ראשית חשוב לומר שהדרך הנכונה לקרוא לויטמינים ומינרלים הם ״תוספי תזונה״ ולא ״תוספי מזון״, תוספי תזונה כשמן כן הם – תוספת  לתזונה הכללית שלנו, וכשמדובר בתוספים המיוצרים מחומרי גלם מובחרים אז יש להם תפקיד חשוב בשיפור החיוניות והמצב הבריאותי.   כאשר מדובר על תוסף מזון מדובר על חומר שמוסיפים למזונות או משקאות בתהליך הייצור של המוצר, כמו למשל: צבעי מאכל, חומרי טעם וריח, חומרים משמרים, משפרי טעם, חומרים מייצבים, חומרים מתחלבים, מונעי קצף, ממתיקים מלאכותיים ועוד.

למה צריך לקחת תוספי תזונה? והאם אין מספיק נוטריינטים במזון?

אז התשובה לזה היא שתוספי תזונה, כשמם כן הם: תוספת לתזונה שלנו. תזונה היא הבסיס לאורח חיים בריא. בנוסף אנחנו חיים היום בעידן עם אויר מזוהם, קרינה אלקטרומגנטית בכל מקום, קרינת סלולר, קרינת רדיו, זיהום במזון, ישראל היא בין המדינות שמרססות את הכמות הגבוהה ביותר של חומרי הדברה וכימיקלים במזון.

למרות שתחומי רפואה המשלימה והקונבנציונאלית מתנגשים  בתחומים רבים, שניהם מסכימים שלתוספי תזונה יש ערך רב. קחו לדוגמא ויטמינים, במחקר שפורסם ב-19 ביונים 2002, בגיליון של כתב העת של "איגוד הרפואה האמריקנית", החוקרים ציינו כי מחסור בויטמינים קשור במחלות כרוניות רבות כגון מחלות לב כליליות, סרטן ואוסטיאופורוזיס.

 

במסע שלנו לבריאות אופטימאלית אנחנו לא רוצים לשרוד, אלא לשגשג.  תוספי התזונה כשמם כן הם: התוספת לתזונה שלנו. בעזרת התוספים אנו יכולים להעשיר את התזונה שלנו בויטמינים, מינרלים, אנזימים, חלבונים, ושאר נוטריינטים שהגוף זקוק להם על מנת לחיות חיים בריאים.

 

תוספי תזונה
כמובן שאי אפשר לאכול אוכל מתועש על בסיס קבוע ולקחת תוספים, לקיחת תוספי תזונה היא חשובה אבל היא לא תחליף לאורח חיים בריא. המטרות הראשוניות לגבי אורח חיים בריא צריכות להתחיל מהתזונה שלנו, לא חייבים לעבור ל טבעונות מלאה באופן מיידי. אפשר לאכול בצורה מאוזנת ובריאה ועם הזמן להשתדל לאכול מזון בריא יותר.  לאחר מכן חשוב להוסיף תוספי תזונה על מנת להבטיח שאנחנו מקבלים את כל החומרים המזינים החיוניים עבורנו.

אין מספיק חומרים מזינים במזון

אנחנו לא יכולים לקבל את כל החומרים המזינים החיוניים שאנו צריכים ממזון בלבד. כמובן, שהטבע התכוון לספק לנו את כל החומרים המזינים שאנחנו צריכים מהמזון בלבד – אך חומרים מזינים אלו היה מספקים את הגוף שלנו לפני 100 שנים. היום המזון שלנו הוא מאוד מעובד, לפעמים אפילו מהונדס גנטית והוכן באופן שלעתים קרובות הרס חלק גדול מהערך התזונתי שלו.

בעיות עיכול

ההערכה היא כי מחצית מאוכלוסייה מייצרת מספיק חומצה בקיבה, אשר מפחיתה את היכולת לספוג חומרים מזינים ממזון ועלולה להגדיל דלקות, חיידקים בקיבה ובעיות בריאות רבות אחרות כגון נפיחות, כאבי בטן ואף דיכאון. אגב, אחת הסיבות לחומצת קיבה נמוכה הוא מחסור בויטמין B.

הכנת המזון

כאשר אנחנו מכינים את המזון באמצעות מיקרוגל, ערכו התזונתי של המזון ירד. כמו כן, בישול יתר של מזונות מאבד מאנזימי המזון ופוגם באיכותו. בנוסף החשיפה למזון מתועש ומעובד רק עולה עם השנים.

ויטמינים מומלצים

ויטמינים לשיער

ויטמינים להריון

ויטמינים לילדים

ויטמינים לתינוקות

ויטמינים לעור הפנים