רפואה פונקציונאלית היא יישום קליני של חשיבה הוליסטית בשילוב עם עקרונות מדעיים מחמירים. המונח "רפואה פונקציונאלית" נטבע לראשונה לפני 20 שנה בערך על מנת להגדיר את הרפואה המקיפה, רבת התחומים והאינטגרטיבית של העתיד. רפואה פונקציונאלית משלבת מחקר מדעי עם כלים חדשניים לאבחון מדויק וטיפול בטוח ויעיל במצבים מורכבים וכרוניים. הדגש הוא להבהיר איך היבטים שונים של חיי הפרט – הסביבה הפיזית והרגשית, אורח החיים הכללי וגם פקטורים גנטיים יכולים להוביל לסטייה מקו הבריאות ולהתבטא במחלות לאורך זמן. זה רלוונטי מאוד היום, כי ניתן לשייך את רובן המכריע של בעיות בריאות כרוניות הנצפות בעיסוק הקליני, לאותם פקטורים של אורח חיים ופקטורים גנטיים.

 

לאתר הבדיקות הפונקציונליות – Eco-Lab

מצבים כרוניים רבים נגרמים בגלל שילובים של מגרי ומקדמי מחלות כגון ליקויי תזונה, הצטברות רעלים, חשיפות אלרגניות, גורמי לחץ רגשי, חוסר איזון מטבולי ומטען מזהם במזון, במים ובאוויר. בנוסף, הפרעות עיכול יכולות לגרום לאי ספיקה של חומרים מזינים וחשיפה לתרכובות רעילות, כמו בתסמונת "המעי הדליף" הנפוצה. העוסקים ברפואה פונקציונאלית מתמקדים באבחון של מגרי ומקדמי מחלות ובשינויים הפתולוגיים שיכולים לבוא לידי ביטוי במהלך התקדמות המחלה. הם משתמשים בבדיקות מעבדה מתקדמות, מדעיות ופונקציונאליות ובנהלי אבחון אחרים – לרבות היסטוריה רפואית וחברתית-רגשית – כדי לחשוף מחלות שקטות או סטייה ראשונית מקו הבריאות אפילו גם ללא סימפטומים גלויים או משמעותיים. השאיפה היא לטפל באפקטיביות במקדמים, ובחוסר האיזונים הביו-כימיים על מנת לעצור את התקדמות הסימפטומים, להפוך את כיוונם היכן שאפשר, ולמנוע את הופעתן של בעיות חדשות, תוך העלאת הרווחה הכללית ושיפור ההתנגדות של הגוף למחלות.

במה שונה רפואה פונקציונאלית מרפואה קונבנציונאלית?

הגישה המקובלת של הרפואה הקונבנציונלית מתמקדת בעיקר בדיכוי הסימפטומים על-ידי שימוש בחומרים מלאכותיים, שמומחי הפרמקולוגיה והטוקסיקולוגיה מסכימים שהם רעילים לגוף, בתור האפקט המרכזי או הראשי שלהם. באופן פרדוקסלי, ההקלה המקרית על הסימפטומים היא למעשה "תופעת לוואי". לדוגמה, הגישה האלופתית תמליץ על גלולה כדי להוריד את הטמפרטורה של חום גבוה, תרשום גלולה סינתטית כדי לשפר את מצב הרוח בטיפול בדיכאון, או תמליץ על תרופות פרמקולוגיות נגד דלקות לטיפול בתגובות חיסוניות פשוטות. מצד שני, רפואה פונקציונאלית – במקום פשוט "לרדוף אחרי הסימפטומים" תוך התעלמות מהסיבות – מחפשת את הפקטורים הסביבתיים, תת-תזונה, נטיות גנטיות, חוסר תפקוד ביו-כימי, וגורמי מתח רגשיים וחברתיים שיכולים יחדיו לגרום להתפתחות הסימפטומים, ומטפלת בהם.

