ערכים תקינים של ויטמין B12 – בדיקת דם בקופת החולים

בדיקה של ויטמין B12 נחשבת לבדיקה שכיחה ביותר. בעבר לא היתה הגבלה וכל אדם שהגיע לרופא וביקש לבדוק את רמות הB12 בגוף קיבל מיד הפניה לבדיקות הדם במקום. היום החוקים השתנו, וכל קופות החולים בישראל מאשרות בדיקה של ויטמין B12 אחת לשנתיים.

ויטמין B12 הוא אחד הויטמינים הקשים ביותר לספיגה. כ 90% מהאוכלוסיה חסרים בויטמין B12, ובארה"ב ה FDA ממליץ לכל אדם שעבר את גיל 50 ליטול תוסף של B12 באופן קבוע.
אנו יודעים היום שB12 חשוב עבור תפקודי גוף רבים ובסיסיים כגון בריאות המוח, ייצור תאי דם, תפקוד עצבי תקין וכו'. רמות נמוכות של B12 יכולות להוביל לנזק עצבי ונוירולוגי, אצל ילדים החסר עלול לגרום לבעיות התפתחותיות.

לקריאת מאמר על סימפטומים של מחסור בויטמין B12 ומי נמצא בקבוצת סיכון.

כיצד להתכונן לבדיקה של ויטמין B12?

ההמלצה היא להיות בצום כשמונה עד עשר שעות לפני הבדיקה. מומלץ לא להגיע לבדיקה מיובש ולשתות מספיק מים. במידה והינך נוטל/ת תרופות כלשהן מומלץ לעדכן את הרופא המטפל שכן תרופות מסוימות עלולות להפריע לתוצאות הבדיקה.

ערכים B12

ערכים תקינים של B12 

הערכים הרשומים במדריך זה הינם המלצה בלבד.  וחשוב לדעת שטווחים של בדיקות משתנים ממעבדה למעבדה. רמות תקינות של ויטמין B12 הן 400-900 פיקוגרם/מיליליטר.

ויטמין B12 הינו מסיס במים ולכן עודף איננו אפשרי. למרות שבמידה ובבדיקות הדם ישנן רמות גבוהות של הויטמין הדבר עלול להצביע על מחלת כבד (שחמת הכבד או דלקת הכבד) או אפילו סוגים מסוימים של סרטן דם.

 

ערכים נמוכים של B12

רמות נמוכות של ויטמין B12 יעידו על אנמיה מחוסר ויטמין B12, שעלול להיגרם כתוצאה מבעיות בספיגה של הוויטמין (כגון אנמיה ממארת).
רמות נמוכות עלולות להתרחש גם בעקבות ניתוח כריתת קיבה, מעקף קיבה, הידוק קיבה, או לאחר ניתוח להסרת חלק מהמעי הדק שבו ויטמין זה נספג (מעי מסוף).
אדם שנשלח לבדיקת דם שגרתית לבדוק את רמות ה-B12 שלו ונמצא חסר ניתן לטפל בקלות ע״י נטילה של תוסף תזונה ויטמין B12. אך ישנם מקרים רבים שאנשים מדווחים על כל התסמינים הקלאסיים של חסר ב-B12, ועדיין הערכים בבדיקות הדם יצאו תקינים, או להפך, אנשים אשר אינם מראים תסמינים של חסר אבל בדיקת הדם מצביעה על כך. במקרה כזה מומלץ לבצע בדיקה מעמיקה יותר של B12 ולבדוק חסר רקמתי של הויטמין, מה שנקרא TRUE B12 DEFICIENCY, הבדיקה המהימנה יותר נקראת בדיקת חומצה מתיל-מלונית, היא אמינה יותר כי במצב של חסר תאי של B12 החומצה המתילמלונית מצטברת בדם ובשתן. לקריאת המאמר המלא על TRUE B12 DEFICIENCY.