מחסור בברזל, תוסף תזונה ברזל – כל מה שחשוב לדעת

מהו מחסור בברזל וכיצד הוא נגרם? איך בודקים מחסור ומי האנשים שנמצאים בקבוצת סיכון? מתי מומלץ לעשות שימוש בתוספי הברזל? והאם יש הבדל בין הסוגים השונים.
על כך ועוד בשורות שלפניכם.

ברזל הינו מינרל המהווה חלק בלתי נפרד מההמוגלובין האחראי בין היתר על נשיאת חמצן אל תאי הגוף במערכת הדם. תפקידו של הברזל הוא לשאת את החמצן לתאי הגוף השונים, וכפועל יוצא מכך לגרום להם לפעול ולסייע לגוף להתגבר על מחלות, עייפות, חולשה, רגישות יתר ואף דיכאון.

מהו מחסור בברזל?

ברזל בגוף מעורב בכל התהליכים החיוניים המתרחשים בתוך גופינו, לרבות תהליכי צמיחה וגדילה, וכאשר הוא נמצא בחסר, תהליכים אלו נפגעים, ולאורך זמן נוצרת פגיעה מהותית בתפקוד המערכות החיוניות בגוף. מחסור בברזל נחשב למחסור התזונתי הנפוץ ביותר בעולם, ועל פי הערכות שונות, קרוב למיליארד איש ברחבי העולם סובלים בשלב כזה או אחר של חייהם ממחסור בברזל.

ברוב המקרים, חוסר ברזל בגוף הינה תופעה המתפתחת בהדרגה, כאשר כמות הברזל אותה הגוף סופג איננה תואמת את כמות הברזל הנדרשת לצרכי בריאות תקינה. גוף האדם המכיל מאגרים קבועים של ברזל (בין 4 ל-5 גרם), מאבד מדי יום בין 1 ל-2  מ"ג ברזל, כאשר חידוש מאגרי הברזל מתבצע דרך דרכי העיכול באמצעות צריכת מזונות עתירי ברזל.

ממה נגרם מחסור בברזל ומהם התסמינים?

ערכים של ברזל נמוך יופיעו ממגוון נרחב של סיבות הכוללות בין היתר: הרגלי תזונה לקויה, קושי בספיחת ברזל עקב מחלות בדרכי העיכול,
איבוד דם ועוד.
אדם הסובל מחוסר ברזל נמצא עלול גם לסבול מאנמיה, וכפועל יוצא מכך, התסמינים המעידים על חוסר ברזל הינם התסמינים המאפיינים אנמיה.
תסמינים אלו כוללים בין היתר: עייפות כרונית, חולשה, סחרחורות, כאבי ראש, דיכאון, נשירת שיער, קוצר נשימה בעת ביצוע פעולות יומיומיות פשוטות
נדודי שינה, איבוד התיאבון, אובדן עניין ואדישות יתר.

מחסור בברזל – עלול להתבטא באחד התסמינים הבאים:

 • עייפות יתר
 • עור חיוור
 • נשירת שיער ושיער חלש ודליל.
 • הרגשה של חוסר נשימה אחרי מאמץ קטן
 • צלצולים באוזניים
 • תחושת טעם שונה בפה
 • ציפורניים חלשות ושבירות.
 • כאב ויובש בקצוות הפה

כיצד בודקים אם יש מחסור בברזל בגוף?

עד לשנים האחרונות, בדיקת רמות הברזל בגוף התבצעה בעיקר באמצעות בדיקת רמות ההמוגלובין. בדיקה זו התייחסה בעיקר לברזל בדם, וכפועל יוצא מכך, היא הובילה לאבחון לא מדויק בנוגע למאגרי הברזל הנמצאים ב-פריטין (מאגר הברזל בגוף). בדיקה הנערכת למדד הברזל ב-פריטין הינה בדיקה חשובה מאוד, מכיוון שהיא מסייעת להבחין בין אנמיה הנגרמת כתוצאה מחוסר ברזל לבין אמניה הנובעת כתוצאה ממחלה כרונית הידועה גם כאנמיה הנובעת מתגובה דלקתית. בדיקה זו חיונית בעיקר משום שנטילת תוספי ברזל במקרים של אנמיה מחוסר ברזל הינה פעולה חיונית ומועילה, ואילו נטילת תוספי ברזל במקרים של אנמיה הנובעת מתגובה דלקתית עלולה להזיק.

