תארו לעצמכם שיש ויטמין כל כך חשוב להתפתחות העובר ובריאות התינוק, עד שרשויות הבריאות בכל העולם לא מסתפקות בהמלצות ובטיפות חלב למיניהן ופשוט מעבירות הוראה ישירה ליצרני המזון להוסיף את הויטמין הזה למזונות שאנחנו אוכלים. 

תארו לעצמכם שהציבור למעשה נוטל באופן הזה תוסף תזונה בלי ידיעתו ובלי להתייעץ עם רופא.  עכשיו תארו לעצמכם ששנים לאחר מכן, מגלים שהוויטמין שהכניסו למזון שלו גורם לסרטן. נשמע כמו קונספירציה? נא להכיר  – ויטמין B9, או בשמו המוכר יותר – חומצה פולית.

חשיבות נטילת חומצה פולית בקרב נשים בהריון

אכן מדובר בוויטמין חיוני ביותר, בעיקר לנשים בגיל הפוריות ובהריון. מחקרים הוכיחו ש 80% מהתינוקות שנולדו עם מומים בתעלה העצבית, נולדו לאמהות שלא נטלו חומצה פולית במהלך ההיריון. מה זה מומים בתעלה העצבית? זה שם מאוד מורכב לעובר שאין לו מוח, או שיש לו מומים קשים בעמוד השידרה. ברור שתינוקות כאלה לא שורדים, או נשארים נכים לכל החיים. ברגע שהבינו שנטילת ויטמין B9 (חומצה פולית) מפחיתה ביותר מ-80% את המומים הללו, מיד הוציאו הנחיה לכל הנשים בגיל הפוריות, מגיל 20 עד גיל 50 ליטול חומצה פולית. הכוונה הייתה ברורה. חומצה פולית חשובה כל כך כבר מהרגע הראשון להיווצרות העובר. עוד לפני שהאישה בכלל יודעת שהיא בהיריון, לכן חשוב שליתר ביטחון יהיו לה מאגרים של חומצה פולית מוכנים לשעת קריאה. הבעיה היא שממליצים לנו הרבה דברים הקשורים בבריאות שלנו ולא לכל ההמלצות אנחנו מקשיבים ומפנימים, לא את כולן אנחנו מקבלים. איך פתרו את זה? בשנות התשעים עשו מעשה והחלו להכניס חומצה פולית למזון שאנחנו אוכלים. פתאום ניתן היה לראות ברשימת הרכיבים של קמח, דגני בוקר, חטיפים, משקאות קלים ועוד – חומצה פולית.

הניתוח הצליח אבל החולה מת בסוף

בעקבות הכנסת החומצה הפולית למזון אכן חלה ירידה דרמטית במספר העוברים שלקו במומים בתעלה העצבית, אבל מאוחר יותר גילו, שנשים שנוטלות חומצה פולית העלו את הסיכון שלהן לחלות בסרטן. מחקר מ 2006 שעקב אחרי מעל 25,000 נשים, מצא שנשים שצרכו מולטי-ויטמין המכיל חומצה פולית הגדילו את הסיכון שלהן לסרטן השד ב 20%-30%. אז מה עושים? לא נכנסים להריון? לא דואגים להתפתחות העובר? ואיך בכלל ויטמין יכול להזיק כל כך לגוף שלנו? הרי הגוף זקוק לויטמינים כדי לשרוד לא?

זה נכון, אבל רק משום שאנחנו בני האדם חייבים להתחכם כל הזמן. נתנו לנו ויטמינים ומינרלים מצוינים בטבע ואנחנו מתעקשים לרקוח ויטמינים סינטטיים בעצמנו ולדחוס אותם לתוך כדורים קטנים.
ויטמין B9 נמצא בטבע, הוא התיישב על העלים הירוקים שיש בכל מקום ולא קשה לגדל או לקנות. התפקיד שלנו זה רק לאכול אותם ויש לנו את כל החומצה הפולית הטבעית שאנחנו צריכים.

אבל מה לעשות שמאז שהמציאו את הצ'יפס, הפיצה, ההמבורגר ושאר מזונות זבל (ג'אנק פוד) העלים הירוקים פחות ופחות קורצים לרוב בני האדם? אז תעשיית תוספי התזונה זיהתה כאן צורך שוק והתנפלה עליו. כדי להוזיל עלויות, החליטו לייצר חומצה פולית סינתטית. אותה Folic Acid מוכרת וידועה. הבנתם? במקום לתת לנו חומצה פולית טבעית, ולספק לגוף את אחד הויטמינים החשובים ביותר, נתנו לנו משהו שהגוף צריך לעבוד קשה כדי להמיר אותו למשהו שניתן לספיגה.

מה ההבדל אתם שואלים?

החומצה הפולית הטבעית, המכונה Folate או Methyl-Folate קשורה בקבוצת מתיל המסייעת בתהליך מאוד חשוב בגוף הנקרא "מתילציה". אותו תהליך מוסיף לנו קבוצות מתיל כדי שנוכל לספוג את הויטמינים והמינרלים החיוניים לנו כל כך. כדי לספוג כראוי את החומצה הפולית הסינתטית – מהסוג שיש ברוב תוספי המזון והמזונות המועשרים בחומצה פולית – אנחנו צריכים אנזים מסוים מאוד, כדי שיהפוך לנו את הסינתטי לטבעי. הבעיה היא שאצל חלק לא מבוטל מהאוכלוסייה, האנזים הזה לא פעיל בצורה מספקת או שאינו פעיל כלל.

עכשיו שימו לב לשורות הבאות – בקרב אנשים שהאנזים הזה "דפוק" אצלם החומצה הפולית הסינטטית מצטברת בגוף ולא הופכת לצורה הפעילה החיונית לתפקוד הרקמות. מה זה אומר במילים בפשוטות? מחקרים רבים תומכים ברעיון שהחומצה הפולית הסינטטית, גורמת נזק לתאי הגוף ומעודדת אותם במנגנון לא ידוע להפוך לתאים ממאירים.

כלומר, אתם רוצים לעשות משהו טוב בשביל הגוף שלכם, או בשביל העובר שלכם, אתם נוטלים תוסף תזונה, אתם מאוד גאים בעצמכם. גם רשויות הבריאות מאוד גאות בכם ומה קורה? זה מסרטן.

איך תדעו אם לכם יש את האנזים שאמור להמיר את החומצה הפולית הלא אקטיבית לאקטיבית?

ניתן לבדוק בכל מעבדה פרטית, אך מדובר בבדיקה די יקרה (כמה אלפי שקלים) והסטטיסטיקה מראה שכמעט למחצית מהאוכלוסייה יש חוסר באנזים הזה. זו הסיבה שהחלטנו באקוסאפ להרים את הכפפה ולייצר חומצה פולית טבעית (Folate) בנוסחה נוזלית משופרת, מחומרי הגלם המובחרים ביותר, ויש גם מוצר משולב עם ויטמין B12 טבעי מסוג מתילקובלמין שגם הוא טבעי ולא סינתטי וחשוב מכך הוא מסייע לספיגת החומצה הפולית והיא מסייעת לספיגתו.

אז בין אם יש לכם את האנזים ובין אם לא, אל תעמיסו על הגוף שלכם, הוא עסוק יותר מידי בניקוי רעלים ומתכות. איכלו עלים ירוקים או קחו את ה BIO-FOLATE, תוסף התזונה היחיד בארץ שמכיל חומצה פולית טבעית מסוג Methyl-Folate.