כדי לתמוך בתפקוד תקין ובריאות כללית.

פלורת מעיים תקינה הכרחית לעיכול ולספיגה יעילים של רכיבי המזון – החיידקים הפרוביוטיים ניזונים ופועלים כמעט על כל חומר המגיע לקצה המעי הדק ולמעי הגס, החל בשאריות מזון וכלה בחומרים שאינם מעוכלים באמצעות אנזימי מערכת העיכול, כמו: דו סוכרים, עמילן, סיבים כגון תאית, המיצלולוז ופקטין, וכן חומצות שומן וכולסטרול. החיידקים הפרוביוטיים מסנתזים מחומרים אלה ויטמינים חיוניים מקבוצת B ו-K ומייצרים חומצות שומן קצרות שרשרת המסייעות בתנועתיות המעי, משמשות כמקור אנרגיה לתאי אפיתל של המעי הגס וממלאות תפקיד חשוב בהתפתחותם של תאים אלו.

חיידקי המעי מסייעים בפירוק חלבונים וחומצות אמינו ביחד עם ניטרטים (הניטרטים הינם חומרים המוספים למזון כחומר משמש ומשמשים גם לדישון, תרכובות אלה עלולות להפוך במערכת העיכול לחומרים חנקניים אחרים, המכונים ניטרוזאמינים (nitrosamines), שהם בעלי פוטנציאל מסרטן.

 • החיידקים הפרוביוטיים מונעים שיגשוג של חיידקים גורמי מחלות (חיידקים פתוגניים), פטריות ושמרים – ע"י תחרות על רכיבי תזונה וכמו כן מייצרים חומרים בעלי אופי אנטיביוטי שהורגים חיידקים פתוגניים, החיידקים הפרוביוטיים מייצרים שיכבת הגנה על דופן המעי הניקראת ביופילם (Biofilm) המונעת חדירה של חיידקים פתוגניים ובכך מגינה על גופינו מפני זיהומים במערכת העיכול.
 • לחיידקים הפרוביוטיים יכולת להסדיר את חומציות המעיים ע"י שיחרור חומצה לקטית. חיידקים מסויימים יכולים להוריד את חומציות המעיים לרמה הנמוכה מ 4.5, רמה זו מונעת מחיידקים פתוגניים לשגשג ומאפשרת תיפקוד יעיל יותר של תאי מערכת החיסון.

פרוביוטיקה לילדים

בספר "עיכול בריא לילדים", ד"ר אליזבת ליפסקי Ph.D אומרת בספרה: "השנתיים הראשונות של חיינו הן קריטיות עבור התגובות שלנו לטווח ארוך החיסונית. דפוסים בקטריאלי קולוניזציה להגדיר בינקות ימשיך לשרור בכל רחבי-כולו שלנו בחיים ועל מזונות ותרופות אשר אנו חושפים את ילדינו באופן דרמטי על האיזון העדין הזה. "

תוספי פרוביוטיקה חיוניים לילדים בדיוק מאותה סיבה שם חיוניים למבוגרים, הם משפרים את העיכול ואת ספיגת המינרלים. אך מעבר לזה, הם עוזרים במצבים של שלשולים או עצירות, בעיות עור כמו אקזמה ופריחות עור מחיתולים, אלרגיות, סוכרת, ריח רע מהפה, הפרעות קשב וריכוז ואוטיזם (מכל הסוגים).

פרוביוטיקה הם תוספים המכילים מיקרואורגניזמים חיים המשנים את איזון החיידקים בגוף. הרעיון הוא להגביר את הסוג של החיידקים המועילים בגוף שיכולים להשמיד את המזיקים ולהפחית את הזיהום.

פרוביוטיקה לתינוקות

הימים הראשונים של הלידה הם הימים הקריטיים ביותר של תינוקך. להורה יש תפקיד חשוב בקביעת מערכת החיסונית של התינוק למשך שארית חייו רק לפי תחזוקת המערכת הפנימית מיד לאחר הלידה.

מערכת פנימית בריאה היא כאשר ישנו איזון נכון של מיקרופלורה (חיידקים ושמרים טובים) באזור המעי. למיקרופלורה יש תפקיד חשוב בהתמודדות עם וירוסים, חיידקים פתוגניים ושמרים.

מלבד שמירה על הפתוגנים, המיקרופלורה גם משחקת תפקיד חיוני בעיכול חלב האם.

בימים הראשונים לאחר הלידה מוחו של התינוק נמצא בשלבי פיתוח, תפקידו של החלב מעבר להזנת מוח הוא הזנה ובנייה של עצמות ושיניים חזקות בגלל הזרחן והסידן שנמצא בעצמות.

