אם הייתם מספרים למישהו בתחילת המאה העשרים כי תוחלת החיים הממוצעת תעלה על 80 שנה הוא לא היה מאמין לכם. אם הייתם מספרים לו כי לא רק שניתן להגיע אל גיל זה אלא גם בדעה צלולה ודאי היה פותר אתכם כמשוגעים, שכן עד לפני מאה שנה תוחלת החיים הייתה נמוכה שלא לדבר על איכותם ורק העשירים נהנו ממה שאנו קוראים לו היום "הגיל השלישי".

אומגה 3 בגיל השלישימהו הגיל השלישי?

הגיל השלישי, שלאט לאט מתארך עד לגיל הרביעי , הוא בעצם הזמן שהגוף שלנו, לא נעים לאמר זאת –  מתחיל לדעוך בתפקודים שלו. זה מתחיל בשרירים, מפרקים, בעיות עיכול וכדומה ובשלבים המתקדמים נפגעים התפקודים הקוגניטיביים. זקנה, אומר המדע, היא בעצם אסופה של מחלות כיוון שגופנו הופך פגיע – ההגנות עמן נולדנו והתחזקנו במהלך השנים, יורדות ומפקירות את גופנו לשלל תחלואים. אם ננצח את מחלות הזקנה הם אומרים, נוכל לדאוג לאיכות חיים צלולה וגבוהה עד גיל מאוחר.

אם בעבר גופנו הזדקן במהירות כיוון שנמנעה ממנו תזונה, או סניטציה הרי שבמרוץ הזמן הבינו כי הם גורמים קריטיים לתוחלת חיים ואיכות חיים. היום המדע מבין כי לא רק תזונה וסניטציה יכולות לסייע לנו להאריך ולשפר את חיינו אלא גם תוספי תזונה, טיפולים, בדיקות וכמובן פעילות וחיוניות. אומגה 3 נמצאת כיחום בחזית המחקר של המלחמה בשלל מחלות הזקנה כגון אלצהיימר, אוסטאופורוזיס, מחלות דם ולב, הדרדרות קוגנטיבית ועוד. מחקרים אף מראים כי אומגה 3 יכולה לא רק להיטיב עם אלו החולים במחלות אלו אלא למנוע אותם כמעט כליל באנשים בריאים.

אומגה 3 וגופנו.

אז למה אומגה 3 נמצאת בחזית המחקר? כיוון שהיא לוקחת חלק פעיל בתהליכים העצביים במוחנו, מסדירה את הכולסטרול בדמנו ובכך את כלי הדם והלב ומונעת דלקות. כיצד? בזכות המבנה שלה. אומגה 3 בנויה מ 3 חומצות שומן כאשר השחקניות המרכזיות בה הן אלו שנמצאו כחיוניות ביותר לתפקודים שהזכרנו למעלה

EPA

חומצת שומן ייחודית זו מסייעת במניעת דלקות, ובמקרי דלקת היא מסייעת להקטין את האזור המודלק. כמו כן היא מסייעת לכלי הדם, מסייעת בהפחתת הסיכויים לשבץ וקרישי דם.

DHA

זוהי החומצה החשובה ביותר. 30% מחלקו השומני של המוח זקוק לה וכ 30 סוגי רקמות בגופנו צורכות אותה. היא משפיעה ומווסתת את התמסורת הבין עצבית במוחנו, היא עוזרת לפעילות תקינה של הסינפסות במוח, האחראיות לקשר בין נוירונים שונים ומונעת זליגה של אותות חשמליים אל האזור המימי של מוחנו.

נמצא קשר הדוק בין מחסור בחמצות אלו למחלות הזקנה, מחקר שנעשה על עכברים באוניברסיטת קליפורניה אישש סופית את הטענה כי אומגה 3 מונעת אלצהיימר ודימנציה. מומחים ורופאים רבים ממליצים להתחיל ליטול אומגה 3 כבר מגיל צעיר ובכך למנוע את מחלות הזקנה ובראשם את המחלות הפוגעות בתפקוד הקוגניטיבי.

לקבל הרבה יותר מהאומגה 3 שלכם

הסברה הנפוצה היא כי אומגה 3 באה מדגים ולכן יש לצרוך אומגה 3 המופקת מדגי ים. אך זה לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. ראשית לא בכל דגי הים יש אומגה 3 היא נמצאת בעיקר בדגי ים עמוקים וגם האחוז שמופק מדגי ים כל כך פעוט שיש צורך בכ 20 דגים לחפיסה אחת של התוסף. שנית דגי ים מכילים מתכות כבדות ועוד רעלנים המגיעים משפכים ואוניות. שלישית ואולי העובדה הכי מפתיעה – המקור של אומגה 3 הוא בכלל לא מדגים, אלא אצות! כלומר שתי חומצות השומן החיוניות נמצאות באצה הנאכלת על ידי דגים כלומר האומגה 3 צריכה לעבור כמה חוליות בשרשרת המזון עד שהוא מגיע אל הדג שניצוד על מנת לסיים כגלולה צהובה ושומנית על שולחנכם.

אומגה 3 שלנו מופקת ישירות מאצת ים מיקרוסקופית מיוחדת ממנה מפיקים את שתי חומצות השומן החיוניות.

אבל זה לא הכל! לא רק שהפקנו את האומגה 3 ישירות מן האצה המקורית, את האומגה שהפקנו העברנו תהליך חדשני שהוא פריצת דרך בתחום תוספי התזונה כיוון שהוא מאפשר יותר מ 90% זמינות ביולוגית! בתהליך יחודי כל מולקולת אומגה 3 נעטפת בציפוי של פוספוליפידים: אלה הם אבני הבניין של כל תא ותא בגוף שלנו, המולקולה הנוצרת הינה מולקולה שומנית ועגולה הנקראת ליפוזום ומכאן שם הטכנולוגיה – ליפזומאלית. ציפוי זה גורם לשני יתרונות מרכזיים: הראשון הוא שמירה על יציבותה וטריותה של האומגה 3, והשני הוא שיפור הספיגה והזמינות הביולוגית היות והצורה הליפוזומאלית היא השיטה המתקדמת ביותר לשינוע של תרופות ותוספי תזונה ישירות לדופן התא ולרקמות היעד.

 

היכנסו לקריאת מאמר נוסף בנושא אומגה 3 ותהליכי הזדקנות

לפרטים נוספים