השיער נושר או דליל? קודם לבדוק B12 וברזל 

נשירת שיער ו/או שיער חלש ודליל אצל נשים הינה תופעה מאוד פופולרית. האם ידעתם שנשירת שיער הוא סימפטום לחוסרים שונים, הנפוצים שבהם הם חוסר בברזל בגוף , אך חשוב לדעת שגם חוסר בבי12 או בשאר ויטמיני B עלול לגרום לנשירה. ללא כמות מספקת של נוטריינטים תאי הגוף אינם מקבלים מספיק חמצן וכפועל יוצא מכך השיער יהפוך לדליל ושביר יותר.

נשירת שיער היא הסימפטום הראשון לאנמיה. הדרך הטובה ביותר לטיפול באנמיה הוא שילוב של ויטמין B12 עם ברזל.

נשירת שיער אצל נשים כתוצאה מחוסר ברזל

הברזל בגוף האדם נמצא ברובו בתוך תאי הדם האדומים האחראיים בין היתר על אספקת חמצן לכל תאי הגוף. כאשר הגוף איננו סופח כמות מספקת של ברזל, תאי הדם האדומים אינם מעבירים מספיק חמצן לתאים השונים, וכפועל יוצא מכך, תהליכים חיוניים רבים המתרחשים בתוך גופינו עלולים להיפגע, כאשר בין יתר התהליכים נכלל גם את תהליך צמיחת השיער, ובהתאם לכך השיער עלול לסבול מיובש מתמשך המוביל לשיער שביר, דליל, איבוד שיער ונשירת שיער.

 

נשירת שיער כתוצאה מחוסר של B12 

גם ויטמין B12, כמו כל הוויטמינים מקבוצת B יגרמו לזרימת דם לקויה לקרקפת, מה שימנע מחומרי הזנה חיוניים להגיע לשורש השערה, כך שהיא תיחלש ותנשור. ה-B12 מספק הזנה לכל התאים בגוף, כולל זקיקי השערה.

אם התזונה שלך דלה בויטמין B12 או שיש לך בעיית ספיגה (לרוב האנשים יש בעיית ספיגה, גם למי שאוכל מזונות מן החי)  ישנו חשש לנשירת שיער או האטה בקצב הצמיחה הנורמלי של השיערה. זאת משום שתא של זקיק שיערה לא יצמח כשיש מחסור בB12. כמו כן ויטמין B12 הוא חשוב במיוחד לבריאות מערכת העצבים וליצירת תאי דם אדומים, וכשאחד מאלה נפגע הדבר ישפיע על צמיחת שיער ואף יגרום לנשירת שיער. בגילאים מבוגרים מחסור בB12  יוביל לשיער שיבה בטרם עת.

להמשך קריאה על ויטמין

תוספי ברזל לחיזוק השיער ולמניעת נשירת שיער אצל נשים – האם זה מומלץ?

מחסור ברזל בגוף הינה תופעה נפוצה ממנה סובלים למעלה ממיליארד איש ברחבי העולם. תופעה זו מתפתחת בהדרגה, וברוב המקרים היא מחמירה כאשר כמות הברזל הנספגת בגוף איננה תואמת את כמות הברזל לו הגוף זקוק. אחד הפתרונות לאספקת כמות הברזל לגוף מתאפשר באמצעות נטילת תוספי ברזל גם בקרב נשים וגברים אשר אינם סובלים מאנמיה.

ג'ורג קוטסרליס, מנהל אוניברסיטת פנסביליה ובעל קליניקה פרטית לבעיות עור הקרקפת, עורך בשנים האחרונות מחקרים שונים בתחום תוספי הברזל בקרב נשים וגברים הסובלים מנשירת שיער. באחד ממאמריו האחרונים הוא פרסם את הדברים הבאים: "מתוצאות המחקר אותו אני עורך במרפאתי בשנים האחרונות עולה כי חידוש מאגרי הברזל בקרב נשים וגברים הסובלים מנשירת שיער הוביל לכך שהם נוטים לגדל מחדש את שיערם, או לפחות לעצור את קצב נשירת השיער".

תוצאות המחקר הניסיוני של ג'ורג קוטסרליס, מתווספים לסדרת מחקרים הנערכים לאורך ה-40 שנה האחרונות בתחום מחסור הברזל בגוף. החלק הארי של מחקרים אלו מצביעים על קשר ישיר בין מחסור בברזל (עם או בלי אנמיה) לבין תופעת נשירת השיער בקרב נשים וגברים.

נשירת שיער אצל נשים

חשוב לדעת

תוספי ברזל יש ליטול אך ורק במקרים בהם קיימת אבחנה רפואית לחוסר ברזל בגוף. B12 אין חשש לקחת על בסיס יומיומי גם ללא בדיקות דם מאחר שB12 הינו ויטמין לנשירת שיער,מסיס במים. כלומר הגוף ישתמש במה שהוא צריך והיתר יופרש החוצה.

הסיבה שאחד התסמינים הבולטים של מחסור בברזל הוא נשירת שיער או שיער דליל הוא שרוב הברזל בגוף נמצא בתוך תאי הדם האדומים, ואלה נושאים חמצן לכל תאי הגוף ומווסת את הגדילה וההתמיינות של התאים, אשר כל כך חיוניים לתהליכים כה רבים בגופינו, כולל צמיחת שיער בריאה.

ללא כמות מספקת של B12 או ברזל התאים לא מקבלים מספיק חמצן, מה שיכול לגרום לאנמיה, עייפות ונשירת שיער.
נטילת תוסף תזונה של ברזל בשילוב עם B12 יכול לחזק את השיער, להחזיר אותו לצבעו המקורי ולשפר את קצב צמיחתו.

 

נשירת שיער אצל נשים וברזל – מחקרים מוכיחים

נשירת שיער קשורה באופן ישיר לחוסר בברזל

מחקר המוכיח את היעילות בנטילת ברזל מסוג גליצינאט לעומת סולפאט בתינוקות וילדים

תוספת של ברזל וחומצה פולית במהלך ההריון משפרת את התפקוד האינטלקטואלי בתינוקות

מחקר על נשים בהריון והוכיח את היעילות בספיגה הגבוהה של ברזל גליצינאט, ללא תופעות לוואי כלל