אנמיה כתוצאה מחסר בויטמין B12 וברזל

מהי אנמיה הנגרמת כתוצאה מחוסר ברזל ומהי אנמיה הנגרמת כתוצאה מחוסר ויטמין B12? מהו הקשר בין סוגי האנמיה השונים ומהי החשיבות בשילוב B12 וברזל בכל הנוגע לטיפול ומניעת אנמיה? על כך ועוד בשורות שלפניכם.

B12 & iron

אנמיה היא שם כולל למגוון מחלות הנובעות מרמה נמוכה של המוגלובין בדם, או לחילופין, מחוסר בתאי דם אדומים המסוגלים לשאת את ה-המוגלובין. את סוגי האנמיה השונים מגדירים על פי מנגנון היווצרותן, כאשר בין יתר סוגי האנמיה הנפוצים ביותר תמצאו את האנמיה הנובעת מחוסר ברזל בגוף ואת האנמיה המגלובלסטית הנובעת מחוסר בויטמין B12.


אנמיה מחוסר ברזל

אנמיה מסוג זה מתרחשת עקב חוסר ברזל בגוף, וללא כמות מספקת של ברזל הגוף איננו יכול לייצר מספיק המוגלובין בתאי הדם האדומים. בין יתר הסיבות המובילות לאנמיה מסוג זה תמצאו: תזונה לקויה, מחלות שונות בדרכי העיכול, תרומת דם תכופה, איבוד דם, נטילת תרופות מסוימות, צריכה מוגברת של משקאות המכילים קפאין ועוד. אחת מקבוצות האוכלוסייה הנמצאת ברמת סיכון גבוהה במיוחד בכל הנוגע לאנמיה מחוסר ברזל, היא קבוצת הנשים ההרות, כאשר על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי קרוב ל-56% מהנשים בהיריון סובלות מאנמיה כתוצאה מחוסר ברזל בדם, דבר העלול להוביל להיפוקסיה עוברית המתקשרת עם פגות, משקל לידה נמוך ומות הילוד סביב הלידה.

אנמיה מחוסר בויטמין B12

אנמיה מסוג זה ידועה בשם אנמיה מגלובלסטית, והיא מתרחשת כאשר קיים מחסור בויטמין B12 ובחומצה פולית. בין יתר הגורמים המובילים לחוסר בויטמין B12, שהוא חלק מקבוצת ויטמין B, בגוף תמצאו: קליטת הויטמין באופן ירוד כתוצאה ממחלת קרוהן, דלקת מעיים ובעיות זיהומיות בקיבה או במעי, תזונה לקויה, הריון, נטילת תרופות מסוימות ושימוש מופרז במשקאות אלכוהוליים. בדומה לאנמיה מחוסר ברזל, גם אנמיה מגלובלסטית הנובעת מחוסר ויטמין B12 מאפיינת נשים הרות, כאשר מחסור בויטמין B12 עלול להוביל אף הוא להיווצרות פגמים מולדים אצל היילוד. כמו כן, חוסר הויטמין עלול להוביל לשיעור גבוה של הפלות טבעיות.

בשנים האחרונות, נערכים יותר ויותר מחקרים המעידים על קשר ישיר בין אנמיה מחוסר ברזל לבין אנמיה מחוסר ויטמין B12. מחקרים אלו מוכיחים כי מרבית הסובלים מאנמיה מחוסר ברזל, סובלים גם מרמת ויטמין B12 נמוכה. לפיכך, השילוב בין B12 וברזל הינו חיוני ואף הכרחי בעיקר לקבוצות הנמצאים ברמת סיכון גבוה כגון נשים הרות, ספורטאים ואוכלוסייה מבוגרת מגיל 60 ואילך. אפשר גם לקרוא על: ברזל בהריון.