כל מה שחשוב לדעת על מחלת קוליטיס כיבית

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית. ההבדלים המרכזיים בינה ובין מחלת הקרוהן הינו שקוליטיס כיבית פוגעת במעי הגס בעיקר, ובניגוד למחלת הקרוהן – בקוליטיס כיבית נפגעת רק השכבה הראשונה הרירית, כאשר הפגיעה מתאפיינת ברציפות האזורים הפגועים. לעיתים קשה מאוד להבדיל בין מחלת קרוהן לקוליטיס כיבית, שכן מחלת קרוהן עלולה לפגוע גם היא במעי הגס, ולפעמים רק את במעי הגס. המחלה מאובחנת בבדיקה אנדוסקופית פשוטה הנקראת קולונוסקופיה. גם היא מתאפיינת בתקופות רגיעה ובתקופות בהן המחלה פעילה, המחלה פוגעת באיכות החיים של החולים בה, ובמקרים קשים מתבצעת כריתה של המעי הגס כולו – פעולה המכחידה את מחלה.

תסמינים של קוליטיס כיבית

המחלה מאופיינת בשלשולים בתדירות של בין פעמים בודדות ביום ועד לעשרות פעמים ביממה. השלשולים עלולים להיות ריריים או דמיים, וקיימת גם דחיפות בצורך ליציאה, כאבי בטן, חום, חולשה כללית ולעיתים גם אנמיה. לעיתים עלולים להופיע סיבוכים הפוגעים בדרכי המרה ובכבד.

הגורמים למחלת קוליטיס כיבית

הגורם למחלה עדיין אינו ידוע. הרפואה הקונבנציונאלית מאמינה שהתפתחות המחלה תלויה בגורמים גנטיים וסביבתיים. התיאוריה הנפוצה ביותר היא כי המחלה מתפרצת עקב תגובת יתר של מערכת החיסון כלפי החיידקים החיים במערכת העיכול. חיידקים אלה אמורים לחיות בסימביוזה (שיתוף) עם גוף האדם, כאשר תרומתם היא עזרה בפירוק ובספיגת המזון. כך, בשל "טעות בזיהוי" של מערכת החיסון את החיידקים ה"טובים" וסימונם כ"אויב", היא מתחילה לפעול כנגדם ויוצרת דלקת הפוגעת תחילה ברירית המעי, ולאחר מכן בשאר החלקים של מערכת העיכול.

קוליטיס כיבית

שכיחות המחלה קוליטיס כיבית

המחלה נפוצה כיום בעיקר בעולם המערבי, אולם בשנים האחרונות קיימת עלייה במספר המקרים המאובחנים גם במדינות מתפתחות. קיימת עליה מתמדת בשכיחות המחלה בעשרות השנים האחרונות, כאשר הסיבות לכך תלויות ככל הנראה באורח החיים המערבי שאנו מנהלים, כולל המזון אותו אנו צורכים, צריכה נרחבת של תרופות ובפרט אנטיביוטיקה וחיים בסביבת היגיינה יתרה. בישראל מוערך כי קיימים בין 30,000 ל-40,000 חולים במחלות מעי דלקתיות, כאשר נצפית עלייה מתמדת במספר המאובחנים במחלות מעי דלקתיות בכל עשור. ההערכות הן שקיימים כ- 1,400,000 חולים במחלות מעי דלקתיות בארה"ב, כמחצית מהם חולים במחלת קרוהן. בקנדה קיים שיעור התחלואה הגבוהה ביותר ביחס לגודל האוכלוסיה, עם כ-200,000 חולים במחלות מעי דלקתיות. באירופה המספרים גבוהים גם הם: כ-320,000 חולים בגרמניה, כ-180,000 באנגליה, כ-200,000 בצרפת, כ-70,000 בהולנד ועוד. מנגד, במדינות אסיה ובמדינות מתפתחות מאובחנים כ-1-2 חולים לכל 100,000 איש.

ויטמין B12 ומחלות מעי דלקתיות – ד״ר ליאת אדרי