כלומר להורה יש את היכולת לקבוע את רמת האיזון המקרוביאלי לתינוק מה שישפיע על בריאותו לשנים רבות בהמשך.

פתרון טבעי לפרוביוטיקה

כיום ישנן הרבה סיבות לכלול מזונות פרוביוטיים בתזונה באופן קבוע. המים שלנו ואספקת מזון מיועדים להריגת חיידקים וזה משפיע באופן ישיר על אוכלוסיית חיידקי המעיים. מים עם כלור,  הוספה של חומרים משמרים ופסטור מיועדים להרוג את כל החיידקים. שיטות העיבוד המודרניות שלנו גם הורגות את החיידקים בקרקע ובמזון הטרי שלנו. השימוש הנפוץ בחומרי הדברה, קוטלי עשבים ודשנים שינתה את האקולוגיה של הקרקע. הסלטים, הפרות והירקות שלנו ששימשו בעבר  כפרוביוטיקה בעצמם אינם מהווים יותר מקור של חיידקים "טובים" בנוסף, חומרי ההדברה שעליהם מלבד להזיק לבריאותינו משפיעה באופן ישיר על אוכלוסיית הבקטריות החיוביות בגופנו.

הרגלי תזונה לקויה ואכילת מזונות שאינם מעודדים את בריאות המעי. קפה, משקאות מוגזים, עוגות, עוגיות, לחמים, מוצרי קונדיטוריה, מזון מטוגן ומזונות מעובדי יתר על המידה, מזונות אלה אינם מזונות ידידותיים לפלורת המעיים ואף מעודדים את התרבות הבקטריות ה"שליליות" במעיים על חשבון "הטובות" ולגרום לבעיות עיכול, להיווצרות גזים, לשילשולים, לעצירות ואף לזיהומים במערכת העיכול.

טיפולים אנטיביוטיים נוטים לחסל את החיידקים הפתוגנים מעוררי המחלות אך יש להם נטייה לחסל גם את אוכלוסיית הבקטריות החיוביות בגופנו וכתוצאה מכך להפר את האיזון המיקרוביאלי ולגרום לשורה של בעיות עיכול. נטילת פרוביוטיקה במהלך טיפול אנטיביוטי, תעזור למנוע אי נוחות במערכת העיכול, תשקם את פלורת המעיים שניזוקה ותימנע שילשולים והתפתחות זיהומים.

מחקרים הראו גם שככל שאנו מתבגרים האוכלוסיות של חיידקים פרוביוטיים שלנו הולכות ומצטמצמות.

כיצד לטפח את אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים ולמנוע התפתחות של חיידקים רעים?

 • להימנע ממזונות מעובדים המכילים סוכרים מזוקקים וממשקאות ממתוקים המכילים כמויות גבוהות של סוכר
 • להוסיף לתזונה המון פירות וירקות המספקים סיבים 'פרהביוטיים' המהווים מצע להתפתחות בקטריות חיוביות וקוטלים חיידקים פתוגניים.
 • אכילת מזון אורגני שאינו מרוסס בקוטלי מזיקים
 • לקיחת תוסף פרוביוטיקה על בסיס יומיומי.
 • וודאו כי אתם רוכשים פרוביוטיקה של חברה אמינה – לא כל הפרוביוטיקות נוצרו שוות, ההוכחות המצטברות מראות כי ההשפעה של פרוביוטיקה היא ספציפית לסוג החיידק (לדוג' Lactobacillus), למין החיידק (לדוג' Acidophilus) ולזן החיידק (לדוג' NCFM). לכן חפשו חברה אשר נותנת איפיון מלא לזני החיידקים הנימצאים בפורמולה כדי לדעת בדיוק מהן ההטבות הבריאותיות של המוצר.
 • חפשו מוצר שיש לו עמידות לחומציות הקיבה והמעי – חומציות הקיבה מהווה חלק ממערכת החיסון הטבעית שלנו ונועדה להרוג חיידקים פתוגנים שניכנסים דרך מערכת העיכול. חפשו מוצר שיהיה עמיד לחומציות הקיבה על מנת שתרביות החיידקים יוכלו להגיע למעי הגס, להתיישב ולשגשג באזור זה. באופן כללי עדיף לצרוך את תוספי הפרוביוטיקה כ 15 – 20 דקות לפני האוכל על קיבה ריקה במצב זה ה PH בקיבה קרוב יותר לניטרלי ויאפשר קליטה טובה יותר של מושבות החיידקים.
 • וודאו כי המוצר מובל ונישמר בקירור – זנים רבים של פרוביוטיקה רגישים מאוד לחום ומתחילים למות כאשר אינם נישמרים בקירור, לכן חפשו מוצר שהחל מרגע האריזה שלו ודרך האחסנה וההובלה נימצא בקירור מתמיד.
 • התחייבות לספק את כמות החיידקים בכל כמוסה עד לתאריך התפוגה– חברות מסויימות מציינות את כמות החיידקים בתרבית ברגע הייצור, אולם כמות זו הולכת ופוחתת עם הזמן כתוצאה מתנאי מזג אויר, וטמפרטורה בעת האיחסון והובלה. חפשו מוצר שמבטיח לספק את הכמות הרשומה של תרביות חיידקים חיים עד לתאריך התפוגה של המוצר חברות כאלה בד"כ מוסיפות עוד כמות ניכבדת של תרביות לכל כמוסה כך שעד ליום התפוגה של המוצר תוכלו להיות בטוחים שאתם מקבלים בדיוק את הכמות המוצהרת.
 • נסו למצוא מוצר אשר נקי מאלרגנים ומחומרים מהונדסים גנטית כגון: גלוטן, מוצרי חלב, סויה תירס וכו'.

