ויטמין B12 הוכח כעוזר לחדות המחשבה, לבעיות זיכרון ומשפר מצב קוגנטיבי

חסר בויטמין B12 יכול לגרום להופעת תסמינים של הפרעות קשב וריכוז או להחמיר תסמינים קיימים. ויטמין B12 הוא ויטמין מסיס במים, שאחראי על תפקודו התקין של המוח, מערכת עצבים, וייצור של תאי דם . הוא מעורב בסינטוז תקין של DNA, ביצורB12 ובעיות קשב וריכוז אנרגיה וחומצות שומן חיוניות בגוף.

ישנן כמה צורות של ויטמין B12. ציאנוקובלמין (Cyanocobalamin) זו הצורה סינתטית שאינה קיימת בטבע, אלא נמצאת בתרופות ותוספי תזונה בשל עלות זולה יותר של ייצור. בכל תוסף של ציאנוקובלמין יש כ20 מק״ג ציאניד, זה
אולי נשמע מעט, אך לילדים/מבוגרים עם הפרעות קשב
וריכוז מנגנון ניקוי הרעלים מהגוף לוקה בחסר, ואם לוקחים ציאנוקובלמין לאורך זמן הציאניד עלול להצטבר ברקמות השומניות בגוף ולגרום לנזקים עצביים והרעלה כרונית לאורך זמן.
מתיל קובלמין (Methylcobalamin) היא הצורה הטבעית והפעילה ביותר. באופן תיאורטי, ציאנוקובלמין מומר בגוף לצורה הפעילה – מתילקובלמין, אבל על מנת שתהליך ההמרה יתבצע בלי בעיה הגוף יצטרך להשתמש בקבוצות מתיל חיוניות, ולפנות את הציאניד הרעיל דרך הכליות. תהליך שיקרה רק אם הכליות מתפקדות באופן תקין.

שמדברים על ויטמינים, ויטמין B12 נמצא יעיל להפרעות קשב וריכוז באמצעות מעורבותו של הויטמין בתפקודי מוח רבים. הוא אחראי על ייצור ותחזוקה של מעטפת המיאלין (הציפוי המגן על תאי עצב) , חילוף חומרים של חומצות שומן חיוניות במוח והפקת אנרגיה.

מעטפת המיאלין עוטפת בשכבת הגנה את כל מערכת הנוירונים במח, שחשופה למגוון רחב של כימיקלים כגון עופרת וכספית, שנכנסים לגופנו באמצעות אויר ומזון מזוהם או מעובד. אם אין התחדשות של תאי עצב הכימיקלים הללו יכולים לגרום לנזק מוחי. Methyl B12 מסייע בהתחדשות של תאי העצב והמיאלין .

בנוסף ויטמין B12 מתפקד כקואנזים, כלומר הוא נקשר לאנזים והופך אותו לפעיל, ללא הקואנזים האנזים לא יוכל לפעול.
בגוף האדם קיימים 2 אנזימים התלויים בוויטמין B12: מתיונין סינטאז, והומוציסטאין שהופך למתיונין.

 

B12 מסוג מתיל קובלמין הוא קופקטור של האנזים מתיונין-סינטייז, אשר מזרז את ההמרה של הומוציסטאין– למתיונין . הגוף שלנו זקוק למתיונין בשביל ליצור ממנו S-Adenosyl-Methaionin או בשם היותר מוכר: SAMe.
ה-SAMe מעלה את רמות הדופמין והסרוטונין ונמצא יעיל ביותר במרבית מצבי הדיכאון. הוא תורם קבוצות מתיל למוח, לשם סינתזה של מתווכים עצביים המווסתים את מצב הרוח ומגביר את פעילותם.

לסיכום, B12 מתילקבולמין  בשילוב של חומצה פולית מתפקד כקופקטור חשוב לחילוף חומרים תקין של הומוציסטאין, ובייצור של SAMe. חומצה האמינית מתיונין (המטבוליט הראשון של מתיונין). הינו קיים בכל תאי גוף האדם ומשתתף ביותר מ-40 תהליכים ביוכימיים שונים . אחד מתפקידיו המרכזיים הוא בתהליך המתילציה, תהליך בו מייצר הגוף מרכיבים חיוניים לבניית סחוסים, סינתוז נוירו-טרנסמיטורים, שמירה על ממברנות התאים, חיזוק המערכת החיסונים, שמירה על הגלוטטיון (נוגד חמצון חשוב) ונטרול רעלים מהגוף.

מחקרים קליניים רבים מוכיחים כי SAMe משמש כנוגד- לדיכאון, לטיפול בפיברומיאלגיה, בהיפראקטיביות (ADHD) ובהפרעות קשב וריכוז (ADD). על מנת שהגוף ידע לייצר את מולקולת ה SAMe, הגוף צריך ויטמין B12 בתוספת של חומצה פולית.

מחקרים מוכיחים כי מתילקובלמין תורם למצב קוגנטיבי, משפר את הדיבור, ועוזר לחדות המחשבה. על כן מומלץ ביותר לתת B12 מתיל קובלמין לילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז.

למה כל כך חשוב לקחת B12 מסוג מתילקובלמין?

ויטמינים מומלצים לילדים