ויטמין B12 וחולי צליאק

מהי מחלת הצליאק ומדוע החולים בה נוטים לסבול ממחסור בויטמין B12? מחקרים השונים הנערכים בקרב חולי צליאק עולה כי המחסור בויטמין B12 הינו שכיח, ולפי כך יש לאזן את ריכוזי הויטמין בגוף באמצעות תוספי ויטמין B12 ובניית תפריט יומי נטול גלוטן.

מחלת הצליאק, הידועה גם כמחלת הכרסת, הינה מחלה הנובעת מתגובה חיסונית לגלוטן- חלבון המצוי בעיקר בחיטה, שיבולת שועל, שיפון, שעורה ומוצרי מזון המכילים אותם בכמות כזו או אחרת.

צליאק וויטמין B12

מערכת החיסון של הסובלים מצליאק מזהה את הופעת הגלוטן כמעין "פולש", וכתוצאה מכך, מערכת החיסון "תוקפת" את הגלוטן הנצמד למעי. פעולה זו לאורך זמן מפחיתה בצורה ניכרת את יכולת הגוף לספוג חומרים מזינים, וכתוצאה מכך, הסובלים מרגישות לגלוטן סובלים גם מתזונה לקויה המובילה למחלות לב, מחלות כלי דם ועוד.

על פי מחקרים מדעיים הנערכים בקרב חולי צליאק עולה כי מרבית הסובלים מהמחלה עלולים לסבול מפגיעה בכושר ספיגתו של ויטמין B12 המסייע בין היתר לפעילות אנזימים ויצירת מילאין החיוני לבידוד תאי עצבים מסביבתם. מחסור בויטמין B12  בגוף מעלה את רמתה של חומצת האמינו- הומוציסטאין. חומצה זו מהווה גורם מרכזי בסיכון לחלות במחלות לב, מחלות כלי דם, שבץ מוחי, אלצהיימר ועוד. תוצאות המחקרים השונים הנערכים בקרב חולי צליאק עולה כי המחסור בויטמין B12 הינו שכיח, וכתוצאה מכך, יש לאזן את ריכוזי הויטמין בגוף באמצעות תוספי ויטמין B12 ובניית תפריט יומי נטול גלוטן.

ויטמין B12 – כיצד הוא מסייע לחולי צליאק?

צריכת ויטמינים מקבוצה B, ובעיקר ויטמין B12, פועלים בגופינו להפחתת חומצת ההומוציסטיאן, וכתוצאה מכך, רמתו בדם יורדת. עד לשנים האחרונות, חולי הצליאק נאלצו לקבל זריקות על מנת להתמודד עם מחסור בויטמין B12, וזאת מכיוון שההנחה הרפואית קבעה כי הויטמין לא ייספג בגוף החולה למעט החדרתו ישירות למערכת הדם.

כיום, מחקרים שונים בתחום תוספי התזונה מוכיחים כי 98% מתוסף התזונה בצורתו הנוזלית ייספג ישירות בגוף. אחד מתוספי הויטמינים היעילים ביותר לחולי צילאק הוא ויטמין B12  מסוג מתיל-קובלמין המגיע בצורה נוזלית. תוסף זה נשמר ברקמות הגוף לאורך זמן והוא מתאפיין ביכולת ספיגה גבוהה במיוחד. כמו כן, הוא מגיע שילוב חומצה פולית המסייעת אף היא לחולי צליאק.