 

שימוש בתרופות כדי לדכא ביטוי חיצוני של חוסר תפקוד הנמצא בבסיס אינו באמת גורם לריפוי. הסיבות ממשיכות להצטבר עד שישנו "צורך" נראה לעין להשתמש בתרופות רעילות אף יותר במינונים הולכים וגדלים, שבאופן בלתי נמנע גורמות למחלות חדשות. זה מוביל להידרדרות הדרגתית (ולעתים מהירה) של בריאות המטופל, שהאדם הקונבנציונלי מניח שהיא "ההתקדמות הרגילה של מחלה" – כשלמעשה זוהי ההתערבות הרעילה (וההתעלמות מהסיבות) שיצרו את ההידרדרות הזאת. כתוצאה מכך נוצרה "סטטיסטיקה" המאפשרת לבעל המקצוע "לחזות" את התוצאה העגומה של הטיפול, וכך ליצור נבואה המגשימה את עצמה. ההתעלמות הקונבנציונלית הכרונית מגורמים סביבתיים או תזונתיים היא הסיבה העיקרית לקיומן המתמשך של "מחלות אידיופתיות" – שזהו התיאור של ספרי הרפואה לתסמונות או למצבים שכביכול "אין להם סיבה ידועה". לפיכך, דיכוי סימפטומים פרמקולוגי למרות הרעילות וחוסר ההצלחה בטיפול במחלות כרוניות, הופך להיות מוצדק בתור התרפיה המעשית היחידה של מרכזי ההכשרה הרפואית "הקונבנציונלית" (שמפיקה רווחים למערכת הרפואית-תעשייתית ולתעשיית התרופות). על-ידי אבחון וטיפול בסיבות הנמצאות בבסיס (או רק בכמה מהן) בצורה מדעית, העוסקים ברפואה פונקציונאלית יכולים לקדם שיפור או ריפוי של מצבים רפואיים רבים שנחשבים כרוניים או חשוכי מרפא בעיני הרופאים האלופתיים.

רפואה פונקציונאלית מתאפיינת בגישה אישית כלפי כל מטופל, כי סימפטומים או מחלות דומות יכולות לנבוע מגורמים שונים. ניגשים אל המטופל כאדם שלם עם שילוב של גוף, מחשבה ונפש.

היישום הקליני של רפואה פונקציונאלית מבוסס על ידע מעמיק בתחומים הבאים:

 • תפקוד פיזיולוגי וביו-כימי של הגוף, מהרמה התאית עד לרמת האיברים והמערכות.
 • הייחוד הביו-כימי של כל אדם, בהתבסס על היסטוריה אישית ומשפחתית, חשיפה סביבתית ותזונתית, אורח חיים, גנטיקה ופקטורים רגשיים.
 • ההתערבות הקלינית ההולמת לשינוי מועיל של התבטאות הגנים.
 • התהליכים הביולוגיים הבסיסיים של כל מערכות הגוף וקשרי הגומלין ביניהן, הדורשים שילוב בין כל תחומי ההתמחות הרפואית.
 • ההשפעות של פקטורים תזונתיים, סביבתיים, חברתיים, רגשיים ופיזיים על תפקוד האדם.
 • בדיקות אבחון מדעיות (בדיקות מעבדה פונקציונאליות) המיועדות לחשוף סטייה לא ליניארית מהגורמים לכל תלונה על בריאות: לכל סימפטום יכולים להיות מספר פקטורים שפועלים בו זמנית, ולכן הטיפול צריך להיות בעל מספר היבטים ולהסתמך על אבחון מדעי של מרכיבי בריאות רבים.

כיצד רפואה פונקציונאלית מגדירה בריאות ומחלה:

מודל הרפואה הפונקציונאלית מגדיר "בריאות" בתור חיוניות פיזית, חברתית ורגשית שלמה, ולא רק בתור "היעדר סימנים וסימפטומים פתולוגיים הניתנים לזיהוי". רפואה פונקציונאלית מגדירה "חולי" לא רק בתור שילוב של סימנים וסימפטומים פתולוגיים, אלא בתור תהליך מתמשך שמתחיל עם סטיה קלה מקו הבריאות. מודל זה מבטא גישה רפואית ייחודית שמציעה טיפול מותאם אישית ביותר, שמתמקד בהשגת שאיפות בריאות על-ידי שיפור התפקוד הביו-כימי והפיזיולוגי בצורה אופטימאלית. הדבר מתבטא בעקרונות החופפים הבאים:

 • העובדה שאין סימפטומים היא לא סימן לבריאות.
 • היעדר עדות מדעית לקיומה של מחלה (באמצעות בדיקה גופנית שגרתית ובדיקות מעבדה אופייניות שיכולות רק לגלות פתולוגיה מתקדמת) הוא לא ביטוי של בריאות.
 • אפילו סימפטום שולי יכול להצביע על מחלה ניתנת לאבחון שראויה לטיפול ללא רעלים, למרות היעדר העדות הרפואית הפתולוגית למחלה. שחרור חולים בטענה שהם בסך הכול "היפוכונדרים" או "היסטריים" או "משוגעים" הוא נדיר ביותר ברפואה הפונקציונאלית.
 • אפילו כאשר נראה שאין סימפטומים בכלל, אבחון מדעי של סטיות תזונתיות, ביו-כימיות או מטבוליות (שמשתמש בבדיקות מעבדה פונקציונאליות יחד עם היסטוריה רפואית מלאה) עשוי להוכיח את קיומה של סטיה מקו הבריאות. טיפול במטופל על מנת להקטין את הסטיות הללו יכול לשפר את הבריאות בצורה חזויה ומדודה, וכך לשפר את איכות החיים של המטופל.