פרוביוטיקה

כיצד לבחור תוסף פרוביוטיקה איכותי?

תכשירי הפרוביוטיקה מסדרת ULTRA FLORA מבית METAGENICS

קו המוצרים  ULTRA FLORA מבית METAGENICS כולל 9 פורמולות ייחודיות המבוססות על מחקר מדעי מקיף של זני החיידקים הפעילים בגוף האדם – החל מתמיכה יומיומית ועד להקלה ממוקדת במצבים אקוטיים זאת על מנת לענות על הצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצרי הפרוביוטיקה ULTRA FLORA מגובים במחקרים ספציפיים של הזנים בפורמולות וזאת על מנת לספק אחריות קלינית לתוצאות וליתרונות הבריאותיים של זנים ייחודיים אלו בינהם תמיכה במערכת העיכול והשפעה על מערכת החיסון.

 מה הופך את נוסחאות הפרוביוטיקה של UltraFlora לכל כך מיוחדות?

 • איפיון טקסונומי (לפי סוג, מין וזן) של החיידקים הפרוביוטיים על התוית על מנת להבטיח שימוש נכון ולספק תוצאות מהימנות יותר – בהנחיות שפורסמו ע"י ה-WHO (World Health Organization) וה-FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) נימצא כי ההשפעות הבריאותיות של פרוביוטיקה הנן ספציפיות לזן.
 • בדיקות איכות על מנת לאמת את זני החיידקים ואת נוכחותם של מושבות חיידקים פרוביוטיים חיים ופעילים.
 • בדיקות עמידות החיידקים ושרידותם לנוכח חומציות הקיבה והמעי.
 • עצמה מובטחת – המספקת את מספר החיידקים המוצהר עד לתאריך התפוגה המצוין בתווית.
 • אחסנה ומישלוח בקירור על מנת להבטיח את הפעילות הפוטנציאלית הגבוהה ביותר בעת המסירה ללקוח.
 • מגוון מקיף של נוסחאות המציעות – תחזקוה יומיומית שוטפת או הקלה מיידית ממוקדת.
 • מוצרי UltraFlora ניבדקו לניקיון מאורגניזמים מזהמים והינם נקיים מחומרים אלרגניים כגון: תירס, סויה (למעט PROBOULRDI ), גלוטן, חלב ומוצריו, אגוזים וכו' וכן אינם מכילים חומרים משמרים וממתיקים מלאכותיים.

Ultra Flora BALANCE® DF | אולטרה פלורה באלאנס

Ultra Flora Balance® DF Capsules הינה אחת מנוסחאות הפרוביוטיקה האקסקלוסיביות ביותר המומלצות ע"י מטפלים ברחבי העולם. המוצר מספק תערובת פרוביוטיקה חזקה של B. lactis Bi-07 ו – L. acidophilus NCFM על בסיס שאיננו חלבי. זן ה NCFM מהווה נושא ליותר מ 60 מאמרים מדעיים מפורסמים – בינהם מספר ניסויים קליניים לטיפול בתסמינים מטרידים במערכת העיכול.

החיידקים מקבוצת Lactobacillies ו – Bifidobacteria הינם החיידקים הפרוביוטיים העיקריים והראשונים המאכלסים את המעי.

Lactobacillales – לקטובצילוס הוא אחד הסוגים החשובים ביותר של חיידקים ידידותיים הנמצאים במערכת העיכול, נימצאים בעיקר באזור המעי הדק. חיידקים אלה מקבלים את שמם (lacto) כי הם מסוגלים ליצירת חומצה לקטית. הם משחקים תפקיד מפתח בייצור מזונות מותססים, חלב מותסס, יוגורט, וגבינות.

