B12 לתינוקות

כל תינוק שיוצא לאוויר העולם מגיע עם מאגר של ויטמין B12 לפרק זמן קצר.

חלב האם אשר מכיל ויטמין B12 מבטיח את המשך האספקה הסדירה. אמהות אשר סובלות מחסר של ויטמין B12 לא יוכלו להעביר את הB12 לתינוקם בתקופת ההנקה, מה שעלול לגרום למחסור . כמו כן לפעמים לאם יש מספיק B12 אך לתינוקות יש מחסור כי הם סובלים מבעיית ספיגה.

חשוב לזכור כי הכבד מסוגל לאחסן אספקה של הויטמין לכמה שנים, ולכן מחסור בויטמין B12 מתהווה באיטיות רבה.

מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות הראו כי מחסור בויטמין B12 עלול להשפיע על הדיבור וההליכה, ולעכב פעולות מוטוריות.

להמשך קריאה על ויטמין B12

ויטמינים לתינוקות

ויטמין D לתינוקות

מחסור חריף של ויטמין D אצל האישה ההרה עלול לגרום לרככת אצל העובר המתפתח.

לחשיפה לשמש (קרינת UVB) בתקופת ההריון יש השפעה מרחיקת לכת על בניית העצמות אצל הילדים, הן על גודלן והן על תכולת המינרלים שבהן.

ויטמין D עוזר לספיגת סידן מהמעי ולבניית העצמות. חסר בויטמין זה גורם לפגיעה בחוזק העצם, לסיכון מוגבר לשברים ולרככת בילדים. לויטמין D תפקידים נוספים בפעילותם התקינה של מערכות ואיברים רבים נוספים בגוף, כגון: המוח, הלב, מערכת החיסון ועוד.

מחקר בריטי שעקב במשך 9 שנים אחר התפתחות ילדים גילה שעצמות הילדים שאמהותיהם לקו במחסור בוויטמין D במהלך ההריון, נטו להיות חלשים יותר.

כמו כן מחסור בוויטמין D בתקופת ההריון עלול לגרום להתרככות עצמות הגולגולת של הילוד. זו תופעה שמופיעה אצל כ-22% מהתינוקות.

משרד הבריאות ממליץ לכלל התינוקות ללא קשר לסוג המזון שהם מקבלים, לקבל תוסף של ויטמין D כבר מהלידה.

להמשך קריאה על ויטמין D

ויטמין C לתינוקות

ויטמין C הינו אחד הויטמינים החשובים ביותר עבור תינוקות וילדים משום שהוא תורם לבריאות כללית. אולם במשך ארבעה עד ששת החודשים הראשונים לחייו של התינוק, חלב האם מציע את כל הוויטמין C שהתינוק צריך. במידה ומחליטים לתת ויטמין C כתוסף מומלץ רק אחרי גיך 6 חודשים.

באם ניתן ויטמין C בשלב מוקדם התינוק עלול לפתח שתן חומצי שיבוא לידי ביטוי בצריבה באזור החיתול. רצוי להימנע ממתן ויטמין C כתוסף לתינוקות, אלא עם בהוראת הרופא. הכנה של רכז פירות וירקות בסמוך להזנת התינוק יימנע את פירוק הויטמין C ויספק את הצריכה היומית המומלצת.

להמשך קריאה על ויטמין C

ברזל לתינוקות

תינוק בריא בדרך כלל נולד עם מאגרי ברזל אשר יספיקו לפחות ל 4-6 החודשים הראשונים לחייו.

אלה מאגרי הברזל שנלקחו מהאם במהלך ההריון, רוב הברזל מתקבל מהאם בחודשים האחרונים של ההריון.

כיום תינוקות רבים נמצאים בסיכון מוגבר של אנמיה בגלל שהם לא נולדו עם מספיק ברזל בגוף

בדר"כ מדובר בתינוקות פגים, תינוקות שנולדו במשקל לידה נמוך ותינוקות של אמהות חולות בסוכרת.

ע"פ הדו"ח האחרון של האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, כל התינוקות היונקים צריכים לקבל תוספת ברזל החל מגיל 4 חודשים.

אמנם יש ברזל בחלב שמאוד "זמין ביולוגית" אך מדובר בכמות קטנה מדי.

בנוסף הכמות של הברזל הזמין מחלב אם פוחתת כאשר משלבים בתזונה פורמולות או מזונות מוצקים. במיוחד במהלך 6 החודשים הראשונים של התינוק. סיבה נוספת למה כדאי לשקול הוספת מזונות מוצקים רק אחרי גיל 6 חודשים.

להמשך קריאה על ברזל

סידן לתינוקות

בניגוד לאמונה הרווחת סידן הוא טוב לא רק לעצמות, למעשה הסידן מהווה חלק חשוב בפיזיולוגיה של הגוף האנושי. זהו המינרל הנפוץ ביותר בגופנו, עם יותר מ99 אחוזים אשר מאוחסנים בעצמות ובשיניים והשאר מאוחסן בשרירים, דם ובנוזל הבין תאי, שבו היא פועלת כמו שליח למערכת העצבים המרכזית.

לאורך כל חיים, העצמות שלנו עוברות הרבה שינויים, מרגע הלידה, ולאורך כל הילדות וגיל התבגרות, העצמות בגופינו נמצאות בגדילה מתמדת.

מצב של מחסור בסידן אצל תינוקות עלול לגרום למחלת הרככת, מחלה שגורמת לעצמות חלשות ושברים לעתים תכופות.

הגוף ימשיך להוסיף מסת עצם עד גיל 30, וגם כשאדם יגיע לרמה מספיק גבוהה של סידן במסת העצם

להמשך קריאה על סידן

חומצה פולית לתינוקות

אנמיה עקב חוסר בברזל היא השכיחה ביותר. סוגים אחרים של אנמיה נגרמים עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית. אנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית תתבטא בתאי דם גדולים במיוחד שאינם מתפקדים כראוי.

אנמיה מחוסר חומצה פולית לרוב תתרחש אצל תינוקות ותתבטא בירידה בייצור תאי דם אדומים. חומצה פולית נדרשת בכמויות גבוהות יותר אצל תינוקות בשביל לעורר שכפול של הדנ"א וצמיחה תאית תקינה. תינוקות שיש להם מחסור בחומצה פולית עלולים להראות סימנים של עייפות כרונית, קוצר נשימה, דופק איטי, חולשה, בחילות, משקל גוף נמוך, כאבי הראש, התעלפויות, עצבנות, חיוורון וצהבת.

להמשך קריאה על חומצה פולית