הברזל הוא אחד המינרלים החשובים ביותר בגופנו. הברזל מצוי בכל דם בגופינו בכדוריות הדם האדומות, בכבד, במח העצם וברקמות האדומות של השרירים.

הגוף זקוק לברזל בשביל לייצר המוגלובין, אם אין מספיק ברזל בגוף ייצור ההמוגלובין יהיה מוגבל, מה שישפיע על ייצור של תאי דם אדומים. כמות נמוכה של המוגלובין וכדוריות דם אדומות במחזור הדם הינו מצב של אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל. (IDA – Iron-deficiency anemia)

בגלל שכדוריות הדם האדומות נדרשות להעביר חמצן לכל הגוף, במצב של אנמיה פחות חמצן יגיע לתאים ולרקמות, מה שישפיע על תפקודם התקין.

הגורמים לאנמיה:

 • צריכה לא מספקת של ברזל במזון
 • קושי בספיגה
 • איבוד דם מתמשך – ממחזור חודשי או מדימום הדרגתי במעיים
 • תקופות של צמיחה מהירה

אנמיה עקב חוסר בברזל הנה בעיה מרכזית המלווה מחלות מעי דלקתית והטיפול בה מצריך איזון בין מילוי מאגרי הברזל המדולדלים לבין תופעות הלוואי והסיכונים ממתן ברזל.
אנמיה הנובעת מחוסר ברזל היא בעיה נפוצה אצל אנשים עם מחלת מעי דלקתית.

ארבעת הסוגים העיקריים של ברזל:

ברזל סולפאט (ברזל קשור לגופרית) – Ferrous Sulfate

ברזל גלוקאנט (ברזל קשור לחומצה גלוקאנית) – Ferrous Gluconate

ברזל פומרט (ברזל קשור לחומצה פומרטית) – Ferrous Fumerate

ברזל ביסגליצינאט (ברזל קשור לחומצת אמינו גליצין) – Iron as bisglycinate

ברזל נוזלי בצורת ביסגליצינאט של אקוסאפ קשור למולקולות הגליצין ביסגליצינאט מוביל לספיגה יעילה פי 4 מזו של מלחי הברזל הרגילים. ספיגת ברזל היעילה ביותר היא כשהברזל מגיעה בצורה של ביסגליסינאט,  ומאפשרת נטילת מינון הנמוך ב75% מן המינון הנהוג בטיפול בברזל סולפאט.

IRON MAX – ברזל נוזלי ללא תופעות לוואי

IRON MAX הינו תוסף ברזל נוזלי אשר אינו גורם לתופעות לוואי כמו עצירויות, גזים, כאבי בטן, שלשולים וכו׳.

בנוסף גורמים הידועים כמעכבים ספיגת ברזל כמו תה, קפאין, סובין חיטה חומצה פיטית, חלבון ביצה, מוצרי חלב, תכשירי סידן וסותרי חומצה אינם יוצרים אינטראקציה עם ברזל ביסגליצינאט ולכן אינם פוגעים בספיגתו.

IRON MAX מכיל תוספת של ויטמין C, להגברת ספיגת הברזל בגוף.

קיראו גם:

מחקרים מוכיחים

נשירת שיער קשורה באופן ישיר לחוסר בברזל

מחקר המוכיח את היעילות בנטילת ברזל מסוג גליצינאט לעומת סולפאט בתינוקות וילדים

תוספת של ברזל וחומצה פולית במהלך ההריון משפרת את התפקוד האינטלקטואלי בתינוקות

מחקר על נשים בהריון והוכיח את היעילות בספיגה הגבוהה של ברזל גליצינאט, ללא תופעות לוואי כלל