חלק א' – ויטמין B12, לא מה שחשבתם!

1. ויטמין B12 הוא מסיס במים. לכן אין אפשרות להגיע לעודף כי הגוף סופג את מה שהוא זקוק לו ואת היתר מפנה דרך השתן.

2.  הוא זמין בצורת תוסף תזונה וגם כזריקות הניתנות במרשם רופא. בכל צורה, ויטמין B12 מכיל את המינרל קובלט, ולכן, כל התרכובות הטבעיות שלו נקראות קובלאמינים. מתילקובלאמין זו הצורה הפעילה והעיקרית של ויטמין B12 טבעי. ניתן להשיג גם גרסה סינתטית שנקראת ציאנוקובלאמין, המצויה בעיקר בבתוספי תזונה. כדי שהגוף יוכל להשתמש בציאנוקובלאמין, הוא חייב להפוך אותה קודם למתילקובלאמין.

3. אחת העובדות המסקרנות ביותר אודות ויטמין B12 היא שצמחים ובעלי חיים אינם יכולים לייצר אותו בעצמם. רוב הוויטמינים האחרים מיוצרים על-ידי צמחים ובעלי חיים, אך רק מיקרואורגניזמים, כמו שמרים, עובש, אצות וחיידקים, יכולים לייצר ויטמין B12. עובדה זו חשובה לבני אדם, שכן מערכת העיכול שלנו מכילה פטריות וחיידקים ידידותיים שמייצרים את הרכיב התזונתי החיוני הזה.  חסר שנובע מירידה באוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים הוא תופעה נפוצה למדי.

4. ויטמין B12 (ובמיוחד צורת המתילקובלאמין) מעודד הפרשה מהירה יותר של הורמון השינה מלטונין, ולכן, הוא מקל עלינו להירדם. בנוסף, הוא מאפשר לנו להתעורר מוקדם יותר, שכן הוא גורם לירידה ברמת המלטונין עם זריחת השמש. חלק מהאנשים הסובלים מבעיות שינה, אכן עשויים להפיק תועלת מוויטמין זה.

5. לאנשים עם היסטוריה של מחלות אוטואימוניות, דלקת מפרקים, נוירופתיה שמקורה בסוכרת, טרשת נפוצה, ALS או נוירלגיה כרונית,  חייבים לקבל כמות מספקת של ויטמין B12  בעיקר בצורת המתילקובלאמין. אלה הם מצבים קשים במיוחד לטיפול הגורמים לנכות וטיפול פשוט למדי כמו נטילה קבועה של B12 מתילקובלמין עשוי בהחלט לעזור.

ויטמין B12

6.   לאנשים שמרבים לאכול מזונות מעובדים ו/או מזונות שמכילים מונוסודיום גלוטמט, חשוב לדעת שעם המזון המעובד צורכים גם חומר כימי שנקרא: גלוטומט, אותו גלוטומאט גורם למוות של תאי עצב חשובים. למה זה קשור אתם שואלים? כי מחקרים הוכיחו שB12 מסוג מתילקובלאמין יכול להגן מפני נזק נוירולוגי הנגרם מגלוטמט.

12 עובדות מפתיעות על ויטמין B12 – חלק ב׳