חולשה, עייפות, תשישות כללית. אלו סימנים שכל אישה בהריון מכירה ורגילה עליהם. לרוב הם מקושרים עם מחסור בברזל הנובע מהתהליכים העוברים על גוף האישה וכמו אימא וילד – כשהברזל בחוסר ההמוגלובין נמוך.

ההמוגלובין הוא מולקולת חלבון שנמצאת בכדוריות הדם האדומות הקושרת את החמצן בריאות ומובילה אותו בכל רחבי הגוף. חלק חשוב מאוד במולקולת ההמוגלובין הוא הברזל אשר בלעדיו המולקולה אינה יכולה להיבנות ולקשור אליה חמצן. לכן כאשר יש חוסר בברזל ההמוגלובין נמוך.

המוגלובין בהריון – דאגה לעובר על חשבון מאגרי הגוף

במהלך ההיריון נפח הדם בגוף האישה עולה וקצב ייצור תאי הדם אינו מספיק להדביק את הקצב – כלומר יש מחסור ביצור תאי הדם לעומת נוזל הדם הלא הוא הפלסמה. מאגרי הברזל של הגוף מופנים קודם כל להתפתחות העובר אפילו על חשבון מאגריה המרוקנים לחלוטין של האם ולכן האישה נותרת עם המוגלובין נמוך בהריון. במרבית המקרים זו תופעה נורמלית שאינה צריכה להדאיג כל עוד עוקבים אחרי רמות הברזל וההמוגלובין ומטפלים באמצעות תזונה או תוסף הכל בסדר , אך ישנם מצבים שהתזונה היא רק טיפה בים הברזל שאישה צריכה לצרוך בזמן ההיריון.

המוגלובין נמוך בהריון

 

על נשים בהריון לצרוך פי שניים ולעיתים אף יותר ברזל לעומת נשים אשר אינן בהריון. במידה והגוף השתמש ברזרבות הברזל הקיימות, ולא נוצרו מאגרי ברזל חדשים עלולה להיווצר אנמית הריון, גם בקרב נשים שלא סבלו מרמת המוגלובין נמוכה לפני ההיריון. מחקרים מצביעים על קשר בין המוגלובין נמוך בהריון לבין לידת תינוקות במשקל נמוך ולידה מוקדמת ועוד הם מצביעים על הקשר שבין אנמיה בהריון לבין ההתפתחות המנטלית של התינוק .

להשיב את הברזל ואת הצבע ללחיים

המוגלובין נמוך בהריון ברמות נורמליות הוא תופעה מוכרת ואינה אמורה לעורר חשש, אך כאשר המוגלובין בהריון יורד מתחת לנורמה הוא מלווה בסימפטומים לא נעימים כמו עייפות של האם, חולשה, תחושות של קור בקצה הגפיים ובמקרים קיצוניים עלול להוות סיכון בעת אובדן דם נורמלי בלידה ולהוות סיכון משמעותי בלידה.

לכן כל הרופאים ממליצים מלבד תזונה עשירה בברזל, על תוספי ברזל בספיגה גבוהה ועדיפות לפורמולה נוזלית כיוון שהיא נספגת יותר טוב במעי ובשל כך במחזור הדם ומחזירה את רמות הברזל, יחד עם ערנות וחיוניות לאם ומוסיפה בריאות להתפתחות העובר. כדאי לקרוא גם על ברזל בהריון למידע נוסף.

הפורמולה הנוזלית הייחודית של אקוסאפ נקייה מחומרים סינטטיים, חומרים משמרים ואינה גורמת לתופעות לוואי במערכת העיכול כתוספי ברזל אחרים.

כשמדע וטבע נפגשים, את ותינוקך בריאים.

השאר תגובה