כיצד לפענח בדיקת דם של ברזל?

סובלים מתסמינים כגון: חיוורון, סחרחורות וכאבי ראש תדירים, עייפות וחולשה כרונית, קוצר נשימה בעת מאמץ פיזי, איבוד תיאבון או בעיות במערכת העיכול? הופיעו אצלכם תסמינים מקדימים של אנמיה? זה הזמן שתערכו בדיקת דם של ברזל – בדיקה מקיפה לאבחון רמות הברזל בגוף. במאמר הבא תוכלו למצוא מידע מורחב אודות הבדיקות השונות הנערכות לצורך הערכת רמות הברזל בגוף. 

פריטין: מאגרי הברזל בגוף

גוף האדם מכיל מאגר קבוע של ברזל. מאגר זה מכונה פריטין, והוא מכיל כ-4 עד 5 גרם ברזל. כשני שליש ממאגר הברזל מצוי במלוקולות ההמוגלובין (חלבון ברזל המצוי בכדוריות הדם האדומות), שליש ממנו מצוי בתאי הכבד ואחוזים בודדים מתוך המאגר מצויים ב-מיוגלובין ובמערך החמצון של תאי הגוף השונים. בממוצע, מאגר הברזל (פריטין) מאבד כ-1 עד 2 מיליגרם מדי יום, וזאת עקב קילוף תאי עור, אובדן תאים דרך מערכת העיכול או איבוד דם העלול להתרחש בשל פציעת הגוף או תהליכים טבעיים של הגוף דוגמת וסת ולידה אצל נשים.
בדיקות דם של ברזל

אנמיה מחסר בברזל

אנמיה המתרחשת עקב חוסר ברזל בגוף, נובעת בין היתר מתזונה לקויה וחוסר בקבלת מזונות עתירי ברזל, מחלות שונות בדרכי העיכול המקשות על ספיחת הברזל, איבוד דם, צריכה מוגברת של משקאות המכילים קפאין המונעים את ספיחת הברזל בגוף ועוד. בין יתר התסמינים המקדימים להופעתה של אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל תמצאו: נשירת שיער, ציפורניים סדוקות, עייפות כרונית, חיוורון, כאבי ראש, סחרחורות וירידה ברמת ההמוגלובין בדם.

בדיקת דם לאבחון מחסור בברזל

בעבר הלא כל כך רחוק, בדיקת רמות הברזל בגוף נערכה בעיקר באמצעות בדיקת דם אשר נועדה לבדוק את רמת ההמוגלובין. הבעיה המרכזית עם בדיקה זו טמונה בעובדה שהיא מעניקה ממצאים אך ורק אודות מדדי הברזל המצויים במולקולות ההמוגלובין המהווים כ-שני שליש מתוך מאגר הברזל בגוף.

בדיקת דם של ברזל – חשוב לדעת

בדיקת דם המעידה על רמה תקינה של ברזל בהמוגלובין, איננה מעידה בהכרח על רמה תקינה של רמות הברזל במאגר הברזל בגוף (פריטין), וזאת משום שהגוף מפנה ברזל ממאגרי הברזל להמוגלובין לצרכי שמירה של רמת המוגלובין תקינה. כפועל יוצא מכך, בדיקת מחסור בברזל חייבת להתבצע באמצעות שתי בדיקות דם, האחת נועדה לצורך בדיקת רמות הברזל המצויות במולקולות ההמוגלובין, והשנייה נועדה לצורך בדיקת רמות הברזל במאגר הברזל של הגוף.

מחסור בברזל – כיצד מתגברים עליו?

הפתרון היעיל ביותר למחסור בברזל בגוף טמון בשילוב שבין נטילת תוספי ברזל לבין הקפדה יתרה על תזונה נכונה העשירה במקורות ברזל מן החי והצומח. בכל מקרה בו גם אתם סובלים מאחד התסמינים המקדימים הנלווים לאנמיה, אנו ממליצים לכם לקיים בדיקות דם לבדיקת רמת הברזל בהמוגלובין בשילוב בדיקת דם לבדיקת מאגרי הברזל בגוף.

 

טרנספרין – מה חשוב לדעת?

בדיקת ערך של טרנספרין חשובה למספר פרמטרים. גם להבדיל בין סוג אנמיה שונים, גם להעריך את יכולת הייצור של חלבונים בכבד, להערכת הסטטוס התזונתי של הגוף, ובעיקר כאשר יש הסטוריה משפחתית של המוכרומוטוזיס – שאז בודקים טרנספרין יחד עם פריטין, ברזל ו TIBC.

בדיקת טרנספרין מסייעת להבחין בין סוגי האנמיה השונים. כלומר בין אנמיה כתוצאה מחוסר ברזל (ואז רואים עליה ברמת הטרנספרין) לבין אנמיות היפוכרומיות ומיקרוציטיות (רמת טרנספרין נורמלית או נמוכה מעט). כמו כן, בדיקת טרנספרין נערכת על מנת לקבוע את יכולת הנשיאה של ברזל בדם.
מאחר שטרנספרין חיוני ליצירת המוגלובין, רמת טרנספרין נמוכה יכולה לפגוע בייצור ההמוגלובין שהוא חלבון חשוב הנמצא בכדוריות הדם האדומות ונושא את החמצן לתאי הגוף.

 

השאר תגובה