עשו לנו לייק והשארו מעודכנים בחדשות מעולם הבריאות! 

לאתר הבדיקות הפונקציונליות – Eco-Lab


במה מטפלים העוסקים ברפואה פונקציונאלית?

רפואה פונקציונאלית אינה סובבת סביב קבוצות ספציפית של מחלות ותסמונות – היא עוסקת במגוון רחב מאוד של הפרעות בריאות. למרות שרבות מ-"הפרעות" אלה נראות שונות במראה הסימפטומים – לרבות מצבים מגוונים כגון פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז, מחלות לב, סוכרת, הפרעות במצב רוח והפרעות קוגניטיביות, הפרעות אוטואימוניות שונות, תסמונת טרום-וסתית, בעיות במפרק הלסת (TMJ), כאב גב תחתון כרוני, רגישות לחומרים ולמזון, אלרגיות, אסתמה וסרטן – לכל אלה נראה שיש מסלול היווצרות משותף.

נראה שהמכנה המשותף עבור הפרעות אלה הוא מתח כרוני, שבדרך כלל מאמינים שהוא נובע ממקור נפשי או רגשי, למרות שפקטורים רבים אחרים יכולים ליצור מתח בגוף, כגון מזון לא בריא, חסכים תזונתיים, רעלנים סביבתיים, מנוחה בלתי מספקת, זיהומים, עומס גופני ופציעה. כל הפקטורים הללו תורמים לרמת "המתח הכללי" של הגוף, וגורמים לו לחצות סף שבעבר היה בלתי נראה שבו הפרעות בריאות כרוניות יכולות להתבטא. המגפה הגלובלית כיום של מחלות כרוניות ניכרת במיוחד במדינות מתועשות, שבהן התושבים חווים רמות יחסית גבוהות של "מתח כללי". בעוד שפקטורים אקוטיים של מתח יכולים לעזור לנו לשרוד ואפילו לשגשג, פקטורים של מתח כרוני שנראים לא נעימים, לא רצויים או מכאיבים יכולים להוביל לשינויים לא בריאים במערכת החיסונית שלנו ובמערכות הגוף שלנו.

ממצאים מהעת האחרונה מראים שהפקטורים הנפוצים של מתח – בין אם תזונתיים, סביבתיים, פיזיים או פסיכולוגיים – יכולים למעשה לשנות על בסיס יומי את התבטאות הגנים בתאים. שינויים אלה יכולים להוביל לשינויים משמעותיים בסימפטומים פיזיים ובבריאות הכללית. חוקרי הרפואה הפונקציונאלית משוכנעים כיום שתסמונות בעלות אופי תפקודי כגון פיברומיאלגיה, כאבי ראש כרוניים ותסמונת המעי הרגיז, עשויות להיווצר על-ידי פקטורים שונים של מתח שיכולים לשנות את התבטאות הדנ"א ולהוביל לסימפטומים של מחלה כרונית. בהתאם לכך, כאשר אדם סובל מסימפטומים כרוניים או חמורים, ביצוע אומדן של כל הפקטורים המעורבים של מתח או של מרביתם, והטיפול בהם, יכול להיות המפתח להחלמה.

