לא נוח וכואב, מציק , מגיע בתזמון הכי גרוע ומאוד מרגיז- הכירו את "המעי הרגיז".

אף אחד לא יודע מאיפה היא באה, למה היא מתקיפה ומה היא מחפשת אצלנו בבטן- תסמונת המעי הרגיז היא אחת מבעיות העיכול הנפוצות בעולם- כ 20% מאוכלוסיית העולם סובלת ממעי רגיז. אין שום הסבר רפואי לתופעה זו והיא נחשבת מחלה פונקציונלית- כזו שאין לה הסבר אורגני.

אז מאיפה היא מגיעה?

חוקרים סבורים כי זהו בשילוב בין גורמים פיזיולוגיים ונפשיים. הגורמים הפיזיולוגים ניתן למנות רגישות יתר או חוסר סבילות למזונות מסוימים, "היפר-אלגזיה", כלומר רגישות גבוהה לכאבי במעיים, רגישות במתיחה ומנח המעי, המזון שאנחנו אוכלים יוצר מתיחה מסוימת במעי או תזוזה שלו, מה שלאנשים מסוימים גורם לכאב ולחוסר נוחות.

אל לנו לשכוח גם את הגורמים הנפשיים – מתח, דיכאון, עצבנות, חרדה ולחץ. הסיבה נעוצה כפי הנראה גם בעובדה שבמעיים שוכנת מערכת עצבים עצמאית הכוללת יותר תאי עצב מחוט השדרה, ויותר נוירונים מכל מערכת העצבים הלא מרכזית. שנים ידוע לנו כי יש קשר בין עצבים לבעיות בבטן- מתרגשים לפני טיסה? לחוצים למבחן? הרבה פעמים הגוף יבטא זאת בכאבי בטן ובעיות עיכול. אין הוכחה חד משמעית שכך הוא הדבר אך מחקרים הראו שככל שהאדם רגוע יותר תכיפות ההתקפים פוחתת.

אז איך שומרים על מעי רגוע ושמח?

יש כמה דרכים טבעיות לטיפול במעי רגיז-

נטורופתיה

בקרב כל הסובלים מבעיות מעיים, חשוב לדעת ממה להימנע באופן כללי: לא לצרוך קפאין, אלכוהול, מזון חריף ומתובל במיוחד וטבק, הנחשבים למגרים של רירית המעי. להימנע ממזונות מתועשים מאוד המכילים בדרך חומרים משפרי טעם ואחרים העשויים לגרום גירויים. להימנע ממזונות קפואים או מצוננים כמו מים קרים, קרח, גלידות וכדומה, העלולים לגרום התכווצויות במעי בגלל הקור.

טיפול בצמחים

כחלק מהמלצות התזונה שלעיל, עשוי הנטורופת להוסיף גם כמוסות או טיפות צמחים בעלי השפעה מרגיעה כמו קמומיל, סקוטלריה, ולעיתים מנטה, שלה השפעה מרגיעה והיא מפחיתה גזים. במקרים של התכווצויות ניתן ליטול ולריאן, המשחרר שרירים מכווצים.

דיקור

הרפואה הסינית רואה בכאבים ביטוי לחוסר איזון ולחולשה אנרגטית של הכבד, הכליות, המעי או הטחול. דיקור בנקודות מסוימות בגוף יחזק את האנרגיה של אותם איברים, ירגיע את הגוף בכלל וכך גם את המעי.

 

ויטמינים ותוספי תזונה

פרו ביוטיקה- פרוביוטיקה היא שם כולל לחיידקים ידידותיים המתקיימים בגופנו ומסייעים באופן פעיל לתפקודו התקין. החיידקים הידידותיים יודעים להיצמד לדופן המעי, כמעט לכל אורכו, ובעצם היותם שם מונעים מחיידקים ה"רעים" להרגיז לנו את המעי. מומלץ לבדוק את כמות החיידקים וסוגם .

שמני מנטה ואקליפטוס- ידועים כמרגיעים לחץ וסטרס המשפיעים על הגוף.

קומפלקס ויטמין B – כל קבוצת ויטמיני B ההכרחית לגוף תקין עם פעילות מעיים סדירה.

קרונקס+ – תמצית צמחים ייחודית שפותחה על ידי מומחים שהשפעתה יעילה בכל מחלות המעי כולל קרוהן וקוליטיס.

החיים בעולם המודרני מלבד להיות מלאי לחץ, עשירים בתזונה מעובדת המזיקה לגופנו, שילוב של תזונה נכונה ושמירה על חיים נינוחים אך פעילים, תסייע למעי שלכם לחייך באושר ולכם ליהנות מאיכות חיים לכל החיים.