פיברומיאלגיה וויטמין B12

פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית בתחום הראומטולוגיה. אנשים שאובחנו כחולי פיברומיאלגיה מדווחים על כאב כללי במערכת השרירים, עייפות ורגישות במקומות שונים בגוף. היום כבר יודעים שפיברומיאלגיה פוגעת על פי ההערכה בכ 4% מכלל האוכלוסיה ובעיקר בנשים.
חלק מחולי הפיברומיאלגיה עלולים לסבול גם מהפרעות חרדה, דיכאון ושינה.

בשנים האחרונות יש התקדמות משמעותית בהבנת המנגנון העומד מאחורי תסמונת הפיברומיאלגיה, אחד הדברים שגילו בשנים האחרונות הוא שאנשים רבים הסובלים מפיברומיאלגיה מדווחים על רמות נמוכות של ויטמין B12. מידע זה עשוי יום אחד לספק רמז לסיבה למחלה המסתורית.

ויטמין B12 חשוב לבריאות מערכת העצבים המרכזית ועוזר בתפקוד של חילוף חומרים תקין . הוא מסיס במים כך שמומלץ לנטילה באופן קבוע.

חוסר בויטמין B12 יכול להוביל לחוסר תחושה או עקצוצים בידיים וברגליים, בעיות בשיווי משקל, חולשה ואנמיה. חלק מהתסמינים הללו , במיוחד עייפות, קשורים גם לפיברומיאלגיה ולתסמנות העייפות הכרונית. FightingFatigue.org ארגון לחולי פיברומיאלגיה ומחלות כרוניות אחרות, מציין כי לרוב חולי הפיברומיאלגיה יש רמות נמוכות למדי של ויטמין B12.

פיברומיאלגיה וויטמין B12

מחקרים מוכיחים

ב-1997 חוקרים למדעי המוח הקליני באוניברסיטת גטבורג בשבדיה ערכו מחקר על 12 נשים שסובלות מפיברומיאלגיה ותסמונת עייפות כרונית. הממצאים הראו שלכל הנשים היו ערכים נמוכים של B12 והומוציסטאין.

S-Adenosylmethionine, הידוע יותר בכינויו SAM-e, היא נגזרת חומצת האמינו מתיונין.
ה SAM-e הינו רכיב הקיים באופן טבעי בכל תא בגוף אשר משתתף בעשרות תהליכים ביוכימיים.
רמתו בגוף הולכת ופוחתת עם הגיל ומושפעת  מתזונה לקויה ומפרמטרים גנטיים מסוימים.

תפקידו העיקרי של ה SAM-e הוא בתהליך המתיליציה,  בבניית סחוסים, לסינתוז נוירוטרנסמיטורים, לשמירה על ממברנות התאים, ולנטרול רעלים.
מידע מחקרי-מדעי הולך ומצטבר מצביע על השפעה מיטיבה של SAM-e בטיפול בהפרעות של חרדה ודיכאון על סוגיהן השונים.

היום יש מספיק עדויות על כך שאנשים עם מחסור ב B12 יהיו חסרים גם ב SAM-e. המרכז הרפואי Langone של אוניברסיטת ניו יורק מדווח כי מספר מחקרי סמיות כפולים מבטיחים הטבה אצל חולי פיברומיאלגיה במתן SAMe או במתן B12 מסוג מתילקובלמין שמשפר את תהליך המתילציה בגוף.

למה כל כך חשוב לקחת B12 מסוג מתילקובלמין?