אנמיה אצל תינוקות – כיצד ניתן להימנע מכך?

הידעתם שחוסר ברזל הוא החוסר התזונתי הנפוץ ביותר בקרב תינוקות בגילאי 6 עד 36 חודשים? הידעתם שאנמיה הנובעת כתוצאה מחוסר ברזל עלולה לפגוע בהתפתחותו המנטאלית והמוטורית של התינוק? הידעתם שבמקרים קיצוניים האנמיה עלולה להוביל לתחלואה מוגברת בקרב תינוקות? ועם כאלו עובדות ונתונים זה הזמן לדעת כיצד ניתן למנוע את הופעת האנמיה בקרב תינוקות.

אנמיה מחוסר ברזל מהווה את החוסר התזונתי הנפוץ ביותר בקרב תינוקות וילדים. בשנים האחרונות אומנם חלה ירידה משמעותית בשיעור התינוקות בישראל הסובלים מאנמיה כתוצאה מחסר ברזל, אך עדיין תופעה זו הינה נפוצה והיא מחייבת את ההורים לערוך בדיקות מעבדה שגרתיות על מנת לאבחן את רמת הברזל.

חשוב לדעת- מחקרים רפואיים הנערכים בקרב תינוקות מעידים על קשר ישיר בין ירידה בהתפתחותו הקוגניטיבית של התינוק לבין הופעתה של אנמיה מחוסר ברזל. ברוב המקרים, תינוק בריא הנולד בזמן נזקק ל-0.5 עד 0.8 מ"ג ברזל ליום, כאשר בליטר חלב אם מסופקים לו בין 0.3 ל-1 מ"ג ברזל. במהלך הלידה עצמה התינוק נולד עם מאגרי ברזל של 75 מ"ג, ולאחר שנוצלו מאגרי הברזל שבגופו, הוא חייב לצרוך ברזל המגיע ממזונות שונים ומתוספי ברזל. שימו לב- חוסר ברזל בתזונה עלול להוביל להתפתחות אנמיה מחוסר ברזל.

kids-vitamins

אנמיה ממחסור בברזל – כיצד ניתן להימנע?

על פי המלצות משרד הבריאות בישראל מומלץ להניק את התינוק בחלב אם עד גיל שישה חודשים, ובמידה והתינוק איננו ניזון מהנקת חלב אם יש להעניק לו תחליפי חלב אם המעושרים בברזל. כמו כן, מומלץ לעשות שימוש במזונות עתירי ברזל החל מגיל שישה חודשים ( דגים, ירקות, פירות, עדשים ועוד) ובמקביל, להעניק לתינוק ברזל (הן במזון והן בתופסי הברזל) במינון של 7 מ"ג מגיל ארבעה חודשים ועד חצי שנה וכ-15 מ"ג ברזל מגיל חצי שנה עד גיל שנה. בנוסף לכל אלו, משרד הבריאות הישראלי ממליץ על בדיקת המוגלובין לכל התינוקות בגיל תשעה חודשים עד שנה.

שימו לב- תינוקות הנולדים כפגים או במשקל גוף נמוך, יש להוסיף כ-2 מ"ג עד 15 מ"ג ברזל מדי יום, וזאת מגיל חודש ועד גיל שנה.

חשוב שתדעו– בשנים האחרונות נערכים מחקרים ומבדקים רפואיים המעידים כי שימוש בתוספי ברזל וחומצה פולית על ידי האם במהלך ההיריון, משפר באופן משמעותי את תפקוד הילוד בכל הקשור להתפתחותו הקוגניטיבית גם במקרים בהם הוא סובל מחוסר ברזל.