את כבר שבועות בדיאטה מרעיבה את עצמך והמשקל לא זז? עייף כבר משעות הצהריים ומנמנם באוטובוס? חיוורון, נשירת שיער, בעיות עיכול וכל מה שקשור למחסור בברזל לאו דווקא מצביע על מחסור בהמוגלובין אלא על מחסור בפריטין.

אם כך מהו פריטין?

זה לא מהו, זה מהם, הפריטין הם מאגרי הברזל הנמצאים בטחול. ואין לזה בהכרח קשר להמוגלובין שמראה על כמות הברזל הנמצאת בדם. יכולות להיות לכם תוצאות המוגלובין פנטסטיות אך מחסור במאגרי הברזל. הברזל בדם הוא כמו מוצר בחנות המונח על המדף, ואילו הפריטין הוא המחסן.

תפקיד הפריטין הוא לאגור באופן בטיחותי ברזל בצורה לא-רעלנית, ולשחררו לרקמות להן הוא נדרש. כמות הברזל הזמינה לגופכם קשורה בכמות ייצור הפריטין- ברזל חופשי הינו רעיל לגוף כיוון שהוא משחרר רדיקאליים חופשיים ומחמצן את התא. כדי למנוע מצב זה הברזל נאגר בחלבונים כמו הפריטין והמוסידרין ומשוחרר מהם בצורה בריאה ומבוקרת.

פריטין נמוך – סיבות ותופעות לוואי

עובדים אל תוך הלילה? לא ישנים טוב? עברתם אולי ניתוח או שאתן אחרי לידה- יש לכם מחסור בפריטין. סיבה נוספת והיא על פי רוב היא בעיה מנטאלית כמו רגישות, לחץ, מתח, כעס או כל דבר הנגרם מאירועים שליליים, ישנן נשים בגיל המעבר אשר יחוו גם גלי חום. אז מה קורה לגוף במצב של חוסר פריטין?

בדרך כלל במצב של פריטין נמוך הגוף אינו יכול לספק מספיק חמצן למוח ואז המוח מפרש את זה כמצב חירום. במצב חירום יש הקפדה לשמור על המאגרים. פריטין נמוך או גבוה מאד מתורגם מיד כמצב חרום, במצב כזה תינתן פקודה להוריד את קצב פירוק השומנים והמטבוליזם בכלל ולאגור נוזלים. התוצאה בדרך כלל היא השמנה מלווה בעייפות נשירת שיער, בחילות ,חוסר חשק מיני, רגישות יתר, נטייה לעצבנות או דיכאון, בטן נפוחה, גזים, דופק מהיר, כאבי פרקים ושרירים, לא כולם יופיעו אך במחסור יופיעו לפחות שתיים שלוש תופעות יחדיו או בשתי מלים- לא כיף.

אז מה עושים?

גם אם תיקחו כמות גדולה של ברזל,  הברזל עדיין לא יפתור את בעיית הפריטין, הברזל רק יעלה את ההמוגלובין. הכוונה היא שהוא רק ישפיע על ההמוגלובין בדם אך הוא לא ימלא את המחסנים. במקרה של פריטין יש שתי תשובות- תזונה נכונה המשלבת מזונות העשירים בפריטין, כמו אגוזי פאקן או קשיו (לא קלוי), אספרגוס, במיה או לבבות הודו ותוסף תזונה של ברזל וויטמינים בספיגה גבוה.

אז כיצד נבדוק האם יש לנו מחסור בפרטין?

חיווי על רמות הברזל בגוף נעשה בשילוב של מספר בדיקות. ראשית  בדיקת דם: השילוב בין המוגלובין נמוך עם מספר נמוך של כדוריות אדומות ומספר אלמנטים נוספים מרמז על חוסר בברזל. רמת הברזל הנמוכה מחושבת מול רמת הטרנספרין (חומר המראה על יכולת ההתקשרות של הברזל לתאי הדם) ורמת רוויה של הברזל בגוף. אם רווית הברזל בגוף נמוכה ובבדיקה נוספת נמצאת גם רמת פריטין נמוכה, זה מעיד על על רמת ברזל נמוכה שלא נובעת ממצב בריאותי מיוחד או מקושי בספיגת הברזל בגוף, לכן יש חשד בבעיה של מאגרי הברזל המינים לגוף. רמת הפריטין הסטנדרטית בבדיקות דם היא עבור נשים 12-150 ננוגרם למיליליטר ועבור גברים – 12-300 ננוגרם למיליליטר.

אחרי בדיקות דם אלו תוכלו לדעת האם יש לכם מחסור בפריטין ולהתחיל למלא את הגוף בבריאות.