כל מה שחשוב לדעת על מחלת קרוהן 

מחלת קרוהן הינה מחלה דלקתית כרונית הפוגעת במערכת העיכול, כאשר לרוב מתאפיינת בפגיעה במעי. המחלה אובחנה לראשונה בשנת 1932 ע"י ד"ר בוריל ברנרד קרוהן, וכך קיבלה את שמה. מחלת קרוהן מאופיינת בפעילות יתר של מערכת החיסון כלפי מערכת העיכול, כאשר תחילה מותקפת השכבה הראשונית הנקראת רירית (פלורה), ולאחר מכן עלולה להופיע פגיעה בשאר שכבות המעי ברמות שונות. במחלת קרוהן הפגיעה במערכת העיכול הפגיעה עשויה להופיע לאורך המערכת כולה, מהפה ועד פי הטבעת. במקרים רבים המחלה פוגעת במעי הדק ובמעי הדק הסופי, ובמקרים אחרים כוללת גם חלקים נוספים כגון: התריסריון, הקיבה, פה, מעי גס, ורקטום. המחלה מאובחנת לרוב בין הגילאים 18-40.

תסמינים של מחלת קרוהן

המחלה מורכבת ממספר רב של תסמינים ואינה חייבת לכלול את כולם.
התסמינים העיקריים עליהם מדווחים החולים הם כאבי בטן בעוצמות שונות ובמיקומים שונים, שלשולים בתדירות של פעמים בודדות עד לעשרות פעמים ביממה, כאשר השלשולים עלולים להיות ריריים או דמיים. תסמינים נוספים הם: חום, חולשה, ירידה במשקל, חוסר תאבון, בחילות, תחושת נפיחות ועוד. כמו כן, עלולים להופיע סיבוכים הכוללים אבצסים, פיסטולות, התנקבות המעי, חסימת המעי, הרחבה של המעי, חוסר תנועתיות של המעי, וכמו כן עלולה להופיע פגיעה בכבד, בדרכי המרה, בעניים ובעור.

הגורם למחלת קרוהן

הגורם למחלה עדיין אינו ידוע. הרפואה הקונבנציונאלית מאמינה שהתפתחות המחלה תלויה בגורמים גנטיים וסביבתיים. התיאוריה הנפוצה ביותר היא כי המחלה מתפרצת עקב תגובת יתר של מערכת החיסון כלפי החיידקים החיים במערכת העיכול. חיידקים אלה אמורים לחיות בסימביוזה (שיתוף) עם גוף האדם, כאשר תרומתם היא עזרה בפירוק ובספיגת המזון. כך, בשל "טעות בזיהוי" של מערכת החיסון את החיידקים ה"טובים" וסימונם כ"אויב", היא מתחילה לפעול כנגדם ויוצרת דלקת הפוגעת תחילה ברירית המעי, ולאחר מכן בשאר החלקים של מערכת העיכול.

 

שכיחות מחלת קרוהן

המחלה נפוצה כיום בעיקר בעולם המערבי, אולם בשנים האחרונות קיימת עלייה במספר המקרים המאובחנים גם במדינות מתפתחות. קיימת עליה מתמדת בשכיחות המחלה בעשרות השנים האחרונות, כאשר הסיבות לכך תלויות ככל הנראה באורח החיים המערבי שאנו מנהלים, כולל המזון אותו אנו צורכים, צריכה נרחבת של תרופות ובפרט אנטיביוטיקה וחיים בסביבת היגיינה יתרה. בישראל מוערך כי קיימים בין 30,000 ל-40,000 חולים במחלות מעי דלקתיות, כאשר נצפית עלייה מתמדת במספר המאובחנים במחלות מעי דלקתיות בכל עשור. ההערכות הן שקיימים כ- 1,400,000 חולים במחלות מעי דלקתיות בארה"ב, כמחצית מהם חולים במחלת קרוהן. בקנדה קיים שיעור התחלואה הגבוהה ביותר ביחס לגודל האוכלוסיה, עם כ-200,000 חולים במחלות מעי דלקתיות. באירופה המספרים גבוהים גם הם: כ-320,000 חולים בגרמניה, כ-180,000 באנגליה, כ-200,000 בצרפת, כ-70,000 בהולנד ועוד. מנגד, במדינות אסיה ובמדינות מתפתחות מאובחנים כ-1-2 חולים לכל 100,000 איש.

מחלת הקרוהן גורמת לסימפטומים שונים ובהם: חסימת מעיים עקב היצרות המעי; היווצרות של מורסות – כתוצאה מנקבים במעי, מזון מעוכל עלול לצאת לחלל הבטן ולגרום לדלקת;

הבעיות השכיחות ביותר במחלת הקרוהן הן: חום, רגישות מקומית וכאבי בטן עזים; תת ספיגה של מינרלים, חלבון וויטמינים חשובים , אנמיה על רקע של חסר בויטמין B12 וחומצה פולית, חוסר דם על רקע של חוסר ברזל, מחסור בויטמין C ועוד. למידע על טיפול בקרוהן ליחצו כאן.