עד היום כל המומחים היו תמימי דעים כי חומצה פולית נועדה לתינוקות ובעיקר יעדו אותה לנשים לפני הכניסה להריון ובזמן ההיריון, אך לאחרונה גילו כי הבעיות עלולות לבוא גם מצד האבא.

חומצה פולית להריון ועכשיו גם לבעלי טסטוסטרון

יתרונותיה של החומצה הפולית במניעת סיבוכים הקשורים בהיריון ידועים איננו חדש. לכל אישה מומלץ להתחיל ליטול חומצה פולית לפחות שלושה חודשים לפני הכניסה להיריון (ולמחמירים, לאורך כל גיל הפוריות), ובמשך שלושה חודשים לאחר ההריון, במינון של 0.4 מיליגרם ליום.

חומצה פולית שנמצאת בירקות ירוקים, פירות, וקטניות, או כתוסף מזון, שייכת בעצם לוויטמינים מקבוצת B שקשורים לבניית הגוף ולחילוף החומרים. בין שלל תפקידיה: סיוע בספיגה של ברזל, יצור תאים חדשים, ובמיוחד תאי דם אדומים שאחראים על הספקת החמצן לשאר האיברים. הצריכה של חומצה פולית חשובה במיוחד לפני ובזמן ההיריון, כיוון שמחקרים הראו שהיא מסייעת במניעת פגמים מולדים, מניעת עיכובים בהתפתחות העובר, או שיעור גבוה של הפלות. עם זאת, יש לציין כי ההסתברות למומים כאלה נחשבת נמוכה.

קח חלק בבריאות של עוברך

חוקרים באוניברסיטת קליפורניה בדקו את הזרע של 89 גברים בריאים ואת הצריכה היומית של אבץ, חומצה פולית, ויטמיןC, ויטמיןE ובטא קרוטן של אותם גברים. החוקרים התמקדו בשלושה כרומוזומים ספציפיים: X, Y, וכרומוזום 21, הידועים כקשורים לתסמונת דאון

במצב אופטימלי, לזרע האנושי יש 23 זוגות של כרומוזומים. בזרע תקין יש אחד מכל אחד, לעיתים שניים ולעיתים אפס. בקרב הגברים שנמצאו כבעלי הצריכה הגבוהה ביותר של חומצה פולית, נמצאו הכי פחות חריגות בזרע, בשכיחות הנמוכה ב- 20%-30%, לעומת לגברים עם צריכה נמוכה של חומצה פולית. המחקר בעצם אומר כי ביצית שתופרה מזרעו של גבר בעל צריכה נמוכה של חומצה פולית, עלולים להיות סיבוכי לידה, בעיות התפתחות בעובר ואף הפלות טבעיות.

חומצה פולית וסרטן הערמונית

מחקר על השפעת חומצה פולית על גברים בוצע בקליפורניה. במחקר חילקו 643 גברים לשתי קבוצות באופן אקראי. קבוצה אחת קיבלה תוסף חומצה פולית סינטתית והקבוצה השנייה קיבלה פלסבו (כדור הנראה זהה לתוסף התזונה אך מכיל קמח בלבד). המעקב אחר הקבוצות נמשך יותר מ-10 שנים. החוקרים מצאו שבקרב אלו שקיבלו את תוסף החומצה הפולית 9.7% חלו בסרטן הערמונית, בהשוואה ל-3.3% מאלו שקיבלו את הפלסבו. לאחר התאמה לגיל המשתתפים, החוקרים סיכמו שהסיכון לסרטן הערמונית גדל פי 2.6 כאשר צורכים תוסף המכיל חומצה פולית סינטתית!. המחקר הנ"ל פורסם בשנת 2009.
לקריאת המחקר.

מסקנה – חומצה פולית לא לנשים בלבד!

גם באוניברסיטת מונטריאול נערך מחקר דומה וחד משמעית אישר – כמו שצריך שניים להריון, צריך שניים להריון תקין. גם לך אבא לעתיד יש חלק בבריאות העובר ומהלכו התקין של ההיריון, מומלץ מלבד תזונה עשירה בחומצה פולית לקחת יחד עם אם ילדך, תוסף תזונה של חומצה פולית בספיגה גבוהה. גם לסוג החומצה הפולית יש משמעות – מומלץ לצרוך את התוסף יחד עם B12 מקבוצת מתיל, לספיגה נכונה וטובה יותר של התוסף.

השאר תגובה