בעקבות השלמת פרויקט הגנום האנושי, שמיפה את כל רצף הדנ"א של האדם, אנחנו מסוגלים כעת להבין את המבנה הגנטי של המטופל ולטפל בצרכים הייחודיים של הפרט בהתבסס על אותו מבנה. לכל אחד מאיתנו יש "גבול אישי" של פקטורי מתח בשילוב ייחודי לכל אחד ואחד. ברגע שאנחנו חורגים מאותו "גבול" אנחנו כבר לא יכולים לשלוט בסיכוני המחלות שלנו (הרגישיות או הפגיעות המולדות או הנרכשות שלנו), ועלולים להתפתח סימפטומים. תחת השפעת גורמי המתח הללו, אנחנו מאבדים את היכולת לטפל בפקטורים סביבתיים ותזונתיים אחרים – כבר אין לנו מספיק "רזרבות", וכל מתח פיזי או רגשי וסף יכול לגרום להתפרצות חמורה של מחלה או להחרפתה. על-ידי שינוי הפעילויות של המטופל, רמות החומרים המזינים, החשיפה לרעלים, המצב הרגשי והדפוסים ההתנהגותיים בהתבסס על המבנה הגנטי הייחודי, תוצאות הבדיקות הפונקציונאליות, ההיסטוריה הפסיכו-רגשית והרפואית, ממצאי הבדיקות והחשיפות הסביבתיות שלו, אנחנו יכולים ליצור שינויים ביו-כימיים נחוצים שמגבירים את הגנת הדנ"א בזמנים של מתח מופרז. הגנה זו יכולה לסייע לייצב את הדנ"א, ולהפחית את הנטיה למחלות תפקודיות כגון פיברומיאלגיה ודיכאון, כמו גם מחלות אחרות כגון סרטן ומחלות לב. בנוסף, ידע על מבנה הדנ"א של האדם ואיך לשנות את ההתבטאות שלו מאפשר לנו להתמקד באמצעים קליניים ספציפיים כדי להפחית את הסיכון להיווצרות מצבים שניתן למנוע כגון הפרעות במצב הרוח, לחץ דם גבוה, או אפילו הגדלה וסרטן של הערמונית. בדיקות גנטיקה פונקציונאליות ובדיקות גנומים פונקציונאליות נעשו זמינות בעשור האחרון לאנשי הרפואה הפונקציונאלית, שהוכשרו בפרשנות ובהתערבויות הרלוונטיות לבדיקות אלה.

מעבר לביצוע אומדן הפקטורים הגנטיים הנמצאים בבסיס, מספר בדיקות מעבדה פונקציונאליות שקיימות לפחות 15 שנה מתמקדות במצב הפיזיולוגי והביו-כימי של המטופל בהווה. על-ידי שילוב בין האבחון של נטיות גנטיות מולדות לבין האבחון הפונקציונאלי של הסטייה הנרכשת (הנוכחית) מהבריאות האופטימלית, אפשר לבנות תוכנית טיפול מקיפה המבוססת על התבטאות ממשית (ומופגנת) של הרגישויות הגנטיות של המטופל. לפיכך, אנחנו יכולים לטפל בו-זמנית במצב הקליני בהווה וגם בפוטנציאל הגנטי למחלות.

בעיות והזדמנויות ברפואה הפונקציונאלית:

כמו בכל תחום מקצועי, העוסקים ברפואה הפונקציונאלית חשופים לטעויות אנוש ולשאננות, גם אם יש להם כוונה טובה. לדוגמה, יש שעשויים לבחור בנתיב של ההתנגדות המועטה ביותר בבחירת המעבדות איתן הם עובדים, ולהתמקד בשיקולי נוחות ועלות. אחרים יכולים להיות מושפעים שלא בחוכמה מניסיונות שיווק של מעבדות וספקים של ציוד רפואי, או עשויים לפעול על פי מערכות אמונות דוגמטיות או שמועות במקום ללמוד את הראיות הזמינות בעלות הבסיס המדעי. רבים שוכחים להתמקד בחינוך לאורח חיים בריא, שצורך עוד זמן ומפיק רווחים קטנים יותר. נושא חשוב נוסף הוא שרוב ספקי הרפואה הפונקציונאלית לא מספקים ללקוחות שלהם את מערך האבחון המקיף ביותר לצורך גילוי מוקדם של סרטן ומצבים אחרים, וכך מחמיצים הזדמנות להזמין מטופלים רבים, הזקוקים לתמיכה קלינית מקיפה, לתחום הבדיקות המסורתיות של הרפואה הפונקציונאלית.

