חשיבות הסיבים התזונתיים לבריאות

מה הם סיבים תזונתיים? מה הם היתרונות הבריאותיים של הסבים התזונתיים? באילו מזונות הם מצויים ומהי כמות הסיבים התזונתיים אותה מומלץ לצרוך? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

סיבים תזונתיים, בניגוד ליתר מרכיבי המזון האחרים (שומנים, חלבונים ופחמימות), אינם מתפרקים בגוף במהלך פעולת העיכול, וכפועל יוצא מכך הם מספקים לגופינו מספר רב של יתרונות בריאותיים וחשובים עליהם נרחיב בהמשך. הסיבים התזונתיים הם למעשה כל החלקים של המזונות הצמחיים אשר אינם יכולים להיספג או להתעכל בגוף, וכפועל יוצא מכך, הם אינם סופחים אליהם כולסטרול, שומנים וחומצות הנספגים במעי ומשם היישר למערכת הדם.

בין יתר מקורות המזון בהם מצויה כמות נדיבה של סיבים תזונתיים תמצאו: פירות הדר, ירקות טריים, שיבולת שועל מלאה, שעועית, תפוחי אדמה, אגוזים, קמח מחיטה מלאה, דגנים ועוד.

מהם היתרונות הבריאותיים באכילת סיבים תזונתיים?

  • הסיבים התזונתיים מגבירים את פעילות המעיים ומונעים עצירות
  • הסיבים התזונתיים תורמים רבות לתחושת שובע
  • הסיבים התזונתיים מסייעים בשמירה על בריאות המעי, והם מפחיתים את הסיכון למחלות טחורים ומחלות שונות במעי הגס.
  • הסיבים התזונתיים מורידים את רמת הכולסטרול "הרע" בגוף, וכפועל יוצא מכך, הם מפחיתים את הסיכון למחלות לב וכלי דם.
  • הסיבים התזונתיים תורמים להורדת לחץ הדם ולמניעת דלקות
  • הסיבים התזונתיים מאטים את ספיגת הסוכר וכתוצאה מכך הם עשויים לשפר את רמות הסוכר בדם ולהפחית את הסיכון למחלת סוכרת 2

מהי הצריכה המומלצת של סיבים תזונתיים?

סיבים תזונתיים, בדומה לכל רכיב תזונתי אחר ניתן לצרוך באמצעות מקורות מזון בהם הם מצויים, או לחילופין, באמצעות תוספי תזונה המכילים כמויות מדודות של סיבים תזונתיים, דבר המסייע לכם להשלים את צריכת הסיבים התזונתיים המומלצת.על פי המלצות שונות של תזונאים ואנשי רפואה, צריכת הסיבים התזונתיים היומית אמורה לעמוד על 38 גרם לגברים עד גיל 50, ו-30 גרם לגברים מעל גיל 50. בקרב נשים, צריכת הסיבים התזונתיים המומלצת ליום הינה: 25 גרם עד גיל 50 ו-21 גרם מעל לגיל 50.