אין הריונית טרייה שלא תתלונן לפחות פעם, פעמיים או שלושים פעמים על עייפות, חולשה, נשירת שיער וחיוורון קל. כל אלו תופעות שכיחות בהריון, אך כאשר הבדיקות מראות על אנמיה הריונית – מקיטור חביב של אם לעתיד זה הופך לנורה אדומה של אנמית הריון בהווה.

מהי אנמיה ומהי אנמיה הריונית?

אז מה היא אנמיה בכלל? אנמיה היא מחסור בתאי דם אדומים, המשמשים להעברת חמצן בגוף אל הרקמות השונות. המחסור עלול להיגרם מסיבות שונות, ביניהן מחסור בחומרים המשמשים לבניית תאי הדם, כמו ברזל, ויטמין B12 או חומצה פולית. הרבה אנשים סובלים מאנמיה עקב מחסור בזונה נאותה, או מתזונה קלוקלת.

בהריון המצב שונה -הדם מורכב מנוזל (הפלזמה) ומכדוריות דם אדומות. נפח הדם עולה בזמן ההיריון ומבטא עלייה הן בנפח הפלזמה ובמספר הכדוריות האדומות. אך נפח הפלזמה עולה באופן יחסי על עליית מספר כדוריות הדם האדומות. לכן, יש תמהיל יחסי של הכדוריות האדומות בפלזמה. זהו הגורם לירידה של כ-0.5 גר'/ד"ל המוגלובין. לירידה טבעית (פיזיולוגית) של רמת ההמוגלובין קוראים "אנמיה פיזיולוגית של ההיריון".

אנמיה בהריון

 

ישנן סיבות מגוונות לאנמיה פיזיולוגית של ההיריון והן :

אנמיה בשל חוסר בברזל

הסיבה השכיחה ביותר לאנמיה בהריון היא חוסר בברזל, שמהווה חומר גלם ליצירת ההמוגלובין. ניתן לאמור שהעובר המתפתח לוקח מגוף האם את כל הברזל שנדרש לו, ולעיתים משאיר אותה מרוקנת לחלוטין, וכידוע אחד החומרים החשובים ביותר לבניית מחזור הדם באם הטרייה, העובר והשליה, הוא הברזל. כאשר הצורך הגובר בברזל בהריון המתפתח גורם להפחתה במאגרי הברזל של האם ואז מתפתחת אנמיה שסיבתה נעוצה במחסור בברזל.

יש קושי במילוי מצברי הברזל – הקושי בהשלמת מאגרי הברזל, אינו נובע מזמינות נמוכה של מזון עתיר בברזל, אלא בעיקר ביכולת ספיגה נמוכה של הברזל במעי -כמות הברזל הנדרשת בהריון עולה על הכמות המתקבלת בתזונה רגילה. על מנת לספק את דרישת הברזל בהריון, יש הכרח בתפריט המכיל כ-8,000 קלוריות ליום, דבר שאיננו מעשי. לכן כל המומחים מסכימים פה אחד שגם תזונה עשירה בברזל לא תועיל בהריון ולכן על האם ליטול תוסף תזונה עשיר בברזל ומוטב כי יהיה בספיגה גבוהה ובצורה נוזלית כי כך הברזל נספג הכי טוב.

אנמיה כתוצאה במחסור של חומצה פולית

חומצה פולית הלא היא וויטמין B9, מומלצת לנשים במהלך כל שנות הפוריות אך בהריון נדרשת כמות חומצה פולית העולה עד פי-4 מאישה במצב רגיל. אנמיה כתוצאה מרמת חומצה פולית נמוכה בדם, אופיינית לנשים צמחוניות אשר לא משלימות תזונה של צמחים ירוקים. לצמחוניות ממליצים הרופאים ליטול חומצה פולית עם וויטמין B12 המסייע לספיגה מלאה וטובה הרבה יותר של החומצה הפולית.

 

אנמיה כתוצאה ממחסור בוויטמין B 12

אנמיה מסוג זה ידועה בשם אנמיה מגלובלסטית – מחסור בוויטמין B12 ובחומצה פולית. הגורמים המובילים לחוסר בוויטמין B12 – קליטת הוויטמין באופן ירוד כתוצאה מבעיות במערכת העיכול, דלקת מעיים ובעיות זיהומיות בקיבה או במעי, תזונה לקויה. בהריון מאגרי ה B12  נדרשים במלואם על ידי העובר בדומה לאנמיה מחוסר ברזל. גם אנמיה מגלובלסטית הנובעת מחוסר ויטמין B12 מאפיינת נשים הרות, כאשר מחסור בוויטמין B12 עלול להוביל אף הוא להיווצרות פגמים מולדים אצל היילוד ואף יותר מכך – חוסר הוויטמין עלול להוביל לסיכוי מוגבר להפלה טבעית.

תקופת ההריון נחשבת המרתקת והיפה ביותר בחיים, על מנת שהיא תעבור עלייך ועל עוברך באושר ואנרגטיות – טלי תוסף תזונה – למענך ולמענו.

 

 

השאר תגובה