לצד החומצה הפולית, הברזל, וויטמין 12B המומלצים בזמן ההיריון, חשוב לתת גם הרבה כבוד לויטמין C  שחשוב גם לאם ולא פחות חשוב גם לעובר במהלך כל תקופת ההריון.

נשים בהריון מאוד מודעות לחשיבות התזונה שלהן ומקפידות לאכול מאכלים בריאים המזינים את העובר . בעידן הקפואים, הירקות המרוססים ושלל המאכלים רוויי האנטיביוטיקה וההורמונים, רכיבי המזון והוויטמינים הנדרשים לאישה ההרה לא תמיד מספיקים. לכן כדי להשלים את מינון הוויטמינים החיוני לגוף, עלינו לצרוך גם תוספי תזונה.

ויטמין C מסייע להריון תקין

עוד לפני ההיריון ממליצים לאישה ליטול ויטמינים על מנת להכין את גופה לקליטה ולהריון. אבל הסיבה שוויטמין C  חשוב ביותר גם לאם וגם לעובר עוד לפני ההיריון היא בגלל החשיבות הרבה של הקולגן.

הקולגן הינו חלבון שמהווה את המרכיב העיקרי של הסיבים הלבנים ברקמות החיבור – גידים, רצועות, עור, עצמות, כלי דם, מעיים וסחוס.

מעבר לזה, ויטמין סי עוזר בשמירה על המערכת החיסונית שלך ושל העובר, הוא עוזר בצמיחתו התקינה של עוברך בהיותו אחד מחומרי הגלם ליצירת קולגן – החלבון הנמצא בכל רקמת חיבור בגופינו. וגם הוא מסייע להימנע מזיהומים ומחלות העלולות לעבור דרכך, לעובר.

מחקרים חדשים הראו כי וויטמין סי מסייע באופן משמעותי בתופעה לא נעימה הגורמת להפסקת הריון – פקיעת שק ההיריון, כ 40% מהפסקות ההיריון מתרחשות בשל תופעה מצערת זו. אחרי מחקר מעמיק במכון הלאומי לחקר ההיריון במקסיקו־סיטי, נמצא כי ויטמין C ממלא תפקיד חשוב בשמירה על שלמות קרומי השק של העובר ונטילה אף של כמות קטנה ממנו משפרת את סיכויי ההיריון והימנעות מתופעה בלתי רצויה זו.

בשל היותו ויטמין כה עדין ומסיס במים הוא אינו נספג בגוף בצורה אופטימאלית ויש ליטול ממנו כמות גדולה. כמות זו גורמת לתופעות לוואי בשל החומציות ומגרה את המעיים ותתבטא בעיקר בשלשול וכמובן שאין שום הבטחה כי מרבית הוויטמין נספג, והרי כבר ידוע שאחד הדברים הכי חשובים בוויטמינים הוא ספיגה גבוהה ויעילה של כל רכיבי התוסף.

ויטמין סי ליפוזומלי

התפתחויות בתחום המחקר של תוספי התזונה הביאו לטכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך בייצור וויטמינים בספיגה גבוהה, וייצרו את הוויטמין סי המושלם בספיגה גבוהה במיוחד וללא כל תופעת לוואי – ויטמין סי ליפוזומלי.

לכן בתהליך ייצור מיוחד עטפו את המולקולה המסיסה במים במולקולה מסיסה בשמן. וכך נוצר ליפוזום: מולקולות שומניות עגולות המכילות בתוכן את הוויטמין. מדובר באותו וויטמין C אשר עורבב עם פוספוליפידים ליצירת מולקולות שומניות המכילות בתוכן את הוויטמין. הפוספוליפידים הם אבני הבניין בגוף שלנו

מנגנון הספיגה של צורה זו שונה מהותית ממרבית סוגי הויטמין C. מעבר לזה שהוא נספג כשומן ולכן אינו מגרה את הקיבה , אין צורך לקחת כמויות גדולות כיוון שהספיגה הליפוזומלית גורמת לספיגה גבוהה פי 5 מאשר ויטמין C  בשיטת היצור הישנה.

אל תחשבי רק על עצמך, ליפוזומלי זה גם ובעיקר לתינוקך.

השאר תגובה