בדיקות שכל אחד צריך לעשות

אחת לכמה זמן אנחנו דואגים לבקש מרופא המשפחה הפניה לבדיקות מקיפות של כל מה שרק אפשר לבדוק. הבעיה היא שהיום יש נטייה לצמצם את כמות בדיקות הדם הניתנת למטופלים ולכן, בדיקת הדם הסטנדרטית אצל רופא המשפחה בקופת החולים לרוב אינה מספיקה לאבחון מעמיק. רשימת בדיקות חלקית מובילה לאבחון חלקי והסיכון לפספוס מידע עולה.

בדיקות דם

בדיקת B12 – אחת לשנתיים

לאחרונה כל קופות החולים בארץ החליטו לאפשר בדיקת B12 אחת לשנתיים. מדוע? מפני שויטמין B12 הינו ויטמין מסיס במים, ועודפים של B12 יתפנו מהגוף דרך השתן. מה שאומר שאין חשש מעודף, לכן גם כשלא בטוחים מה הערכים המדויקים עדיף לקחת. מחסור ב-B12 עלול להתאפיין בסימפטומים הבאים.

עדיף לא לקחת תוספים בכלל

מאשר לקחת תוספים שעשויים מחומרים שלא מותאמים לספיגה אידיאלית בגוף ועשירים בכימיקלים. תמיד קראו את הרכיבים על התוית.

בידקו את הויטמין B12 שלכם, מה כתוב בגב הבקבוק? האם הוא מסוג ציאנוקובלמין או מתילקובלמין? אם הוא ציאנוקובלמין אתם לוקחים תרכובת פחות מומלצת ובכדי להיספג זקוקה לעבור המרה בכבד.

B12 מתילקובלמין – מחקרים מוכיחים

שומנים בדם

חשוב לבצע בדיקת דם לרמת שומנים בדם אחת ל-5 שנים. מטרת הבדיקה לגלות רמות שומנים גבוהות ולטפל בהן לפני שישקעו בדפנות כלי הדם ויגרמו להיצרות של כלי הדם ולהפרעה בזרימת הדם לאיברים חיוניים כגון: הלב, המח או הכליות.

בדיקת הומוציסטאין

מדובר בבדיקה שלא כלולה בסל הבריאות וקופות החולים מקשות על ביצועה. למעשה, אם לא שמעתם עליה עד היום, אין כמעט סיכוי שרופא המשפחה שלכם יספר לכם עליה, הפתרון היחיד הוא או להתעקש או לעשות את הבדיקה במעבדה פרטית. ההומוציסטאין מעורב בייצור של רקמות החיבור, שלד, עור, שיער וציפורניים, ואחראי לצמיחה ולהתפתחות תקינה. תהליך הייצור מחייב פעילות משולבת של שלושה ויטמינים ממשפחת B: חומצה פולית, B6 ו-B12. כשאחד מהם חסר, התהליך נפסק ורמת ההומוציסטאין בדם עולה. התוצאה האופטימלית נעה בין 6-8 יחידות.

ויטמין D

רוב קופות החולים יאשרו בדיקת ויטמין די פעם בשנה ולפעמים גם רק לנשים מעל גיל 50. מידע מורחב על כל מה שצריך לדעת על הבדיקות של ויטמין D, וכמה ויטמין D כל אחד צריך תוכלו למצוא בחוברת למטפלים להורדה בחינם.

מה עוד חשוב לבדוק? 

ספירת דם, חומצה אורית, אלבומים, פרוטאין טוטאל, גלוקוז, כולסטרול, טריגליצרידים, חומצה פולית, בלוטת התריס, אשלגן, זרחן, סידן, תפקודי כבד, ברזל, CRP (אנזימי כבד) וDHEA סולפאט – בלוטת האדרנל שעסוקה בייצור קורטיזול מייצרת פחות DHEA. מה שגורם לכמעט כל אדם מעל גיל 25 לדווח על ירידה בחשק המיני .
אל תחכו להרגיש לא טוב בשביל לעשות בדיקות דם. השתדלו לעשות את הבדיקות באופן קבוע אחת ל-6 חודשים.

רק בריאות!