לאורך כל שנות הפוריות ובוודאי כאשר את נכנסת להריון, מכל עבר נאמרות לך צמד המילים "חומצה פולית". ולא סתם – חומצה פולית חשובה לגוף האישה בכל שנות הפוריות, בין שהיא בהריון או לא. אך בהריון חומצה פולית הכרחית למניעת אנמיה באם ולבניית מערכת העצבים של העובר ויכולה לעזור במניעת מומים ברך הנולד.

אז מהי חומצה פולית?

חומצה פולית הינה וויטמין מקבוצת ויטמינים מסוג B, אשר מסייעים לאינזימים שונים בתאי גוף האדם לבצע את תפקידם, בעת תהליך עיבוד חומצות גרעין ואמינו . שילובן של כל קבוצת ויטמין B, במיוחד B12 , עם חומצה פולית ממלאים תפקיד מרכזי במבנה התקין של כדוריות הדם ושלל תהליכים בגופנו בעיקר תפקוד המוח. עבור העובר לחומצה הפולית תפקיד חשוב בבניין התאים. בשבועות הראשונים להיריון מתפתחים איברי הגוף של העובר ובכללם המוח. פגם זעיר בהתפתחות תאים בודדים  בשלב ראשוני של ההיריון, אפילו לפני שהאישה יודעת שהיא הרה,  עלול לגרום למום במערכת כולה. התעלה העצבית נסגרת כבר בשבוע השלישי או הרביעי לאחר ההפריה, ומום שיגרם בה או במוחו של העובר עלול להביא לפגיעה התפתחותית אצל העובר. זו הסיבה שארגוני הבריאות בכל העולם ממליצים להוסיף חומצה פולית,  היא מפחיתה בצורה דרסטית את הסיכון למומים בתעלה העצבית.

היכן נמצא את החומצה הפולית?

חומצה פולית נמצאת, בכמויות לא גדולות, בירקות כמו כרוב ניצנים, ברוקולי ואפונה. אפשר גם  למצוא אותה גם בחומוס, אורז, בננות, תפוזים, פירות, תמציות שמרים . חשוב להבין שתזונה עשירה בחומצה פולית לפעמים איננה מספיקה לגוף האישה ובמיוחד לא לגוף של אישה הרה. אם את מעוניינת להרות או הרה זה הדבר הראשון שכל רופא ימליץ עליו – תוסף תזונה של חומצה פולית.

תוסף אפקטיבי בספיגה גבוהה

אז הלכת לסופרפארם וראית את העושר בחומצה פולית על המדפים. איך תדעי מה הכי מתאים? ישנו הבדל מהותי החומצה הפולית הטבעית הנמצאת במזון לעומת החומצה הפולית הסינטטית המופקת במעבדות ונמצאת ברוב תוספי התזונה.

חומצה פולית טבעית קשורה לקבוצת מתיל. משמעות הדבר היא שמדובר בצורה פעילה של הויטמין ולכן היא נספגת בגוף מיד.  לעומת זאת חומצה פולית סינטטית אינה מחוברת לקבוצת מתיל. כלומר – על גופנו לעבד את החומצה הפולית הסינטטית ולהפכה לטבעית. אך פעילות זו תלויה בגן שלדאבוננו, מרבית מהאוכלוסיה סובלת ממוטציה עליו (MTHFR). כמות גדולה של חומצה פולית שאינה מתפרקת גורמת לנזק בתאי הגוף ומעודדת יצירת תאים ממאירים המעלים את הסיכון לסרטן השד, לכן חשוב כי החומצה הפולית תהיה ממקור טבעי על מנת שתיספג ישירות למחזור הדם ולא תעבור תהליכי פירוק והמרה מזיקים ומיותרים.

 

חומצה פולית של אקוסאפ היא חומצה פולית טבעית ואקטיבית מסוג Folate אשר מגבירה את הספיגה והפירוק של החומצה הפולית בגופך, כך שגם החומצה הפולית אפקטיבית ונספגת בגוף, גם מתפרקת בצורה נכונה ולא מזיקה והכי חשוב שומרת על התפתחותו התקינה והבריאה של עוברך.

חומצה פולית בספיגה גבוהה– כמו שהטבע התכוון.

השאר תגובה