רופאים פונקציונאליים צריכים להשתמש לעתים קרובות בבדיקות סינון מדויקות וחדשניות, שאין בהם אף אחד מהסיכונים הקיימים בבדיקות מעבדה סטנדרטיות. בנוגע לסרטן, בדיקות בטוחות ובלתי פולשניות אלה יכולות לאתר התפתחויות ממאירות הרבה יותר מוקדם ובאופן הרבה יותר מדויק, ולספק אמצעי מנע שיכולים להציל חיים ולשפר את איכות החיים. דוגמאות לכך הן בדיקת ה-AMAS, בדיקת דם מדויקת מאוד שפועלת בתור הסמן של גילוי מוקדם של סרטן על-ידי מדידת הפעילות האנטי-סרטנית של המערכת החיסונית; בדיקת M2PK, שהיא סמן לסרטן המעי ופי הטבעת והיא יותר נוחה, יותר יעילה ופחות מסוכנת מקולונוסקופיה; ותרמוגרפיית שד נטולת קרינה (דימות תרמוגרפי תת-אדום דיגיטלי – DITI). בכל פעם שמתגלה פעילות סרטנית, נערכת התערבות ראשונית על-ידי שימוש בנוהלי אבחון (וריפוי) פונקציונאליים הולמים, על-ידי הגברת ההתנגדות של הגוף לסרטן, ועל-ידי טיפול בפקטורים של מתח וגורמי גירוי אחרים (ונטיות גנטיות) שהוזכרו לעיל. לעתים קרובות, התערבויות כאלה – במיוחד כאשר הן מוצעות בשלב מוקדם מאוד – יכולות לעצור ואפילו להפוך את כיוון ההתקדמות של התהליך הסרטני (ולהוביל לתוצאות "נקיות" בבדיקות מעקב). טיפולים כאלה יכולים גם למנוע את ההישנות של סרטן, כפי שנתגלה באמצעות בדיקות מעקב. הרפואה הפונקציונאלית צריכה תמיד להדגיש את בדיקות המעבדה המונעות "השגרתיות" שרוב הרופאים האלופתיים לעתים קרובות מתעלמים מהן, כגון בדיקת מצב ויטמין D ו-B12, הומוציסטאין, בדיקת CRP-Cardiac, הערכה לגבי בלוטת התריס, ניתוח מדויק של מתכות כבדות ועוד.

גישת ה-"אנטי מתח" של הרפואה הפונקציונאלית חלה על כל ההפרעות המנוונות והכרוניות, כי הן כולן מופעלות על-ידי אותם גורמי גירוי, קשורות לנטיות גנטיות דומות, וחולקות פקטורים תזונתיים, מטבוליים, הורמונליים, זיהומיים, רגשיים, עיכוליים וכימיים דומים, שבאים לידי ביטוי בשילובים שונים ויוצרים תמונה קלינית ייחודית עבור כל מטופל. בגלל כמויות גורמי המתח בימינו, כמעט כל מבוגר (וכמעט כל ילד!) מושפעים ומוטרדים ממחלות כרוניות. עובדה זו מצדיקה את האבחון הפונקציונאלי המקיף והטיפול היסודי שנחשף לחיים "המודרניים" שלנו.

כמו בכל תחום מחקר חדש, השימוש במדע מתקדם כרוך לעתים קרובות בסכנות, אי-דיוקים ואפילו עיוותים ברורים שנובעים מנטיות של אנשים לפשט יתר על המידה עובדות מורכבות, ולהשתמש ברעיונות חדשים למטרות רווח. מצד שני, התחום של שירותי רפואה מונעת המתמקד בגורמים הוא עשיר בהזדמנויות חדשות שיכולות להשתלב בעיסוק ברפואה פונקציונאלית כדי להגדיל את תרומתה המועילה לאנושות. נושאים אלה יסוכמו ביסודיות במאמר נפרד בעתיד הקרוב.

הרפואה של העתיד חייבת לקשר את הידע של המיקרו-סביבה – שבה הדנ"א שלנו פועל – עם הבנה של המאקרו-סביבה המקיפה את התאים, האיברים והמערכות שלנו, על מנת לספק לנו את הכלים שאנחנו צריכים כדי לשפר את יכולות הריפוי העצמי שלנו. רפואה פונקציונאלית, עם תשומת הלב שהיא מקדישה לקשר ההדוק בין האקולוגיה הפנימית שלנו לבין האקולוגיה החיצונית, כבר מנסה לגלם את הרפואה של העתיד ויוצרת שילוב של מקורות שיכול להוביל אותנו לעבר נתיב לבריאות ורווחה אופטימליים.

 

ביבליוגרפיה:

 • "ספר העזר של הרפואה הפונקציונאלית" / המכון לרפואה פונקציונאלית (IFM), דייויד ס' ג'ונס, MD, עורך ראשי
 • "Immunotics" / רוברט ראונדטרי, MD
 • "תזונה גנטית" / המכון לרפואה פונקציונאלית (IFM)

 

לאתר הבדיקות הפונקציונליות – Eco-Lab

 

אכילה לפי סוג דם? מיתוס!

כל מה שרציתם לדעת על אכילה בריאה 

לא רק תזונה