Bifidobacteria – חיידקים אלו נימצאים בעיקר באזור המעי הגס ומערכת המין הנשית. משמשים בתכשירים טיפוליים לטיפול בהפרעות עיכול בתינוקות, עצירות, שחמת הכבד, חוסר איזון של פלורת מעיים לאחר טיפול אנטיביוטי, וכן לקידום פריסטלטית מעיים. באופן כללי, Bifidobacterium מספקים ייצור אנרגיה באמצעות תסיסה, סינתזה של ויטמינים מקבוצת B, ספיגת מינרלים ופעילות אנטי מיקרוביאלית.
את הטענות הבאות מיוחסות לזנים של Lactobacillales ו – Bifidobacteria :

 • עיכוב של פתוגנים פוטנציאליים, כגון E COLI, קנדידה אלבקינס, סלמונלה ועוד.
 • מניעה של שלשול שנגרמה על ידי וירוס (Rota) או סלמונלה
 • הפחתת ההשפעות של זיהום קנדידה
 • השפעות חיוביות על רמות כולסטרול
 • מניעת דיסביוזיס במעיים
 • חיזוק של מערכת החיסון כנגד פתוגנים כגון: בקטריות, שמרים ופטריות.
 • ייצור של ויטמינים ממשפחת ויטמיני B ו – K
 • מפחית עצירות
 • שיפור הספיגה של מינרלים, בעיקר סידן
 • עיכול של לקטוז לאנשים רגישים ללקטוז – בחיידקים מסוג Lactobacillus Acidophilus נימצא אנזים  Galactosidase β שהינו בעל יכול לפרק לקטוז.
 • עזרה בהקלה על חרדה ודיכאון

UltraFlora Balance DF מספקת פרוקטואוליגוסכארידים (FOS) שמהווה מקור מזון מצוין לחיידקים הפרוביוטיים ועוזרת לקדם את הצמיחה שלהם במעי.

התחייבות לספק לא פחות מ 15 מיליארד אורגניזמים חיים למנה עד ליום פקיעת התוקף של המוצר.

אולטרה פלורה אקיוט קאר | Ultra flora Acute care

Ultra Flora Acute Care הינה פרוביוטיקה ייחודית המשלבת זנים שונים של חיידקים פרוביוטיים מומלצים באופן גורף לטיפול בבעיות אקוטיות ממוקדות. תרבית של S. boulardii, ביחד עם תערובת של B. lactis HN019 ו- L. rhamnosus HN001 מספקים תמיכה במערכת החיסונית והקלה במקרים של יציאות רכות מזדמנות. המוצר הוא אידאלי להרפתקנים בדרכים.

Saccharomyces הינם זנים שונים של שמרים מועילים המשמשים בייצור בירה, לחם וכתוסף תזונה.

S. boulardii – הינו זן שמרים המסוגל לייצר חומצה לקטית, הוא איננו פתוגני ואיננו קשור לקנדידה אלביקנס (פטריית שמר שגורמת לזיהומים במערכת העיכול ודרכי השתן). למעשה מחקרים מוכיחים כי ל S. boulardii יש יכולת לעכב את התפשטות הקנדידה אלביקנס.

יתרונותיה של ה – Ultra Flora Acute Care

 • מזני הפרוביוטיקה שיכולים לשרוד את חומציות מערכת העיכול
 • ייחודי בכך שהוא איננו מעוכב ע"י אנטיביוטיקה
 • אינו משפיע לרעה על הפלורה התקינה במערכת העיכול
 • עוזר כנגד כיבים הניגרמים כתוצאה מקוליטיס
 • מגן על המעיים מפני אמבות וכולרה
 • מקל על שילשול שניגרם כתוצאה ממחלת הקרוהן וקלוסטרידיום
 • יעיל כנגד שילשולים ודיזנטריה על פי WHO

פורמלה זו מומלצת ביותר לשימוש בעת טיפול באנטיביוטיקה ולנוסעים למדינות עולם שלישי הזקוקים לחיזוק של מערכת העיכול באופן מיידי במצבים של שילשול והפרעות עיכול שונות.

 • אינו מכיל חיטה, גלוטן, מוצרי חלב, ביצים, אגוזים/בוטנים, דגים, צדפות, ממתיקים מלאכותיים וחומרים משמרים.
 • פברוביוטיקה המתאימה לצמחונים וטבעונים.
 • מקורן של הקפסולן הוא צמחי.