אנמיה היא שם כולל למגוון מחלות הנובעות מרמה נמוכה של המוגלובין בדם, או לחילופין, מחוסר בתאי דם אדומים המסוגלים לשאת את ה-המוגלובין. את סוגי האנמיה השונים מגדירים על פי מנגנון היווצרותן, כאשר בין יתר סוגי האנמיה הנפוצים ביותר תמצאו את האנמיה הנובעת מחוסר ברזל בגוף ואת האנמיה המגלובלסטית הנובעת מחוסר בויטמין B12.

אנמיה – מהם הגורמים?

אנמיה

  • צריכה לא מספקת של ברזל במזון
  • קושי בספיגה
  • איבוד דם מתמשך – ממחזור חודשי או מדימום הדרגתי במעיים
  • תקופות של צמיחה מהירה

אנמיה עקב חוסר ברזל הנה בעיה מרכזית המלווה מחלות מעי דלקתית והטיפול בה מצריך איזון בין מילו
מאגרי הברזל המדולדלים לבין תופעות הלוואי והסיכונים ממתן ברזל.
אנמיה הנובעת מחוסר ברזל היא בעיה נפוצה אצל אנשים עם מחלת מעי דלקתית.

סימפטומים נפוצים של אנמיה:

עייפות, כאבי ראש, עור חיוור, נשירת שיער, חולשה, עיגולים שחורים מתחת לעיניים,
ציפורניים שבירות וכו׳.

אנמיה מחוסר ברזל

אנמיה מסוג זה מתרחשת עקב חוסר ברזל בגוף, וללא כמות מספקת של ברזל הגוף איננו יכול לייצר מספיק המוגלובין בתאי הדם האדומים. בין יתר הסיבות המובילות לאנמיה מסוג זה תמצאו: תזונה לקויה, מחלות שונות בדרכי העיכול, תרומת דם תכופה, איבוד דם, נטילת תרופות מסוימות, צריכה מוגברת של משקאות המכילים קפאין ועוד. אחת מקבוצות האוכלוסייה הנמצאת ברמת סיכון גבוהה במיוחד בכל הנוגע לאנמיה מחוסר ברזל, היא קבוצת הנשים ההרות, כאשר על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי קרוב ל-56% מהנשים בהיריון סובלות מאנמיה כתוצאה מחוסר ברזל בדם, דבר העלול להוביל להיפוקסיה עוברית המתקשרת עם פגות, משקל לידה נמוך ומות הילוד סביב הלידה.

 

אנמיה מחוסר בויטמין B12   

אנמיה מסוג זה ידועה בשם אנמיה מגלובלסטית, והיא מתרחשת כאשר קיים מחסור בויטמין B12 ובחומצה פולית. בין יתר הגורמים המובילים לחוסר בויטמין B12 בגוף תמצאו: קליטת הויטמין באופן ירוד כתוצאה ממחלת קרוהן, דלקת מעיים ובעיות זיהומיות בקיבה או במעי, תזונה לקויה, הריון, נטילת תרופות מסוימות ושימוש מופרז במשקאות אלכוהוליים. בדומה לאנמיה מחוסר ברזל, גם אנמיה מגלובלסטית הנובעת מחוסר ויטמין B12 מאפיינת נשים הרות, כאשר מחסור בויטמין B12 עלול להוביל אף הוא להיווצרות פגמים מולדים אצל היילוד. כמו כן, חוסר הויטמין עלול להוביל לשיעור גבוה של הפלות טבעיות.

בשנים האחרונות, נערכים יותר ויותר מחקרים המעידים על קשר ישיר בין אנמיה מחוסר ברזל לבין אנמיה מחוסר ויטמין B12. מחקרים אלו מוכיחים כי מרבית הסובלים מאנמיה מחוסר ברזל, סובלים גם מרמת ויטמין B12 נמוכה. לפיכך, השילוב בין B12 וברזל הינו חיוני ואף הכרחי בעיקר לקבוצות הנמצאים ברמת סיכון גבוה כגון נשים הרות, ספורטאים ואוכלוסייה מבוגרת מגיל 60 ואילך.