מה הן ההשלכות של מצבי לחץ, סטרס ומתח נפשי על חולים במחלות מעי דלקתיות וכיצד תרגילי נשימה, יוגה ומדיטציה יכולים לסייע לחולים במחלות אלו? על יוגה, מדיטציה ומחלות מעי דלקתיות בכתבה שלפניכם.

מהן מחלות מעי דלקתיות?

מחלות מעי דלקתיות הן מחלות כרוניות הכוללות בתוכן את מחלת ה-קרוהן ומחלת ה-קוליטיס כיבית. מחלות אלו גורמות ללא מעט סיבוכים חוזרים ונשנים הכוללים בין היתר: דלקות במעי בעור, במפרקים ובעיניים, כיבים, פיסורה בפי הטבעת, סרטן במעי הגס, קרישי דם, פצעים בחלל הפה, אנמיה, דלקות בכבד, קרישי דם ועוד.

שימוש ביוגה ומדיטציה לטיפול במחלות מעי דלקתיות

הטיפול הקונבנציונאלי במחלות מעי דלקתיות הינו טיפול תרופתי אשר נועד ליצור הקלה בסימפטומים השונים של המחלה, להאריך את תקופת ההפוגה של התפרצויות המחלה ולהקטין את הסיכון לסיבוכים הנמנים לעיל. בנוסף לטיפול התרופתי, ההמלצה לחולים במחלות מעי דלקתיות היא לשנות את אורח חייהם באמצעות תזונה נכונה ובריאה המותאמת להם, פעילות גופנית מתונה וסדירה והפחתת המתח הנפשי.

על אף שמתח נפשי איננו נמנה עם גורמי הסיכון להיווצרות מחלות מעי דלקתיות, הוא (המתח הנפשי) מהווה גורם להתפרצות המחלה והחמרה בסימפטומים השונים המאפיינים את מחלת ה-קרוהן ומחלת ה-קוליטיס כיבית.

ברמה המנטלית- רגשית, מחלות מעי דלקתיות מתפרצות בשל חוסר איזון של מערכת העיכול, ובשל כך, תרגילי נשימה, יוגה ומדיטציה מהווים אמצעי טיפול אלטרנטיבי להפחתת המתח הנפשי, מצבי לחץ וסטרס המחמירים את הסימפטומים.

חולים רבים במחלות מעי דלקתיות, נוטים לסבול מרגשות כגון: כעס, תסכול, ייאוש, וזאת בשל התפרצות המחלה החוזרת ונשנית, ובשל הכאבים הנלווים לכל התפרצות. הגברת המודעת לתחושות ורגשות אלו בקרב החולים, יכולה לסייע להם בהשגת איזון רגשי, וכפועל יוצא מכך, להפחתת המתח הנפשי ויצירת שינוי באורחות חייהם.

תרגילי הרפיה בשיטת היוגה נמצאו כתרגילים המסייעים רבות להקלה במקרה של כאב בקרב חולים במחלות מעי דלקתיות. תרגילי נשימה המסייעים אף הם להפחתת המתח הנפשי והקלה על הכאב, תורמים לחולי מחלות מעי דלקתיות להתגבר על העייפות הנחשבת לאחד מהסימפטומים של המחלה. תרגילי מדיטציה אותם מיישמים חולי קרוהן ו-קוליטיס כיבית, יכולים לסייע להם להתמודד עם כל הרגשות השליליים המחמירים את הסימפטומים של המחלה, וכתוצאה מכך להוביל לשיפור משמעותי באיכות חייהם.