מה הם היתרונות של נטילת קאנביס רפואי בקרב חולים במחלות מעי דלקתיות ומה הם חסרונות השימוש בו? על כך ועוד בשורות שלפניכם.

מספר מילים על הקאנביס הרפואי

קאנביס רפואי המשמש למטרות רפואיות, טיפול במחלות והקלה בסימפטומים שונים הנלווים למחלות שונות, הותר לשימוש בישראל במהלך שנות ה-90 של המאה החולפת, וזאת למרות שצמח הקאנביס מוגדר כסם מסוכן על פי פקודת הסמים המסוכנים המונהגת במדינת ישראל. השימוש בקאנביס הרפואי מתאפשר באמצעות קבלת היתר מיוחד מטעם משרד הבריאות, והוא מיועד בין היתר לחולים במחלות כגון: פוסט טראומה, סרטן, פרקינסון, טרשת נפוצה, איידס, תסמונת טורט ומחלות מעי דלקתיות דוגמת קרוהן ו-קוליטיס כיבית.

השימוש בקאנביס רפואי בקרב חולי קרוהן ו-קוליטיס כיבית

קרוהן ו-קוליטיס כיבית, המהווים את המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר במחלות מעי דלקתיות (מדי שנה מאובחנים בישראל קרוב ל-15,000 חולים במחלות אלו), הן מחלות המלוות בלא מעט כאב בעת התפרצותן החוזרת ונשנית, וכפועל יוצא מכך, הן משפיעות בצורה ניכרת על רמת תפקודו היומיומית של החולה ועל איכות חייו.

השימוש בקאנביס רפואי בקרב חולי קרוהן ו-קוליטיס כיבית, מעמיד לרשותם מגוון רחב של יתרונות הכוללים בין היתר:

  • הקלה על הכאב במהלך התקופות בהן המחלה מתפרצת – במחקרים שונים שנערכו בארץ ובעולם בקרב חולי קרוהן ו-קוליטיס כיבית, נמצא כי צריכת קאנביס רפואי הובילה להקלה משמעותית על הכאב במהלך התקפי המחלה.
  • הפחתת מצבי לחץ, דיכאון, סטרס ומתח נפשי- מחקרים בתחום מחלות מעי דלקתיות הוכיחו בעבר כי מצבי לחץ ומתח נפשי מהווים את אחד מגורמי הסיכון הגורמים להופעתם של התקפי המחלה. צריכת הקאנביס הרפואי מסייעת לשיפור במצב רוחם של החולים ותורמת רבות להפחתת הלחץ, המתח הנפשי ותחושת הדיכאון.
  • שיפור משמעותי בתיאבון- חולי קרוהן ו-קוליטיס כיבית נוטים לסבול מאיבוד תיאבון במהלך התפרצות המחלה, וכפועל יוצא מכך, הם סובלים מירידה במשקל גופם, דבר המשפיע על יכולות התפקוד שלהם. צריכת קאנביס רפואי נמצאה כיעילה למצבי חוסר תיאבון, והיא מעלה במידה ניכרת את רמת התיאבון ושמירה על משקל גוף תקין בקרב החולים.

בנוסף ליתרונות אלו נמצא כי צריכת קאנביס רפואי בקרב חולי קרוהן ו-קוליטיס כיבית, תרמה להחלמה מהירה ויעילה יותר של רירית המעי הדלקתית, לשיפור ברמת התפקוד החברתי –היומיומי של החולים. מנגד, השימוש בקאנביס רפואי עלול להוביל לתלות פיזית ונפשית ואף לגרום לסיבוכים בדרכי הנשימה (בעיקר בקרב אלו הצורכים את הקאנביס הרפואי באמצעות עישון). כמו כן, צמח הקאנביס עלול להוביל לפגיעה בזיכרון לטווח הקצר, ובמקרים מסוימים הוא מגדיל את רמת הסיכון לסכיזופרניה.