אדם שנשלח לבדיקת דם שגרתית לבדוק את רמות ה-B12 שלו ונמצא חסר ניתן לטפל בקלות ע״י נטילה של תוסף תזונה ויטמין B12. אך ישנם מקרים רבים שאנשים מדווחים על כל התסמינים הקלאסיים של חסר ב-B12, ועדיין הערכים בבדיקות הדם יצאו תקינים, או להפך, אנשים אשר אינם מראים תסמינים של חסר אבל בדיקת הדם מצביעה על כך. במקרה כזה מומלץ לבצע בדיקה מעמיקה יותר של B12 ולבדוק חסר רקמתי של הויטמין: TRUE B12 DEFICIENCY, הבדיקה המהימנה יותר נקראת בדיקת חומצה מתיל-מלונית (או בקיצור בדיקת MMA) .

במצב של חסר תאי של B12 החומצה המתילמלונית מצטברת בדם ובשתן.

 

בדיקת B12 ברקמות – בדיקת שתן לחומצה מתילמלונית 

בדיקת שתן פשוטה הבודקת הפרשה בשתן של חומצה מתילמלונית באמצעות טכנולוגיה חדשנית של כרומטוגרפיה בדגימת שתן אחת אקראית. הבדיקה הזאת היא הבדיקה המדויקת ביותר לרמות B12 ברקמות לעומת בדיקת דם ל B12 אשר יכולה לצאת תקינה ועדיין יהיה חסר עם כל הסימפטומים הקשורים לזה. הבדיקה מתבצעת ע"י מעבדת NCL-NORMAN CLINICAL LAB המעבדה הראשונה בארה"ב אשר ביצעה בדיקות לחומצה מתילמלונית, המעבדה הוקמה ע"י ד"ר אריק נורמן והיא הבדיקה המדויקת ביותר.

פרטים נוספים על המעבדה והבדיקה ניתן למצוא באתר
http://www.b12.com/

מחיר הבדיקה ללקוחות אקוסאפ 350 ש"ח
הבדיקה מתבצעת בצורה הבאה: שליח מגיע אל בית הלקוח עם מבחנה לאיסוף שתן, יום למחרת שליח נוסף מגיע לאיסוף הערכה ומעביר את הדגימה למעבדה בארה"ב. תוצאות מתקבלות תוך 30 יום.

לפרטים נוספים אודות הבדיקה חייגו – 1801226226

או בקרו באתר אקולאב

 

בדיקת דם לויטמין B12

על הבדיקה

בדיקת הדם השגרתית בקופת החולים מגלה מהו סך רמת ויטמין B12 בדם (cobalamin), אך ויטמין זה קשור בדם לשלושה חלבונים טרנסקובלמינים, כאשר רק אחד מהם אחראי להעביר את ה-B12 לתאים ולרקמות.
ויטמין B12 (או בשמו האחר קובלמין) נישא בדם על ידי 2 חלבונים ספציפיים הידועים כטרנס-קובלמינים. החלבון הראשון מבין השניים נקרא טרנסקובלמין I והוא נושא עליו בכל זמן נתון כ-90% מסך ה-B12 בדם, אך דווקא הוא המשמש מאגר של רוב הויטמין בכלל לא מעביר את
ה-B12 לריקמות.

לעומת זאת החלבון השני שנקרא טרנסקובלמין II, נושא על גבו רק 6-12% מסך ה-B12 בדם, אך הוא החלבון הרלוונטי שמעביר את הוויטמין לרקמות היעד, למח העצם ולמערכת העצבים.

מכיון שהרוב המכריע של ה-B12 קשור לטראנסוקןבמין 1 שאינו פונקציונאלי בהעברת ה-B12 לרקמות, יכול להיווצר מצב שמדידת סך ה-B12 בבדיקת דם פשוטה תיתן תוצאה בתחום הנורמה, אבל דווקא רמת ה טראנסקובלמין 2 תהיה נמוכה (בלי שום רמז לכך בבדיקת הדם השיגרתית שבודקת טרנסקובלמין 1).

מבחינה קלינית יופיעו כל הסימפטומים הקלאסים של חסר ב-B12 הכוללים: אנמיה, חולשה, תחושת בלבול, חוסר אוריינטציה, נימולים בכפות הידיים והרגליים, הפרעות בזיכרון, בקשב וריכוז, שינויים במצבי רוח, נדודי שינה או שינה לא סדירה ועוד.

יש גם טרנסקובלמין שלישי, transcobalamin III, הקושר 1-2% מסך הקובלמין בדם, אך הוא פחות רלבנטי וכמעט ואין עליו מידע.

בדיקה של חומצה מתיל מלונית בשתן הינה המדד המדויק ביותר לחסר אמיתי של B12 בתאים וברקמות. ראוי לציין שבחסר של B12 יש חסר של מתילקובלמין, המהווה תורם של קבוצת מתיל להורדה של הומוציסטאין ולתהליך מתילציה תקין.

ויטמין B12 נוזלי מסוג מתילקובלמין מוריד את החומצה מתיל מלונית אז גם אם לא עושים את הבדיקה במרפאה פרטית חשוב ליטול את התוסף לפחות כמה חודשים כדי להבטיח ספיגה לרקמות.

למאמר המלא מאת פרופ׳ בן עמי סלע

תהליך מתילציה

זהו התהליך החיוני והקריטי ביותר בגופנו. מדובר בתהליך בו מולקולות המתיל (CH3) נצמדות ל-DNA בתאים שלנו ומגנות עליו. קבוצות המתיל מתחברות לרעלים בכבד והן חשובות לתהליך ההורמונלי, בשמירה על בריאות המוח ומהוות גורם משמעותי ביותר בכל המחלות הכרוניות.

את קבוצת המתיל צורכים מהמזון המלא, הטרי ומאבדים בצריכת מזונות מעובדים, כמו קמח וסוכר לבן, אלכוהול ועוד, הנעדרים נוכחות של קומפלקס ויטמיני B.

צריכה של מזונות סטימולנטים (ממריצים) כגון קפאין, קקאו ושאר קבוצת המתיל קסאנטים פוגעת בתהליך המתליציה. דלקות, זיהומים, טראומות וחוסר איזון הורמונלי מכלים את מלאי המתיל בגוף.

המתילציה מתבססת בעיקר על ויטמין B12, ויטמין B6 וחומצה פולית.

 

Holotranscobalamin as an Indicator of Dietary Vitamin B12 Deficiency

The usefulness of holotranscobalamin in predicting vitamin B12 status in different clinical settings.

Holotranscobalamin, a marker of vitamin B-12 status

השאר תגובה