אתם יושבים בארוחה נעימה, האוכל כל כך טעים, האווירה מושלמת ואז כאב חד מפלח אתכם ואתם סובלים בשקט עד שהערב ייגמר.

אך מה קורה כאשר הערב נגמר והכאב נמשך למחרת ונשאר?

האם כדאי לסמוך על תחושת הבטן שלך?

הרבה פעמים אנחנו חווים כאבי בטן שאנחנו מיד יודעים מה הסיבה- אכלנו מוצר מקולקל או משהו שכבר בעבר למדנו להיזהר ממנו , אך הפעם הזו אך לא השגחנו כיאות. לפעמים זה פעילות מאומצת או סתם "שפעת הבטן" . אך מה קורה כאשר אלו כאבים חוזרים ונשנים המעבים על כל איכות החיים?

הקיבה וכל שלב במערכת היכול שלנו הם איברים רגישים וחיוניים לתפקודנו , מערכת העיכול שלנו אחראית שכל הגוף יתפקד כמכונה משומנת- כל איבר יקבל את האנרגיה הדרושה לו. כאשר יש בעיה במערכת העיכול- כל הגוף סובל- אם מתשישות, או חיוורון, או אלרגיות ואין זה סוד כי המערכת החיסונית שלנו זקוקה למזון ועיכול בריא על מנת להתגבר על מחלות.

בין כאבי הבטן הידועים ביותר נמנים- מעי רגיז, צרבת, אלרגיות למזון, חוסר סבילות ללקטוז, הרעלת מזון, כיבים, או וירוס בבטן. מקרים קשים יותר הם קרוהן וקוליטיס דלקת תוספתן שבמצב החמור ביותר דורשים הליך כירורגי.

במקרים רבים אנו נוטלים כדור או שותים תה וסומכים על עצמנו שזה יעבור ומתבדים כאשר הכאב חוזר לעיתים בעוצמה כפולה. אז לא תמיד צריך לסמוך על עצמכם כשאתם מאמינים  שזהו "רק כאב בטן קטן" וזה עובר.

מעי רגיז

להקשיב לבטן

דקירות, כאבים עמומים, עוויתות, כאב חד שבא והולך או כאב קבוע שנמשך לאורך זמן –אין גבול לסוגים השונים של התחושות הלא נעימות שהבטן שלנו יכולה למשוך את תשומת ליבנו בעזרתם, לכן חשוב מאוד למקם את הכאב – כאבים באזור מרכז הבטן יכולים להעיד על דלקת בכבד או לבלב, לעומת כאבים באזור הגב האחורי היכן שממוקמות הכליות שעלולים להצביע על אבנים בכליות.

אז מה מומלץ לעשות עם כאב שאמור היה לחלוף בבוקר אבל החליט שמתחשק לו להישאר?

קודם כל כמובן ללכת להיבדק, ישנם רופאים שיפטרו אתכם במחי יד, אך גם יהיו כאלו שימליצו לכם לעבור בדיקת רגישות למזונות על מנת לשלול סוגי מחלות כגון צליאק או אלרגיות שונות ובדיקות לאיכות ה"יציאות" שלכם המשקפות את מצבה של מערכת העיכול. הם לא רק יקשיבו לתלונות שלכם על הבטן, הם גם יקשיבו לתלונות של הבטן עליכם- יתכן כי אתם זקוקים לשינוי מהותי בתזונה או התנהלותכם והבטן מסמנת לכם שהגיע הזמן לתפוס את עצמכם בידיים.

טיפול מונע הוא טיפול בלתי נמנע

מלבד תרופות הסבתא הידועות וכל הכללים שאמרו לכם לשמור עליהם כילדים (לא לשכב אחרי האוכל, לשתות הרבה מים, לאכול הרבה סיבים) ישנם תוספי תזונה שיעילים גם במצב של התקף כאבי בטן וגם במצב שהבטן רגועה והם עוזרים לשימור בריאותה התקינה-

אנזימי עיכול- גוף האדם מייצר כ-22 סוגים שונים של אנזימים, התומכים בתהליכי העיכול .לכל חלק במערכת העיכול דרגת חומציות שונה המאפשרת פעילותם של אנזימים מסוימים ומעכבת את פעולתם של אחרים.  ייצור אנזימים אלה תלוי במספר רב של גורמים תזונתיים ובעיקר בוויטמין B6. לכן מומלץ ליטול תוסף תזונה המכיל אותו.

פרוביוטיקה– זוכרים את "החיידק הידידותי אלקזאי"? אז יש לו עוד הרבה חברים שישמחו לסייע לכם. חיידקים פרוביוטים נצמדים לדופן המעי ועוזרים למזון להחליק וגם מנקים את המעיים מפרציטים וחיידקים טפיליים. ניתן למצוא אותם ביוגורטים מועשרים וכן גם בתוספי תזונה ייחודיים.

אומגה 3 בספיגה גבוההאומגה 3 ידועה ביכולותיה האנטי דלקתיות ובספיגה גבוהה היא בריאה יותר מבשמן הדגים הסטנדרטי ואפקטיבית במלחמה בדלקות המעי.